Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Chemia przemysłowa – definicja, podział

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Chemia przemysłowa- definicja

Chemia przemysłowa to dziedzina chemii zajmująca się otrzymywaniem i przerabianiem substancji chemicznych na skalę masową (od tysięcy kilogramów to milionów ton substancji rocznie). Chemia przemysłowa to dziedzina łącząca nauki chemiczne z naukami technicznymi, ponieważ oprócz zagadnień czysto chemicznych, zajmuje się ona zagadnieniami praktycznymi, technicznymi, ekonomicznymi i środowiskowymi, związanymi z prowadzeniem procesów chemicznych w skali przemysłowej.

Dziedziny nauki związane z chemią przemysłową to technologia chemiczna oraz inżynieria chemiczna i procesowa. Technologia chemiczna skupia się na projektowaniu i optymalizacji procesów chemicznych (badanych jako ciągi poszczególnych reakcji chemicznych) w skali przemysłowej, natomiast inżynieria chemiczna i procesowa zajmują się projektowaniem i budową instalacji przemysłowych, w których prowadzone są procesy technologiczne.

Chemia przemysłowa- podział

Chemia przemysłowa jest ściśle powiązana z przemysłem chemicznym, który można podzielić na szereg gałęzi, pod względem rodzaju i wielkości produkcji:

1)      Wielka chemia – produkcja prostych i tanich związków chemicznych, które są wykorzystywane

Polecamy również:

 • Właściwości stali

  Stal jest stopem żelaza, zawierającym niewielki dodatek węgla (do 2%) oraz inne pierwiastki, takie jak np. mangan, chrom, czy molibden. Dzięki obecności tych dodatków, stal wykazuje znacznie lepsze właściwości fizykochemiczne oraz mechaniczne niż pierwiastkowe żelazo: wyższą wytrzymałość mechaniczna i... Więcej »

 • Stopy metali – definicja, rodzaje, zastosowanie

  Stop to mieszanina lub roztwór stały dwóch lub więcej pierwiastków metalicznych. Stop może być homogenicznym roztworem stałym, mieszaniną oddzielnych faz metalicznych lub związkiem międzymetalicznym bez wyraźnych granic faz, może też zawierać jednocześnie więcej niż jedną z wymienionych form.... Więcej »

 • Nawozy sztuczne – definicja, rodzaje, zastosowanie

  Nawozy sztuczne to substancje chemiczne wykorzystywane do wzbogacania gleby w makroelementy, takie jak azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarkę, a także mikroelementy takie jak bor, chlor, miedź, żelazo, mangan, molibden, cynk, czy nikiel, które są niezbędne do życia roślin. Intensywna uprawa roślin... Więcej »

 • Barwniki – definicja, rodzaje, zastosowanie

  Barwniki to substancje chemiczne, które zmieniają kolor odbitego lub przechodzącego światław wyniku selektywnej absorpcji wybranej długości fali elektromagnetycznej. Ten fizyczny proces różni się od fluorescencji, fosforescencji czy innych rodzajów luminescencji w trakcie, których... Więcej »

 • Farby i lakiery – charakterystyka, rodzaje

  Farbami nazywamy ciekłe mieszaniny, które po naniesieniu na podłoże cienkiej warstwy konwertowane są na stałe filmy mające na celu nadać powierzchni pożądany kolor, teksturę lub ochronę. Więcej »

Komentarze (1)
1 + 1 =
Komentarze
Tomek • 2015-10-17 10:09:50
Według mnie autor opisuje przemysł chemiczny, a nie chemię przemysłową. Jest to być może sformułowanie żargonowe, ale funkcjonujące w obiegu. Za chemię przemysłową lub techniczną uważa się wszelkie środki chemiczne stosowane w przemyśle. Są to środki do czyszczenia, wytrawiania, do uzupełniania ubytków, środki zmniejszające tarcie a nie będące smarem lub olejem, środki antykorozyjne, itp. Są to także specyficzne środki stosowane w niektórych gałęziach przemysłu, np. do garbowania skór.