Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bezpośrednie dowody ewolucji – przykłady

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Mądre to
Zbyszek • 2019-07-27 08:44:21
Sekta według przeciwników stosowania tego terminu jest elementem pseudonauki, nie uznawa...
uczen Jezusa • 2019-07-30 10:16:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bezpośrednie dowody ewolucji są to kopalne formy wymarłych organizmów odnalezione w wyniku badań paleontologicznych. Ukazuję one zmiany jakie zaszły w organizmach w trakcie trwania ewolucji.


Wyróżniamy:

skamieniałości – są to szczątki lub całe organizmy, a także ślady ich bytowania zachowane w skałach osadowych. Do skamienienia, czyli fosylizacji dochodzi w warunkach beztlenowych, które powstały w wyniku przykrycia martwych organizmów przez warstwy osadu. Najczęściej skamieniałościami są twarde tkanki takie jak zęby, kości, pancerze, muszle, czy skorupy. Rzadko zdarza się, aby fosylizacji ulegały także tkanki miękkie. Skamieniałościami są np. amonity, trylobity, konodonty, graptolity, szczątki szkieletu Archaeopteryxa (praptaka).

Skamieniała ryba
Skamieniała ryba/Daniel Miłaczewski (21.11.2005)/commons.wikimedia.org

odciski – są to odciśnięte fragmenty ciała roślin lub zwierząt zachowane pomiędzy dwoma warstwami skały osadowej. Odciskami mogą być zarówno twarde jak i miękkie tkanki. Najczęściej są to części organów roślin (np. liście paproci, skrzypów i widłaków), muszle mięczaków i pancerze skorupiaków. Zaliczamy tutaj także tropy, czyli odciski stóp zwierząt np. dinozaurów.

odlewy – powstają w wyniku uzupełnienia pustych przestrzeni w skale po skamieniałościach

Polecamy również:

 • Pośrednie dowody ewolucji – przykłady

  Pośrednie dowody ewolucji opierają się na analizie porównawczej, czyli zestawieniu podobieństw i różnic w budowie współcześnie żyjących organizmów. Uzyskane w ten sposób dane są świadectwem na wspólne pochodzenie i ewolucję tych form.  Więcej »

 • Prawo Hardy’ego-Weinberga – wzór, zastosowanie

  Genetyka populacji jest dziedziną zajmującej się badaniem dziedziczności w obrębie populacji. Podstawowym jej założeniem jest prawo sformułowane niezależnie przez dwóch uczonych – angielskiego matematyka Hardy’ego i niemieckiego genetyka Weinberga, które od nazwisk odkrywców nazwano... Więcej »

 • Dryf genetyczny – efekt założyciela i efekt wąskiego gardła

  Dryf genetyczny to zjawisko, które zachodzi w obrębie małych populacji i polega na zmianie frekwencji (częstości występowania) alleli w populacji. Zmiana ta jest dziełem zdarzeń losowych, a nie działania mechanizmów doboru naturalnego, czy mutacji. Przyczyną wystąpienia dryfu... Więcej »

 • Dobór naturalny i dobór sztuczny – definicja, przykłady

  Dobór naturalny(selekcja naturalna) to jeden z mechanizmów ewolucji, który eliminuje osobniki o fenotypach, będących gorzej przystosowanych do panujących warunków. Cechy, które odpowiadają za lepsze dostosowanie organizmów do określonych warunków środowiskowych,... Więcej »

 • Specjacja – mechanizmy izoloacyjne

  Izolacja uniemożliwia przepływ genów miedzy populacjami, co prowadzi do powstania nowych gatunków, czyli specjacji. Typy izolacji: 1. Izolacja prezygotyczna – obejmuje mechanizmy, które zapobiegają zapłodnieniu komórki jajowej.... Więcej »

Komentarze (1)
1 + 1 =
Komentarze
Adraxer • 2014-12-12 17:43:36
Przepraszam bardzo, ale w jaki sposób skamieniałości bezpośrednio potwierdzają teorię ewolucji? Przecież nie można dzięki nim bezpośrednio potwierdzić choćby wariacji, skamieniałości nie umieją mówić!
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');