Rośliny są to głównie lądowe samożywne organizmy, które dzięki obecności chloroplastów są w stanie przeprowadzać fotosyntezę. W wyniku tego procesu z prostych związków nieorganicznych produkują związki organiczne, które są pokarmem dla nich, a także dla organizmów cudzożywnych. Rośliny są więc producentami, które stanowią pierwsze bardzo ważne ogniwo łańcuchów troficznych. Komórki roślinne budową przypominają komórki zwierzęce, zasadniczą różnicą (obok chloroplastów) jest obecność celulozowej ściany komórkowej, której główną funkcją jest nadawanie kształtu oraz ochrona przed urazami mechanicznymi, wnikaniem drobnoustrojów i nadmiernym parowaniem.
Rośliny najprawdopodobniej pochodzą od przodków współczesnych ramienic, z którymi to mają najwięcej wspólnych cech (obecność chlorofilu a i b, celulozowa ściana komórkowa, materiał zapasowy w postaci skrobi). Wychodząc na ląd roślin musiały wykształcić szereg cech przystosowujących je do odmiennych warunków życia.
Najważniejsze z nich to:
1. wykształcenie wyspecjalizowanych tkanek w tym:
• tkanki okrywającej (skórki), która zabezpiecza przed nadmierną utratą wody (kutykula) a jednocześnie zapewniająca sprawną wymianę gazową (aparaty szparkowe);
• tkanki wzmacniającej stanowiącej usztywnienie i ochronę mechaniczną dla pędów nadziemnych (łodygi);
• tkanki przewodzącej (umożliwiającej rozprowadzanie wody i substancji pokarmowych);
2. wykształcenie wyspecjalizowanych organów;
3. dostosowanie przebiegu rozrodu do panujących warunków– u pierwszych roślin lądowych gametofity znajdują się blisko siebie (a zapłodnienie odbywa się w wodzie), zarodniki umieszczone są na szczycie co ma ułatwić ich rozsiewanie przez wiatr;
Rośliny są bardzo zróżnicowaną grupą organizmów, które możemy umownie podzielić na:
1. rośliny zarodnikowe:
• rośliny zarodnikowe z dominującym gametofitem – mszaki
• rośliny zarodnikowe z dominującym sporofitem – paprotniki
2. rośliny nasienne:
• nagonasienne
• okrytonasienne – jednoliścienne i dwuliścienne
Jest to podział umowny (uwzględniający podobieństwo sposobu rozmnażania i budowy anatomicznej), nie oddaje on stopnia pokrewieństwa pomiędzy organizmami roślinnymi (bardziej zainteresowanych odsyłam do systematyki roślin).