Układ krwionośny i oddychanie ryb

Krążenie ryb

Ryby posiadają zamknięty układ krwionośny z jednym obiegiem. Krew ryb kostnych pompowana jest przez trójdzielne serce typu żylnego, które jest unerwione włóknami autonomicznego układu  nerwowego. Zbudowane jest z jednego przedsionka, jednej komory i zatoki żylnej (oraz opuszki tętniczej, będąca zgrubieniem tętnicy). Serce ryb chrzęstnych jest zbudowane z czterech pęcherzyków (przedsionka, komory, zatoki żylnej i stożka tętniczego). Krew przepływająca jednokierunkowo przez serce  jest pozbawiona tlenu. W sercu znajdują się błoniaste zastawki, które zapobiegają cofaniu się krwi. Dzięki rytmicznym skurczom serca odtlenowana krew jest tłoczona z komory serca do skrzeli, z których pobiera tlen a oddaje dwutlenek węgla. Następnie naczyniami tętniczymi tlen rozprowadzany jest po całym ciele, równocześnie zbierany jest dwutlenek węgla. Odtlenowana krew wraca żyłami do zatoki żylnej serca, skąd przepływa do przedsionka. Układ krwionośny ryb (zwłaszcza szybko pływających) jest bardzo sprawny i wydajny.

Oddychanie ryb

Układ oddechowy ryb tworzą skrzela, które znajdują się w jamie skrzelowej. Skrzela są osadzone na łukach skrzelowych po obu stronach gardzieli. Mają postać dobrze unaczynionych listków skrzelowych pokrytych blaszkami (fałdami) zwiększającymi ich powierzchnię oddechową.

Skrzela tuńczyka

Skrzela tuńczyka/Asfreeas(01.11.2010)/commons.wikimedia.org

Skrzela ryb kostnych okryte są wieczkiem skrzelowym. Pomiędzy łukami skrzelowymi mieszczą się szczeliny skrzelowe, przez które woda wyrzucana jest na zewnątrz. Znajdują się one po brzusznej stronie ciała. Pierwsza szczelina skrzelowa u ryb chrzęstnych tworzy tryskawkę, która znajduje się tuż za okiem po stronie grzbietowej. U płaszczek służy do pobierania wody oddechowej.

Liczne gatunki ryb mogą pobierać tlen z wody przez powłoki ciała a tlen atmosferyczny przez ściany przewodu pokarmowego lub pęcherza pławnego.

Ponadto niektóre gatunki ryb (gurami, łaźcowate np. bojownik).posiadają dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt. Jest on zbudowany z blaszek kostnych pokrytych cienkim, silne unaczynionym nabłonkiem. Za pomocą labiryntu ryby te mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. 

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24