Jak działa elektrownia atomowa?

W elektrowni zasilanej energią jądrową - podobnie jak w elektrowni węglowej - woda zmienia się w parę wodną, ​​która z kolei napędza turbiny parowe i produkuje energie elektrycznej. Różnica między elektrownią atomową a elektrownią węglową polega na żródle ciepła które ogrzewa wode.

W elektrowniach jądrowych ciepło uzyskuje się z rozszczepienia jąder uranu. Typowym paliwem jest uran-238 (nieradioaktywny) wzbogacony w rozszczepialny ^{235} U (naturze uran zawiera 99,3% ^{238} U oraz zaledwie 0,7 % rozszczepialnego  ^{235} U ). Stosowanie nieradioaktywnego uranu jako paliwa jest możliwe ponieważ  po zainicjowaniu przemiany ^{238} U przekształca się w rozszczepialny atom putonu ^{239} P, który doskonale nadaje się na paliwo.

Atom uranu trafiony neutronem ulega rozpadowi z wydzieleniem określonej ilości energii. Ponieważ powstające lżejsze pierwiastki mają niższy stosunek protonów do neutronów część neutronów po rozpadzie pozostaje wolna i może powodować rozpad kolejnych atomów uranu (tworząc ilość energi i swobodnych neutronów) reakcje łańcuchową. Jesli masa uranu jest dostatecznie duża, większość powstających neutronów trafia w nowe jądra atomowe i rozpoczyna się lawinowy proces nazywany wybuchem jądrowym. Najniższa masa pierwiastka radioaktywnego, która pozwala na zajscie  łańcuchowej reakcji rozpadu to masa krytyczna, w elektrowniach atomowych proces rozpadu podlega ścisłej kontroli aby nie dopuścić do  samorzutnej łańcuchowej reakcji rozpadu.

 

rysunek na podstawie: http://www.duke-energy.com/about-energy/generating-electricity/nuclear-how.asp

Polecamy również:

 • Właściwości stali

  Stal jest stopem żelaza, zawierającym niewielki dodatek węgla (do 2%) oraz inne pierwiastki, takie jak np. mangan, chrom, czy molibden. Dzięki obecności tych dodatków, stal wykazuje znacznie lepsze właściwości fizykochemiczne oraz mechaniczne niż pierwiastkowe żelazo: wyższą wytrzymałość mechaniczna i... Więcej »

 • Stopy metali – definicja, rodzaje, zastosowanie

  Stop to mieszanina lub roztwór stały dwóch lub więcej pierwiastków metalicznych. Stop może być homogenicznym roztworem stałym, mieszaniną oddzielnych faz metalicznych lub związkiem międzymetalicznym bez wyraźnych granic faz, może też zawierać jednocześnie więcej niż jedną z wymienionych form.... Więcej »

 • Nawozy sztuczne – definicja, rodzaje, zastosowanie

  Nawozy sztuczne to substancje chemiczne wykorzystywane do wzbogacania gleby w makroelementy, takie jak azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarkę, a także mikroelementy takie jak bor, chlor, miedź, żelazo, mangan, molibden, cynk, czy nikiel, które są niezbędne do życia roślin. Intensywna uprawa roślin... Więcej »

 • Barwniki – definicja, rodzaje, zastosowanie

  Barwniki to substancje chemiczne, które zmieniają kolor odbitego lub przechodzącego światław wyniku selektywnej absorpcji wybranej długości fali elektromagnetycznej. Ten fizyczny proces różni się od fluorescencji, fosforescencji czy innych rodzajów luminescencji w trakcie, których... Więcej »

 • Farby i lakiery – charakterystyka, rodzaje

  Farbami nazywamy ciekłe mieszaniny, które po naniesieniu na podłoże cienkiej warstwy konwertowane są na stałe filmy mające na celu nadać powierzchni pożądany kolor, teksturę lub ochronę. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
krokti
• 2024-04-21 14:15:02
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55