Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wiązanie wielokrotne – chemia

Ostatnio komentowane
Naprawdę swietne wytłumaczenie o co chodzi z energia kinetyczna wzgledem ukladu odniesie...
Tom02 • 2018-08-18 20:49:41
Uwaga czytelniku! Tomek przyszedł na świat sto lat później.
Zaraza • 2018-08-18 11:27:47
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wiązanie wielokrotne to wiązanie w którym oprócz wiązanie σ występuje jedno lub więcej wiązań π. Wiązania wielokrotne występują np. w wielu kwasach tlenowych oraz w dużej liczbie związków organicznych.

Wiązanie π powstaje wskutek bocznego nakładania orbitali atomowych (ze względu na budowę sferyczną w wyniku bocznego nakładania orbitalu s nigdy nie powstanie wiązanie π). Orbital molekularny powstający w wyniku utworzenia wiązania typu π zawiera płaszczyznę węzłowa (płaszczyzna węzłowa to taka płaszczyzna, która zawiera oś cząsteczki z jądrami atomowymi i wykazuje brak gęstości elektronowej)

Na rysunku 1. Przedstawiono schemat powstawania wiązania π z orbitali pz.

Rys 1. Przykład konturu orbitalu molekularnego- powierzchnia ograniczająca przestrzeń, w której prawdopodobieństwo napotkania elektronu wynosi 0,9.  

 

Rozważając wiązania wielokrotne należy pamiętać, że jakkolwiek wiązanie podwójne  jest silniejsze od wiązania pojedynczego, to aby rozerwać wiązanie pi  potrzeba niższej energii niż do rozerwania wiązania sigma. Jest to ważna informacja w kontekście reaktywności cząsteczek. Alkeny i alkiny (jedno i dwa wiązania pi) będą bardziej reaktywne niż np. alkany.

Istnieje jeszcze

Polecamy również:

  • Wiązanie pojedyncze – chemia

    Lewis i Kossel wprowadzili pojęcie wiązania kowalencyjnego oraz pojęcie wiązania jonowego. Jakkolwiek w przyrodzie wiązania o chrakterze w 100% jonowym nie wystepują, to rozróznienie tych dwóch typów wiązań jest uwazane za słuszne i obecnie jest wciąż stosowane do opisu rzeczywistości. Poglady... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =