Co to jest katolicka nauka społeczna?
Katolicka nauka społeczna jest częścią składową doktryny katolicyzmu. Została wyodrębniona w 1891 r. – za jej oficjalny początek uważa się encyklikę Rerum novarum autorstwa Leona XIII. W Rerum novarum papież omawiał ówczesne zmiany społeczno-gospodarcze zachodzące w świecie, polemizował z programami ugrupowań socjalistycznych oraz bronił zasady własności prywatnej.
Należy jednak zaznaczyć, że sama myśl katolicko-społeczna występowała zawsze w historii i tradycji Kościoła. Kościół od początku swojego istnienia zabierał bowiem głos w sprawach życia społecznego i jego moralnego wymiaru oraz interesował się problemami dotyczącymi m.in. własności, wojny i pokoju, państwa. Niemniej dopiero w XIX wieku ukształtowała się katolicka nauka społeczna, rozumiana jako uporządkowana i systematyczna refleksja Kościoła dotycząca rzeczywistości społecznej oraz miejsca i roli chrześcijan w obliczu nieustannie zmieniającego się świata.
W kręgu zagadnień katolickiej nauki społecznej znajdują się zatem kwestie życia społecznego (np. rodzina), ekonomicznego (np. życie zawodowe) i politycznego (np. państwo). Dyscyplina ta nie zajmuje się natomiast formułowaniem konkretnych