Mikrobiom układu pokarmowego

Termin mikrobiom stosuje się w celu określenia organizmów występujących na danym siedlisku. Obejmuje on wszystkie organizmy nawet chorobotwórcze. Określenie to zostało wprowadzone w wieku XXI przez Joshua Lederberga, który nazwą tą nawiązał nie do zespołu organizmów, ale do zespołu genów tych organizmów. Mikroorganizmy zasiedlają układ oddechowy i układ pokarmowy człowieka. Można też wyróżnić specyficzne mikrobiomy charakterystyczne tylko dla danego odcinka układu np. mikrobiom jamy ustnej, pochwy, włosów i skóry głowy.

Mikrobiom przewodu pokarmowego

Mikoorganizmy zasiedlające przewód pokarmowy mają strukturę niejednorodną. Oznacza to, że w każdym odcinku występują specyficzne dla niego mikoorganizmy. Znacza różnica w ilości mikoorganizmów występuję pomiędzy początkowym odcinkiem układu pokarmowego, a końcowym. W zależności od sposobu odżywiania się gospodarza rozróżnia się różne typy mikorbiomów - określa się je terminem enterotyp. U osób odżywiających się głównie węglowodanami charakterystycznym elementem jest bakteria Prevotella. Występujący mikorbiom w organiźmie człowieka i jego symbioza z tkankami organizmu wpływa na układ odpornościowy. Ponadto organizmy te zaangażowane są w metabolizm węglowodanów i aminokwasów oraz syntezę witamin.

E. coli wchodząca w skład mikrobiomu
E. coli wchodząca w skład mikrobiomu

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa przełyku

  Przełyk jest długiem, wąskim przewodem, pośredniczącym w przekazywaniu pokarmu z gardła do żołądka. Biegnie wzdłuż lini pośrodkowej ciała pomiędzy tchawicą a kręgosłupem i ciągnie się od VI kręgu szyjnego do X-XI kręgu piersiowego. Ma długość około 25-30 cm i średnicą od 13... Więcej »

 • Budowa i funkcje żołądka

  Żołądek to umięśniony, rozciągliwy worek położony w jamie brzusznej w okolicy nadpępkowej. Żołądek może osiągać do 30 cm długości i 15 cm szerokości, a jego pojemność sięga do 2,5 litra. Wielkość i położenia żołądka zmienia się w zależności od jego wypełnienia, napięcia ścian, położenia... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita cienkiego

  Jelito cienkie to najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego leżący pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym. Średnica jelita, która na początku mierzy około 40 mm zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do jego końca, gdzie wynosi około 25 mm. Długość jelita jest zmienna i zależy od różnych... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita grubego

  Jelito grube to końcowy odcinek przewodu pokarmowego o długości około 150 cm i szerokości 75 mm. Wyróżnić w nim możemy: kątnicę, okrężnicę i odbytnicę. Kątnice (jelito ślepe) tworzy wypuklenie długości 7 cm, leżące w prawym dole biodrowym przy tylnej ścianie jamy... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43