Barbara Kosmowska

Barbara Kosmowska

Barbara Kosmowska - polska powieściopisarka, autorka ksiażek dla dorosłych i młodzeży.

Życiorys

Urodziła się 24 stycznia 1958 r. w Bytowie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Krótko pracowała jako nauczyciel języka polskiego w rodzinnym Bytowie. W 1999 roku obroniła pracę doktorancką "Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. O pisarstwie Zofii Urbanowskiej". Wykłada literaturę w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Pełni także funkcje kuratora społecznego i bytowskiej radnej. Prywatnie jest mężatką i matką dwóch dorosłych córek – Iwy i Natalii.

Debiutowała w latach 70. ubiegłego wieku na łamach harcerskiego czasopisma młodzieżowego „Na Przełaj”, gdzie publikowano jej wiersze. Do pisania powróciła jako dojrzała kobieta. „Zaczęłam pisać książki w momencie życiowego przeładowania – wspomina w wywiadzie dla gorzowwielkopolski. naszemiasto.pl. – Byłam mamą, etatową córką, bardzo szczęśliwą żoną, nauczycielem akademickim. Pisanie odbywało się zawsze „pomiędzy”. Pomiędzy grochówką, kartkówkami córek, potrzebami moje mamy. Pomiędzy moją przyjaźnią z mężem. I dlatego nauczyłam się pisać wtedy, kiedy mogę, kiedy mam czas. Bez żadnej ceremonii i czekania na natchnienie”.

Książki

W 2000 r. ukazała się jej powieść „Głodna kotka”, a wydany rok później „Teren prywatny” zwyciężył w organizowanym przez wydawnictwo Zysk i S-ka konkursie literackim „Dziennik polskiej Bridget Jones”, przynosząc autorce ogólnopolską sławę i umożliwiając publikację szeregu powieści, tworzonych również z myślą o młodych czytelnikach.

W kolejnych latach ukazały się następujące utwory (kolejność alfabetyczna):

- „Buba” (nagroda główna w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży „Uwierz w siłę wyobraźni”),

- „Buba: Sezon ogórkowy”,

- „Dziewczynka z parku”,

- „Gobelin”

- „Gorzko”,

- „Hermańce”,

- „Kolorowy szalik”,

- „Myślinki”,

- „Niebieski autobus” ,

- „Niechciana”,

- „Niezłe ziółko” (nagroda Książka Przyjazna Dziecku i Nagroda Żółtej Ciżemki),

- „Obronić królową”,

- „Panna Foch”,

„Pozłacana rybka”,

- „Prowincja”,

- „Puszka”,

- „Samotni.pl”,

- „Sezon na zielone kasztany”,

- „Tru”,

- „Ukrainka”,

- „W górę rzeki” (Książka Roku 2007, I nagroda w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren),

- „Wakacje w raju”.

Polecamy również:

  • Pozłacana rybka - Barbara Kosmowska

    "Pozłacana rybka" - wydana w 2007 roku powieść dla młodzieży autorstwa Barbary Kosmowskiej. Książka opisuje klika miesięcy z życia czternastoletniej Alicji, która musi przewartościować swoje życie w obliczu choroby ukochanego brata. Powieść uhonorowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla... Więcej »

  • Dziewczynka z parku - Barbara Kosmowska

    Dziewczynka z parku to szesnasta książka Barbary Kosmowskiej. Przeznaczona jest dla starszych dzieci i młodzieży. Porusza trudne temat takie jak śmierć, tęsknota, choroba i samotność. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53