Ewolucja – historia myśli ewolucyjnej, teoria ewolucji Darwina

Ewolucja jest to powolny, stopniowy, kierunkowy proces powstawania zmian w informacji genetycznej populacji, co prowadzi do zróżnicowana organizmów i powstania nowych gatunków.

Historia myśli ewolucyjnej

Zanim sformułowano powszechnie znane dziś teorie ewolucji w Europie przede wszystkim uznawany był kreacjonizm, który głosił, że stwórcą świata i wszystkich żywych form jest Bóg lub jakieś inne bóstwa. W religii chrześcijańskiej pogląd ten był głoszony przez św. Augustyna z Hippony (354-430 n.e.) oraz św. Tomasza z Akwinu (ok.1225-1274). Według kreacjonistów gatunki są niezmienne. Ponieważ jednak na przestrzeni dziejów znajdowano coraz więcej dowodów przeczących temu faktowi, zaczęto szukać innych wyjaśnień powstania i rozwoju organizmów.

Lamarkizm - Jean Baptiste de Lamarck

Jean Baptiste de Lamarck (1744-1829) był twórcą lamarkizmu, który opiera się na następujących założeniach:

• źródłem zmienności jest wewnętrzna siła organizmu – zmiany w organizmach powstają w wyniku ich wysiłków i dążeń w odpowiedzi na zaistniałą potrzebę
• modyfikacje organizmów są odpowiedzią na zmiany zachodzące w środowisku
• używane narządy ulegają rozwojowi i doskonaleniu, a nieużywane uwsteczniają się i zanikają (długa szyja żyrafy jest wynikiem ciągłego wysuwania głowy w kierunku wysoko rosnących liści)
• zmiany uzyskane w trakcie życia sa przekazywane potomstwu

Jean Baptiste de Lamarck, Lamarkizm, ewolucja, teoria ewolucji Darwina
Jean Baptiste de Lamarck

Katastrofizm - Georges Cuvier

Georges Cuvier (1769-1832) był twórcą katastrofizmu, który opiera się na następujących założeniach:

• występujące w dziejach Ziemi wielkie katastrofy doprowadziły do wymierania gatunków
• po katastrofach życie odradzało się dając nowe, doskonalsze formy

 Georges Cuvier, Katastrofizm, ewolucja, teoria ewolucji Darwina

Georges Cuvier

Teoria ewolucji - Karol Darwin (teoria Darwina-Wallace’a)

Teoria ewolucji drogą doboru naturalnego (zwana również Teorią Darwina-Wallace'a) została po raz pierwszy przedstawiona przez Karola Darwina w 1858 r. na posiedzeniu Towarzystwa Linneuszowego w Londynie. Główne założenia tej teorii to:

• Organizmy wydają bardzo liczne potomstwo. W warunkach naturalnych liczba osobników każdego gatunku kształtuje się na względnie stałym poziomie co oznacza, że zdecydowana większość potomstwa ginie.
• Organizmy wykazują zmienność – różnią się pomiędzy sobą określonymi cechami, które przekazują potomstwu. W danym środowisku zmiany mogą okazać sie korzystne lub są przyczyną wyeliminowania tych osobników.
• Pomiędzy organizmami istnieje walka o byt, czyli konkurowanie ze sobą o zasoby środowiska (pokarm, przestrzeń życiową).
• W środowisku działa dobór naturalny, czyli naturalna selekcja, która sprawia, że przeżywają organizmy najlepiej przystosowane do aktualnie panujących warunków. Organizmy, które przeżyły rozmnażają się i przekazują potomstwu korzystne cechy, które kumulują się w następnych pokoleniach. W wyniku działania doboru może dojść do specjacji, czyli powstania nowego gatunku.

Do podobnych wniosków wysnutych w wyniku badań niezależnych od Darwina doszedł Alfred Russel Wallace, dlatego zazwyczaj zwykło się mówić o teorii Darwina-Wallace’a.

Karol Darwin Teoria ewolucji Darwina
Karol Darwin

Polecamy również:

  • Pośrednie dowody ewolucji – przykłady

    Pośrednie dowody ewolucji opierają się na analizie porównawczej, czyli zestawieniu podobieństw i różnic w budowie współcześnie żyjących organizmów. Uzyskane w ten sposób dane są świadectwem na wspólne pochodzenie i ewolucję tych form.  Więcej »

  • Bezpośrednie dowody ewolucji – przykłady

    Bezpośrednie dowody ewolucji są to kopalne formy wymarłych organizmów odnalezione w wyniku badań paleontologicznych. Ukazuję one zmiany jakie zaszły w organizmach w trakcie trwania ewolucji. Więcej »

  • Prawo Hardy’ego-Weinberga – wzór, zastosowanie

    Genetyka populacji jest dziedziną zajmującej się badaniem dziedziczności w obrębie populacji. Podstawowym jej założeniem jest prawo sformułowane niezależnie przez dwóch uczonych – angielskiego matematyka Hardy’ego i niemieckiego genetyka Weinberga, które od nazwisk odkrywców nazwano... Więcej »

  • Dryf genetyczny – efekt założyciela i efekt wąskiego gardła

    Dryf genetyczny to zjawisko, które zachodzi w obrębie małych populacji i polega na zmianie frekwencji (częstości występowania) alleli w populacji. Zmiana ta jest dziełem zdarzeń losowych, a nie działania mechanizmów doboru naturalnego, czy mutacji. Przyczyną wystąpienia dryfu... Więcej »

  • Dobór naturalny i dobór sztuczny – definicja, przykłady

    Dobór naturalny(selekcja naturalna) to jeden z mechanizmów ewolucji, który eliminuje osobniki o fenotypach, będących gorzej przystosowanych do panujących warunków. Cechy, które odpowiadają za lepsze dostosowanie organizmów do określonych warunków środowiskowych,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17