Wiązania chemiczne - po co są atomom potrzebne?

Wiązania chemiczne to charakterystyczne oddziaływania przyciągające, występujące między atomami, jonami, cząsteczkami lub grupami atomów.

Tworząc wiązania chemiczne dochodzi do przyjmowania, oddawania lub uwspólniania elektronów walencyjnych w celu uzyskania oktetu lub dubletu elektronowego, które są korzystne energetycznie. Odstępstwami od reguły oktetu są związki hipowalencyjne (niepełny oktet, np. u BF3), hiperwalencyjne (nadmiar elektronów, np. w PCl5) oraz rodniki (zawierają niesparowane elektrony, np. NO).

Polecamy również:

  • Elektroujemność pierwiastków - wpływ na typ tworzonych wiązań

    Elektroujemność to zdolność do przyciągania elektronów przez atomy danego pierwiastka, gdy tworzy on związek chemiczny z atomami innych pierwiastków. Podawana jest w liczbach dodatnich, zazwyczaj według skali zaproponowanej przez Linusa Carla Paulinga w 1932 roku (choć istnieją również inne... Więcej »

  • Wiązanie wodorowe - międzycząsteczkowe oddziaływania

    Wiązanie wodorowe jest elektrostatycznym oddziaływaniem międzycząsteczkowym i występuje między atomami wodoru oraz elektroujemnymi atomami zawierającymi wolne pary elektronowe. Powstaje, gdy atom wodoru związany jest z silnie elektroujemnym pierwiastkiem o niewielkiej średnicy atomu, w wyniku czego atom wodoru... Więcej »

  • Jaki kształt mogą przybrać cząsteczki? Od czego on zależy?

    W celu określenia geometrii cząsteczek bardzo przydatna jest metoda VSEPR (ang. Valence Shell Electron Pair Repulsion), przedstawiona w 1940 roku przez Nevila Sidgwicka i Herberta Powella. Geometria oraz kształt cząsteczki są określane na podstawie sumy liczby podstawników i niewiążących par elektronowych... Więcej »

  • Czym są siły van der Waalsa?

    Siły van der Waalsa to rodzaj słabych wiązań międzycząsteczkowych pokrewnych do oddziaływań dipol-dipol, jednak występujących pomiędzy cząsteczkami bez trwałego momentu dipolowego. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17