Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rodzaje wiązań chemicznych i oddziaływań chemicznych

Ostatnio komentowane
Śmigłowiec Szturmowy AH-64 Apache
imustend • 2019-11-22 08:16:53
jestem helikopterem
samolot • 2019-11-21 20:51:52
Przydatne, zapożyczyłem kilka zdań do własnej pracy.
Rafał • 2019-11-21 16:11:48
nie fajny
lolkamolkakwiat • 2019-11-21 16:09:24
Martina Lutra Kinga - może ktoś łaskawie poprawi pisownię!
PL • 2019-11-21 14:38:35
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wszystkie organizmy zbudowana są z określonych związków (organicznych i nieorganicznych). Atomy pierwiastków, które wchodzą w skład tych związków połączone są za pomocą różnych wiązań i oddziaływań chemicznych.

Wyróżniamy wiązania silne (wiązania kowalencyjne, jonowe) i wiązania słabe, zwane oddziaływaniami (oddziaływania wodorowe, siły van der Waalsa).

Wiązania kowalencyjne są to silne wiązania, które powstaje między atomami posiadającymi niesparowane elektrony walencyjne. Polegają na utworzeniu wspólnej pary elektronów (należącej do obu atomów). Wiązania te mogą występować miedzy tymi samymi (np. dwoma atomami węgla, wodoru czy tlenu) lub różnymi pierwiastkami (np. tlen i atomu wodoru w cząsteczce wody lub atom azotu i atomy wodoru w cząsteczce amoniaku). Jeśli w wiązaniu uwspólniona jest jedna para elektronów jest to wiązanie pojedyncze a gdy uwspólniona są dwie pary jest to wiązanie podwójne. Wiązanie kowalencyjne może być spolaryzowane (elektrony przesunięte są w kierunku jednego z atomów np. w cząsteczce wody) lub niespolaryzowane (wspólna para elektronów nie jest przesunięta w stronę żadnego z atomów).

Wiązanie kowalencyjne wodoru
Wiązanie kowalencyjne wodoru/Jacek FH(20.09.2006)/commons.wikimedia.org

 

Wiązania jonowe powstają między jonami o różnoimiennych ładunkach. Polegają

Polecamy również:

 • Budowa wody i znaczenie wody

  Woda jest nieorganicznym związkiem chemicznym będącym podstawowym składnikiem każdego organizmu. Stężenie wody w komórce zależy od wieku i aktywności organizmu (przeciętnie wynosi 60-70%). Najwięcej wody w organizmie człowieka znajduje się w płynach ustrojowych (w krwi i limfie), a najmniej w tkance... Więcej »

 • Sole mineralne

  Sole mineralne to nieorganiczne związki chemiczne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych. Stanowią od 2 do 4 % suchej masy organizmu. Sole dzielimy na rozpuszczalne w wodzie (w soku komórkowym i płynach pozakomórkowych) i sole występujące w formie... Więcej »

 • Sacharydy

  Sacharydy (węglowodany, cukrowce) to zróżnicowana grupa związków organicznych składających się trzech pierwiastków: węgla, wodoru i tlenu.  Więcej »

 • Lipidy

  Lipidy (tłuszczowce) zbudowane są głównie z węgla, tlenu i wodoru. Są to związki organiczne nierozpuszczalne w wodzie, a rozpuszczalne w rozpuszczalnikach organicznych (m.in. w alkoholach, chloroformie i eterze). Więcej »

 • Białka - budowa, funkcje, klasyfikacja

  Białka są wielkocząsteczkowymi polimerami zbudowanymi z liniowo połączonych cząsteczek aminokwasów. Są nazywane cząsteczkami życia, gdyż budują wszystkie organizmy (ich obecność stwierdzono we wszystkich komórkach żywych, a nawet u wirusów) i odpowiadają za przebieg ich... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =