Chemia przemysłowa- definicja
Chemia przemysłowa to dziedzina chemii zajmująca się otrzymywaniem i przerabianiem substancji chemicznych na skalę masową (od tysięcy kilogramów to milionów ton substancji rocznie). Chemia przemysłowa to dziedzina łącząca nauki chemiczne z naukami technicznymi, ponieważ oprócz zagadnień czysto chemicznych, zajmuje się ona zagadnieniami praktycznymi, technicznymi, ekonomicznymi i środowiskowymi, związanymi z prowadzeniem procesów chemicznych w skali przemysłowej.
Dziedziny nauki związane z chemią przemysłową to technologia chemiczna oraz inżynieria chemiczna i procesowa. Technologia chemiczna skupia się na projektowaniu i optymalizacji procesów chemicznych (badanych jako ciągi poszczególnych reakcji chemicznych) w skali przemysłowej, natomiast inżynieria chemiczna i procesowa zajmują się projektowaniem i budową instalacji przemysłowych, w których prowadzone są procesy technologiczne.
Chemia przemysłowa- podział
Chemia przemysłowa jest ściśle powiązana z przemysłem chemicznym, który można podzielić na szereg gałęzi, pod względem rodzaju i wielkości produkcji:
1) Wielka chemia – produkcja prostych i tanich związków chemicznych, które są wykorzystywane przez szereg dalszych gałęzi przemysłu. Skale produkcji liczone są w tysiącach lub milionach ton.
- petrochemia – przetwórstwo ropy naftowej, produkcja paliw (benzyny, oleju napędowego, opałowego oraz innych produktów ropopochodnych
- Przemysł nawozów sztucznych – produkcja nawozów sztucznych, np. azotanu amonu, mocznika, nawozów fosforanowych
- Przemysł kwasu siarkowego – produkcja kwasu siarkowego
- Przemysł włókien sztucznych – produkcja włókien sztucznych będących surowcem m. in. dla przemysłu tekstylnego
- Przemysł sodowy – produkcja soli kamiennej, wodorotlenku sodu i sody oczyszczonej
2) Chemia niskotonażowa – produkty drogie, specjalistyczne, otrzymywane na mniejszą skalę
- Przemysł farmaceutyczny – produkcja leków
- Przemysł kosmetyczny – produkcja kosmetyków
- Przemysł środków pomocniczych – np. katalizatory dla przemysłu wielkotonażowego, różnego rodzaju dodatki specjalistyczne
3) Przetwórstwo chemiczne – obróbka i przetwarzanie substancji chemicznych w gotowe produkty lub zaawansowane półprodukty
- Przemysł gumowy
- Przemysł farb i lakierów
- Przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych
Przemysł chemiczny jest gałęzią przemysłu, która pochłania bardzo duże ilości surowców oraz energii, a także jest źródłem znacznego zagrożenia dla środowiska naturalnego poprzez produkcję odpadów oraz emisję różnego rodzaju substancji do środowiska. Pochłania on również duże ilości kapitału, lecz z drugiej strony – generuje surowce i półprodukty których dostępność jest niezbędna dla rozwoju całej gospodarki. Dlatego, oprócz otrzymywania tych substancji chemicznych, głównymi zadaniami chemii przemysłowej są:
1) Produkcja chemikaliów na skalę masową, w ciągłych procesach technologicznych
2) Efektywne wykorzystanie dostępnych surowców naturalnych (np. ropa, gaz, minerały, rudy metali)
3) Minimalizacja energii koniecznej do przeprowadzenia procesu
4) Zagospodarowanie odpadów i produktów ubocznych powstających przy produkcji
5) Dbanie o bezpieczeństwo ludzi i środowiska naturalnego
6) Minimalizacja kosztów produkcji