Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Budowa człowieka

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Człowiek jest organizmem wielokomórkowym, co oznacza, że jest zbudowany z wielu komórek. Pojedyncza komórka stanowi jego najmniejszą jednostkę strukturalną i funkcjonalną. Zespoły komórek o wspólnym pochodzeniu i podobnej budowie pełniące określone funkcję w organizmie tworzą tkanki. Kilka rodzajów wyspecjalizowanych tkanek buduje narządy, które mają jeszcze bardziej skomplikowaną strukturę. Narządy łączą się w struktury wyższego rzędu, czyli układy narządów.

Człowiek rozumny - ilustracja mężczyzny i kobiety
Człowiek rozumny - ilustracja mężczyzny i kobiety

 

W organizmie człowieka wyróżniamy:
Układ pokarmowy – w skład układu pokarmowego wchodzi przewód pokarmowy oraz dwa duże gruczoły trawienne – trzustka i wątroba. Funkcją układu pokarmowego jest pobieranie pokarmu, a następnie jego rozdrobnienie, strawienie (przy pomocy enzymów trawiennych) i wchłonięcie, a także usuwanie zbędnych resztek pokarmowych.
Układ oddechowy – w skład układu oddechowego wchodzą drogi oddechowe i płuca, które są właściwym narządem wymiany gazowej. Funkcja układu pokarmowego polega na przeprowadzaniu wymiany gazowej, a wiec pobieraniu ze środowiska tlenu i wydalaniu z organizmu dwutlenku węgla.
Układ krążenia – w skład układu krążenia wchodzi serce oraz naczynia krwionośne. Funkcja układu krwionośnego

Polecamy również:

 • Układ ruchu człowieka – budowa

  W skład układu ruchu wchodzą:• bierna część układu ruchu, czyli szkielet – to nieruchoma część, która tworzą kości, chrząstki oraz połączenia szkieletowe wolne (stawy) i ścisłe (więzozrosty, chrząstkozrosty, kościozrosty);• czynna część układu ruchu, czyli mięśnie... Więcej »

 • Układ pokarmowy człowieka – budowa

  Układ pokarmowy człowieka składa się przewodu pokarmowego oraz gruczołów dodatkowych: ślinianek, trzustki i wątroby. Więcej »

 • Układ oddechowy człowieka – budowa

  W skład układu oddechowego człowieka wchodzą: 1. drogi oddechowe – to przestrzenie i narządy, które doprowadzają powietrze do płuc; pokrywa je nabłonek migawkowy; zaliczamy do nich:• jamę nosową – pierwszy odcinek dróg oddechowych, w którym mieści się pole... Więcej »

 • Układ krwionośny człowieka – budowa

  Układ krwionośny człowieka skład się z serca oraz naczyń krwionośnych. Serce jest centralnym organem układu. Jego  praca umożliwia rozprowadzanie krwi po całym organizmie, dzięki sprawnie działającemu systemowi naczyniowemu.  Naczynia krwionośne dzielimy według kierunku przepływu krwi. I... Więcej »

 • Układ limfatyczny człowieka – budowa i funkcje

  Układ limfatyczny, inaczej zwany układem chłonnym to system przewodów i naczyń, z których najdrobniejsze otwierające się do przestrzeni międzykomórkowych zbierają gromadzący się tam płyn tkankowy.  Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =