Budowa i funkcje jelita grubego

Jelito grube to końcowy odcinek przewodu pokarmowego o długości około 150 cm i szerokości 75 mm. Wyróżnić w nim możemy: kątnicę, okrężnicę i odbytnicę

Kątnice (jelito ślepe) tworzy wypuklenie długości 7 cm, leżące w prawym dole biodrowym przy tylnej ścianie jamy brzusznej.  Wyrostek robaczkowy to ośmiocentymetrowy  narząd szczątkowy będącym cewkowatym uwypukleniem jelita ślepego, który w prawidłowym położeniu  zwisa ku dołowi, w kierunku miednicy mniejszej.

Okrężnicę dzielimy na część wstępującą, poprzeczną, zstępującą i esowatą.

okrężnica wstępująca (18 cm) leży po prawej stronie jamy brzusznej i biegnie od talerza kości biodrowej pionowo w górę, aż pod wątrobę, gdzie tzw. zgięciem wątrobowym przechodzi w okrężnicę poprzeczną;
okrężnica poprzeczna (55 cm) biegnie łukiem wypukłym w stronę lewą (ku przodowi i dołowi), gdzie pod śledzioną przechodzi zgięciem śledzionowym (zgięciem okrężnicy lewym) w okrężnicę zstępującą;
okrężnica zstępująca (22 cm) biegnie pionowo w dół, gdzie na wysokości grzebienia kości biodrowej przechodzi w okrężnicę esowatą;
okrężnica esowata kształtem przypomina literę S, choć jej położenie i kształt zależą od długości, która waha się w granicach od 15-90 cm.

Odbytnica jest przedłużeniem okrężnicy esowatej. Ciągnie się od III kręgu krzyżowego, a kończy otworem odbytowym (odbytem). Odbyt zaopatrzony jest w mięsnie zwieracze (zewnętrzny i wewnętrzny), które umożliwiają kontrolowanie wypróżniania się.

Jelito grube
Przewód pokarmowy z zaznaczonym jelitem grubym/
Olek Remesz (21.08.2007)/commons.wikimedia.org

Funkcje jelita grubego:

• resorpcja wody i soli mineralnych;
• produkcja witamin B i K przez bakterie symbiotyczne;
• wchłanianie elektrolitów, witamin i aminokwasów;
• formułowanie i usuwanie kału.


Polecamy również:

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa przełyku

  Przełyk jest długiem, wąskim przewodem, pośredniczącym w przekazywaniu pokarmu z gardła do żołądka. Biegnie wzdłuż lini pośrodkowej ciała pomiędzy tchawicą a kręgosłupem i ciągnie się od VI kręgu szyjnego do X-XI kręgu piersiowego. Ma długość około 25-30 cm i średnicą od 13... Więcej »

 • Budowa i funkcje żołądka

  Żołądek to umięśniony, rozciągliwy worek położony w jamie brzusznej w okolicy nadpępkowej. Żołądek może osiągać do 30 cm długości i 15 cm szerokości, a jego pojemność sięga do 2,5 litra. Wielkość i położenia żołądka zmienia się w zależności od jego wypełnienia, napięcia ścian, położenia... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita cienkiego

  Jelito cienkie to najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego leżący pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym. Średnica jelita, która na początku mierzy około 40 mm zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do jego końca, gdzie wynosi około 25 mm. Długość jelita jest zmienna i zależy od różnych... Więcej »

 • Budowa i funkcje wątroby

  Wątroba jest największym gruczołem znajdującym się w organizmie człowieka, funkcjonalne należący do układu pokarmowego. Ma czerwonobrunatne zabarwienie, co związane jest z dużą ilością krwi przez nią przepływającą. Wątroba jest podwójnie unaczyniona: odżywczo przez tętnicę... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23