Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Cebula - interpretacja i analiza wiersza - strona 2

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

na zewnątrz,/ cebulowa do rdzenia,/ mogłaby wejrzeć w siebie/ cebula bez przerażenia (…).

Człowiek nie ma tego komfortu, kiedy spogląda w głąb siebie, nie zawsze widzi tylko człowieczeństwo. Jego natura kryje mroki, które budzą przerażenie w nim samym. Cebula, w przeciwieństwie do ludzi, jest bytem „niesprzecznym”, jednorodnym, nieskomplikowanym, takim samym wewnątrz i na zewnątrz. W jej wnętrzu panuje doskonała harmonia, co zostało podkreślone przez użycie terminów zaczerpniętych z muzyki: „Dośrodkowa fuga./ Echo złożone w chór”.

Jednak ta pochwała cebuli jest przewrotna, co dobitnie uwidacznia się w ostatnich wersach: „I jest nam odmówiony/ idiotyzm doskonałości”. Owa doskonałość zostaje nazwana przez Szymborską „idiotyczną”. Cebula jest jednorodna, a przez to przewidywalna, wręcz banalna, pozbawiona jakiejkolwiek tajemnicy, a więc nieciekawa. W rzeczywistości złożoność i niejednorodność ludzkiej natury jest zaletą, darem indywidualności.

„Cebula” to popis poetyckiego kunsztu, wiersz napisany z pomysłem i humorem. Oddając istotę cebuli, poetka posłużyła się neologizmami: „cebuliczności”, „cebulasta”, „itympodobna”.  Tekst pełen jest epitetów ukazujących kontrast między cebulą i człowiekiem: „anatomia gwałtowna”, „byt niesprzeczny”, „najnadobniejszy brzuch świata”. W ostatnim wersie pojawia się oksymoron – „idiotyzm doskonałości” – oddający paradoks ludzkiej natury. Bycie człowiekiem polega na byciu niedoskonałym i niejednorodnym, nasza natura łączy w sobie dobro i zło.

Nie można być człowiekiem i zarazem bytem idealnym.

Polecamy również:

 • Wisława Szymborska, Żona Lota - analiza i interpretacja

  Wisława Szymborska nawiązuje w swoim wierszu do historii znanej ze Starego Testamentu, która opowiada  ucieczce rodziny Lota z Sodomy. Odsyła to czytelnika do dziejów dwóch miast – Sodomy i Gomory, które za swoje występki i nieposłuszeństwo wobec Bożych przykazań zostały... Więcej »

 • Wisława Szymborska, Psalm - analiza i interpretacja

  Wiersz Wisławy Szymborskiej reprezentuje lirykę bezpośrednią, poprzez użycie przez podmiot liryczny zwrotów w pierwszej osobie liczby mnogiej np. muszę czy poprzestanę. Podmiotem jest ktoś bliżej nieokreślony, kto snuje refleksję na temat boskich i ludzkich praw oraz porządku świata. Więcej »

 • Wisława Szymborska, Kobiety Rubensa - analiza i interpretacja

  Wiersz Wisławy Szymborskiej nawiązuje do twórczości flamandzkiego malarza Petera Rubensa – jego malarstwo jest dla podmiotu lirycznego przyczyna do rozważań na temat kobiecego ideału piękna. Więcej »

 • Nic dwa razy - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Nic dwa razy”, mający regularną budowę, regularne rymy i niewyszukane metafory, zbliża się formą do piosenki. Jego tematyka dotyczy miłości, przemijania i wartości życia, a więc bliższa jest jednak filozoficznym traktatom niż utworom popularnym. Nawiązania do filozofii są tu wyraźne, przede... Więcej »

 • Kot w pustym mieszkaniu - interpretacja i analiza wiersza

  „Kot w pustym mieszkaniu” pochodzi z tomu „Koniec i początek” wydanego w 1993 roku, znalazł się również w zbiorze „Sto wierszy – sto pociech” z 1997 roku. Powstanie wiersza jest najprawdopodobniej związane ze śmiercią długoletniego partnera życiowego poetki, Kornela... Więcej »

Komentarze (1)
2 + 3 =
Komentarze
xs • 2019-03-31 18:48:58
lol
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');