Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Budowa człowieka

Człowiek jest organizmem wielokomórkowym, co oznacza, że jest zbudowany z wielu komórek. Pojedyncza komórka stanowi jego najmniejszą jednostkę strukturalną i funkcjonalną. Zespoły komórek o wspólnym pochodzeniu i podobnej budowie pełniące określone funkcję w organizmie tworzą tkanki. Kilka rodzajów wyspecjalizowanych tkanek buduje narządy, które mają jeszcze bardziej skomplikowaną strukturę. Narządy łączą się w struktury wyższego rzędu, czyli układy narządów.

Człowiek rozumny - ilustracja mężczyzny i kobiety
Człowiek rozumny - ilustracja mężczyzny i kobiety

 

W organizmie człowieka wyróżniamy:
Układ pokarmowy – w skład układu pokarmowego wchodzi przewód pokarmowy oraz dwa duże gruczoły trawienne – trzustka i wątroba. Funkcją układu pokarmowego jest pobieranie pokarmu, a następnie jego rozdrobnienie, strawienie (przy pomocy enzymów trawiennych) i wchłonięcie, a także usuwanie zbędnych resztek pokarmowych.
Układ oddechowy – w skład układu oddechowego wchodzą drogi oddechowe i płuca, które są właściwym narządem wymiany gazowej. Funkcja układu pokarmowego polega na przeprowadzaniu wymiany gazowej, a wiec pobieraniu ze środowiska tlenu i wydalaniu z organizmu dwutlenku węgla.
Układ krążenia – w skład układu krążenia wchodzi serce oraz naczynia krwionośne. Funkcja układu krwionośnego

Zobacz również

 • Układ ruchu człowieka – budowa

  W skład układu ruchu wchodzą:• bierna część układu ruchu, czyli szkielet – to nieruchoma część, która tworzą kości, chrząstki oraz połączenia szkieletowe wolne (stawy) i ścisłe (więzozrosty, chrząstkozrosty, kościozrosty);• czynna część układu ruchu, czyli mięśnie szkieletowe...

  Więcej
 • Układ pokarmowy człowieka – budowa

  Układ pokarmowy człowieka składa się przewodu pokarmowego oraz gruczołów dodatkowych: ślinianek, trzustki i wątroby.

  Więcej
 • Układ oddechowy człowieka – budowa

  W skład układu oddechowego człowieka wchodzą: 1. drogi oddechowe – to przestrzenie i narządy, które doprowadzają powietrze do płuc; pokrywa je nabłonek migawkowy; zaliczamy do nich:• jamę nosową – pierwszy odcinek dróg oddechowych, w którym mieści się pole węchowe; funkcją jam...

  Więcej
 • Układ krwionośny człowieka – budowa

  Układ krwionośny człowieka skład się z serca oraz naczyń krwionośnych. Serce jest centralnym organem układu. Jego  praca umożliwia rozprowadzanie krwi po całym organizmie, dzięki sprawnie działającemu systemowi naczyniowemu.  Naczynia krwionośne dzielimy według kierunku przepływu krwi. I tak żyłami&nb...

  Więcej
 • Układ limfatyczny człowieka – budowa i funkcje

  Układ limfatyczny, inaczej zwany układem chłonnym to system przewodów i naczyń, z których najdrobniejsze otwierające się do przestrzeni międzykomórkowych zbierają gromadzący się tam płyn tkankowy. 

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11