Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Chemia nieorganiczna – definicja, reakcje, zadania

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Chemia nieorganiczna - definicja

Chemia nieorganiczna to dział chemii skupiający się na pierwiastkach chemicznych, oraz  zajmujący się wieloma zróżnicowanymi  związkami chemicznymi które z tych pierwiastków powstają. Fundamentem wiedzy każdego chemika a przede wszystkim chemika nieorganika pozostaje układ okresowy, który powstał wskutek zaobserwowania praw wynikających ze struktury atomu. 

Mianem substancji nieorganicznych określamy wszystkie te związki, które nie występują w organizmach żywych lub nie są zbudowane z węgla i wodoru (poza tlenkami węgla, kwasem weglowym i jego solami, węglikami i cyjankami) głównie: tlenki, zasady, kwasy mineralne oraz ich sole.

Zastosowanie substancji nieorganicznych jest ogromne od nawozów sztucznych przez katalizatory po monitor komputera.

Dokładne zastosowanie oraz metody otrzymywania omówiono w działach poświęconych odpowiednim pierwiastkom i grupom związków tj. tlenki, wodorki, kwasy, zasady, sole.

Chemia nieorganiczna - reakcje

Reakcje dotyczace związków nieorganicznych to przede wszystkim reakcje w roztworach kwasów, zasad i soli. Reakcje takie czesto stosowane są w chemii analitycznej do okreslania ilościowego składu substancji (acydymetria, alkalimetria,redoksometria). Innymi ważnymi reakcjami są reakcje typu redox stosowane w elektrochemii, znajdują one zastosowanie w produkcji bardzo czystych metali.

Chemia nieorganiczna - zadania

Określ które z podanych związków należą do związkow nieorganicznych:

tlenek srebra (I)Ag _{2} O

glukoza C _{6}H _{12} O _{6}

siarczan (VI)  potasu K _{2} SO _{4}

etanolan sodu C _{2}H _{5} ONa

kwas pikrynowy C _{6}H _{3} N _{3} O _{7}

kwas mrówkowy C H _{2} O _{2}

rodanek potasu KSCN

Odpowiedź:

Zgodnie z definicją związki nieorganiczne to: tlenek srebra (I), siarczan (VI) potasu, rodanek potasu

Polecamy również:

 • Budowa atomu – chemia

  Budowę atomu ustalono na drodze licznych doświadczeń, przeprowadzonych przez m.in.  Josepha Thomsona, Ernesta Rutherforda i Jamesa Chadwicka , które pozwoliły zidentyfikować trzy podstawowe cząstki budujące atom Więcej »

 • Substancje nieorganiczne – definicja, właściwości, przykłady

  Substancje nieorganiczne to zarówno związki nieorganicznejak i rudy metali, minerały, metale i ich stopy. Związki nieorganiczne to takie związki chemiczne, które w swojej strukturze nie zawierają węgla w postaci innej niż jony cyjankowe (-CN), izocyjankowe, tiocyjankowe, cyjanianowe, tiocyjanianowe,... Więcej »

 • Orbitale molekularne

  Orbitale molekularne (MO -Molecular Orbitals) rozumeimy jako funkcje falowe elektronów w cząsteczkach.  W wyniku odpowiedniego nakladania się orbitali atomowych powstają wiążące i antywiążące MO. Więcej »

 • Pierścień – chemia

  W chemii wystepuje ogromna ilość zróżnicowanych związków pierscieniowych, moga one być zbudowane wyłącznie z węgla i wodoru jak benzen czy cykloheksan, jednak największą różnorodnoscią cechują się układy heterocykliczne takie jak pirydyna, morfolina, piran, tiofen itp. Wszystkie wyżej... Więcej »

 • Kwasy i zasady – wzory, właściwości, otrzymywanie i zastosowanie

  Kwasy oraz zasady to jedne z podstawowych grup związków w chemii. W przyrodzie występuje wiele kwasów np cytrusy zawierają kwas cytrynowy nadający im kwasny smak. W jadzie mrówek oraz liściach pokrzyw znajduje się natomiast kwas mrówkowy. Zasady występują natomiast w mydle, proszkach do... Więcej »

Komentarze (1)
2 + 1 =
Komentarze
ggggooo • 2019-05-21 15:34:04
pomaga polecam