Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kształty cząsteczek

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Mądre to
Zbyszek • 2019-07-27 08:44:21
Sekta według przeciwników stosowania tego terminu jest elementem pseudonauki, nie uznawa...
uczen Jezusa • 2019-07-30 10:16:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Okreslenie ksztaltu cząsteczki wymaga znajomości zasad powstawania orbitali molekularnych oraz ułożenia orbitali atomowych. Pozwala to przewidzieć wartość kątów w tworzonych wiązaniach. Jedną z metod przewidywania kształtu cząsteczki jest metoda VSEPR (metoda ta została opisana w osobnym temacie), równie powszechnie stosowaną metodą jest wykorzystanie pojęcia hybrydyzacji.

Hybrydyzacja to zabieg matematyczny prowadzący do przedstawienia rozkladu elektronow wcząsteczkach związków. Jesli elektrony mają różną symetrie rozkładu ladunku (podpowłoki s, p, d, f) lub lub np. jak beryl zawierają zapelnioną ostatnią podpowłokę to wydaje sie, że nie powinny tworzyć wiązań chemicznych. Dzieje się jednak inaczej, ponieważ może dojść do uśrednienia energii elektronów wchodzących w sklad powloki walencyjnej, proces ten nazywamy hybrydyzacją. Należy pamiętać, że liczba orbitali użytych do "wymieszania" powinna być równa liczbie orbitali uzyskanych po hybrydyzacji.

Wracając do przykladu berylu, posiada on konfiguracje w stanie podstawowym 1s22s2 co wskazuje na dublet elektronowy, jednak tworzy wiązania chemiczne jakby znajdowal się w stanie wzbudzonym 1s22s12p1. Jednak taki stan wskazywałby na utworzenie

Polecamy również:

  • Metoda VSEPR

    Model odpychania się par elektronowych powłoki walencyjnej (ang. Valence Shell Electron Pair Repulsion- VSEPR)  opiera się na założeniu, że zarówno wiążące jaki niewiążące elektrony w powłoce walencyjnej się odpychają. Dla ksztaltu cząsteczki najwazniejsze jest że elektrony w powłoce walencyjnej... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');