Układ okresowy pierwiastków - opis

Układ okresowy pierwiastków (tablica Mendelejewa) jest podstawą systematyki pierwiastków chemicznych. Poniżej dokładnie opisujemy układ okresowy, z wyszczególnieniem, na co zwrócić uwagę.

Prawo okresowości - Dmitrij Mendelejew i Lothar Meyer

Twierdzenie o tym, że właściwości chemiczne i fizyczne pierwiastków zmieniają się okresowo, nosi nazwę prawa okresowości i zostało sformułowane pod koniec XIX w. niezależnie przez dwóch naukowców: Dmitrija Mendelejewa, oraz Lothara Meyera. Obydwaj uczeni szeregowali pierwiastki względem wzrastającej masy atomowej, która koreluje z liczbą atomową. Swoją teorię oparli wyłącznie na przeprowadzonych doświadczeniach i obserwacjach, natomiast dokładne wyjaśnienie istniejących zależności było możliwe dopiero po poznaniu struktury atomu, czyli na początku XX w.

Układ okresowy pierwiastków

Układ okresowy (periodyczny) to zestawione w formie tabeli pierwiastki uszeregowane w sposób logiczny, uwydatniający podobieństwa oraz różnice. Układ okresowy składa się z siedmiu wierszy (szeregów) zwanych okresami, siedemnastu kolumn (grup) oraz dwóch wydzielonych szeregów lantanowców i aktynowców.

Układ okresowy - grupa

Grupa jest zbiorem pierwiastków zawierającym identyczną liczbę elektronów walencyjnych. Numer grupy odpowiada ilości tych elektronów (różnice pomiędzy pierwiastkami w tej samej grupie wynikają z masy oraz ilości powłok elektronowych, nie wynikają natomiast z ilości elektronów na powłoce walencyjnej).

Układ periodyczny - okres

Okres jest zbiorem pierwiastków, które zawierają identyczną ilość powłok elektronowych a różną ilość elektronów na powłoce walencyjnej. Numer okresu jest równy ilości powłok elektronowych danego pierwiastka.

Blok energetyczny

Blok energetyczny to zbiór pierwiastków o tym samym typie ostatniej podpowłoki. W układzie okresowym wyróżniamy blok s, p, d, oraz f.

Układ okresowy pierwiastków - tablica Mendelejewa

Polecamy również:

  • Bloki energetyczne – chemia

    Grupy pierwiastków łaczą się w tzw. bloki układu okresowego. Nazwa bloku pochdzi zawsze od ostatniego orbitalu zapełnianego elektronami. Czasem w chemi stosuje się rozróznienie na grupy główne (pierwiastki bloków s i p) i grupy poboczne (pierwiastki bloku d). Więcej »

  • Konfiguracja elektronowa atomów

    Konfiguracją elektronową nazywamy zapis przedstawiający  rozmieszczenie elektronów na poszczególnych powłokach, podpowłokach oraz orbitalach Więcej »

  • Wartościowość pierwiastka

    Wartościowość jest to cecha pierwiastka określająca liczbę wiązań jakie może utworzyć w związku chemicznym. W związkach złożonych tylko z dwóch pierwiastków wartosciowość jest równa liczbie elektronów oddanych lub przyjętych. We wzorze chemicznym oznaczenie to umieszcza się w prawym... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
W
• 2025-04-08 17:33:59
Ez
• 2025-04-07 14:53:18
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31