Budowa żaby

Budowa zewnętrzna żaby

Ciało żaby zbudowane jest z głowy, tułowia i dwóch par kończyn. Głowa jest zazwyczaj szeroka i spłaszczona. Zaopatrzona w duży otwór gębowy, parzyste nozdrza (z klapkami skórnymi) i otwory słuchowe (pokryte błoną bębenkową) oraz oczy z powiekami i dwuwypukłą soczewką.

Głowa żaby wodnej
Głowa żaby wodnej/Holger Gröschl (03.06.2004)/commons.wikimedia.org

Oczy i nozdrza znajdują się na grzbietowej części głowy, co umożliwia obserwacje otoczenia i prowadzenie wymiany gazowej, gdy reszta ciała jest zanurzona w wodzie. Po bokach głowy u samców żab znajdują się także worki rezonansowe, które wzmacniają głosy (rechot) wydawane w czasie godów. Kończyny tylne są na ogół pięciopalczaste a przednie czteropalczaste. Palce (zwłaszcza kończyny tylnej) są często spięte błoną pławną, co ułatwia pływanie. Kończyny tylne żab są dłuższe od przednich i silnie umięśnione, co jest przystosowaniem do wykonywania długich skoków. Żaba podobnie jak inne płazy bezogonowych jest pozbawiona ogona. Ciało żab pokryte jest dobrze unaczynioną nagą skórą, w której znajdują się liczne gruczoły śluzowe. Ich wydzielina zmniejsza tarcie w czasie pływania, a na lądzie chroni przed wyschnięciem. Ponadto wilgotna skóra uczestniczy w wymianie gazowej. W skórze znajdują się także komórki barwnikowe nadające żabie zielono-brązową barwę, które pełni maskującą funkcję.

Maskujujące ubarwinie żaby moczarowej

Maskujujące ubarwinie żaby moczarowej/Christian Fischer (13.06.2007)/
commons.wikimedia.org

Budowa wewnętrzna żaby

Szkielet żaby składa się z ażurowej czaszki, kręgosłupa, szkieletu pasów (barkowego i miednicowego) oraz kończyn. Czaszka jest połączona ruchomo z kręgosłupem za pomocą dwóch kłykci potylicznych (ruch głowy w płaszczyźnie pionowej). Kręgosłup składa się z czterech odcinków: szyjnego (1 kręg szyjny – atlas), piersiowego (klika kręgów piersiowych), krzyżowego (1 kręg krzyżowy) i ogonowego (urostyl – zrośnięte kręgi ogonowe). Żaby nie posiadają klatki piersiowej (krótkie żebra nie sięgające mostka). Pas barkowy jest wolny (nie powiązany z czaszką) i składa się z parzystych : obojczyków, łopatek i kości kruczych. Pas miednicowy tworzą parzyste kości: biodrowe, kulszowe i łonowe (zrośnięte ze sobą). Kończyny są wolne z pojedynczymi kośćmi przedramienia i podudzia . Kości kończyn tylnych i palców są silnie wydłużone i umięśnione (przystosowanie do wykonywania skoków).

Szkielet żaby
Szkielet żaby

Układ pokarmowy rozpoczyna się dużym otworem gębowym prowadzącym do jamy gębowo-gardzielowej. Dalej znajduje się żołądek, jelito cienkie i jelito grube zakończone  kloaką. Z jamą gębowo-gardzielową połączone są przewody nosowe (tworzą się nozdrza wewnętrzne) oraz jama ucha środkowego (poprzez trąbkę Eustachiusza). Żaby posiadają dobrze umięśniony rozwidlony na tylnim końcu język (przyrośnięty przednim końcem do szczęki). Do dwunastnicy uchodzą przewody dwóch gruczołów trawiennych: trzustki i wątroby.

Układ krwionośny jest zamknięty. Występują dwa obiegi krwi (duży i mały). Serce składa się z dwóch przedsionków (prawego i lewego) i jednej komory (częściowe mieszanie się krwi natlenowanej i odtlenowanej).

Dorosłe żaby oddychają za pomocą płuc, a kijanki przy użyciu skrzeli. Ponadto wymiana gazowa odbywa się także częściowo przez skórę oraz nabłonek jamy gębowo-gardzielowej.

Układ wydalniczy płazów tworzą parzyste nerki (typu pranerczy) i moczowody oraz pęcherz moczowy, który uchodzi do kloaki.

Ośrodkowy układ nerwowy składa się z mózgu i rdzenia kręgowego. Od mózgu odchodzą nerwy czaszkowe (10 par), a od rdzenia nerwy rdzeniowe, które sterują pracą mięśni kończyn. Pięcioczęściowy mózg ma układ liniowy. W kresomózgowiu wyróżnić możemy dwie półkule o gładkiej powierzchni. Międzymózgowie i śródmózgowie są dobrze wykształcone. Słabo natomiast jest rozwinięty móżdżek. Najważniejszym narządem zmysłu dorosłych żab są oczy, a kijanek linia naboczna. Ponadto występują narządy zmysłu węchu, słuchu (w uchu środkowym strzemiączko) i smaku.

Żaby są rozdzielnopłciowe. Posiadają parzyste gonady, które uchodzą do kloaki (samica: parzyste jajniki i jajowody, samiec:parzyste jądra bez nasieniowodów).

Polecamy również:

 • Budowa i szkielet płazów

  Ciało płazów składa się z głowy, tułowia, 2 par kończyn (z wyjątkiem beznogich) i niekiedy też ogona (u ogoniastych). Kończyny posiadają 4 (kończyny przednie) lub 5 palców (kończyny tylnie), które (zwłaszcza w kończynach tylnych) mogą być spięte błoną pławną. Więcej »

 • Układ krwionośny i oddychanie płazów

  Płazy posiadają zamknięty układ krwionośny. U larw występuje układ krwionośny jednobiegowy, podobny w budowie do układu ryb (serce składa się z jednego przedsionka i jednej komory). U dorosłych płazów, w związku ze zmianą sposobu oddychania pojawiają się dwa obiegi krwi: mały i duży. Więcej »

 • Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy płazów

  Wszystkie dorosłe płazy są drapieżne i polują na drobne bezkręgowce (mięczaki, pierścienice, owady, pajęczaki) oraz narybek. Kijanki płazów bezogonowych są roślinożerne. Odżywiają się pokarmem roślinnym, który zdrapują przy pomocy rogowych ząbków. Więcej »

 • Rozmnażanie płazów i rozwój

  Płazy są organizmami rozdzielnopłciowymi. Wyraźnie zaznaczony jest u nich dymorfizm płciowy (jaskrawe ubarwienie, modzele i worki rezonansowe u samców). Więcej »

 • Przystosowanie płazów do życia na lądzie i w wodzie

  Przystosowanie płazów do życia na lądzie: 1. Kończyny umożliwiające sprawne poruszanie się po lądzie; u płazów bezogonowych silnie umięśnione kończyny tylne (dłuższe od przednich) przystosowane do wykonywania skoków. 2. Głowa połączona ruchomo z tułowiem, dzięki obecności... Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 5 + 2 =
wIcIa
2023-05-02 21:31:59
bede miec na ksiazke HIHIHHA
retseer
2021-10-16 11:25:06
przydatne
gnnkffkdr
2020-04-10 08:05:23
ok
hghkj
2016-09-15 16:47:09
Super
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43