Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hormonalna regulacja spożywania pokarmu

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Uczucie głodu i sytości jest regulowane w naszym organiźmie przez układ hormonalny. Ośrodek, który kontroluje zmiany w poziomie hormonów znajduje się w podwzgórzu. Nazywany jest ośrodkiem głodu i sytości

Jak dochodzi do przekazania sygnału?

Przez długi czas niejedzenia ściana żołądka ulega obkurczeniu. Obecne są w jego ścianie mechanoreceptory, które przesyłają informację do mózgu o braku lub zawartości pożywienia. W przypadku spożycia posiłku, ściany żołądka ulegają rozszerzeniu, dzięki działaniu cholecystokininy – hormonu, który jest wydzielany prez ściany jelita cienkiego pod wpływem pokarmu. W następnej kolejności trzustka wydziela insulinę, która zwiększa poziom glukozy we krwi i uruchamia produkcję leptyny – hormonu sytości, który skutecznie oddziałuje na ośrodek w podwzgórzu hamując apetyt.

Grelina – hormon głodu

Produkowana jest w żołądku przez komórki dna żołądka, a także w mniejszych ilościach przez podwzgórze i przysadkę mózgową. Wydzielanie greliny jest zależne od rytmu dobowego i z organów produkujących ją przedostaje się bezpośrednio od naczyń krwionośnych. Szczególny wzrost można zaobserwować przed jedzeniem lub podczas głodzenia się. Spadek glukozy we krwi, a co za tym idzie – spadek leptyny powoduje wzrost greliny, która warunkuje odczuwanie głodu.

Polecamy również:

  • Sprzężenie zwrotne ujemne w układzie hormonalnym

    Sprzężenie zwrotne w układzie hormonalnym to mechanizm, w którym gruczoły dokrewne wzajemnie oddziałują na siebie za pośrednictwem wydzielanych hormonów. Przysadka mózgowa jest gruczołem nadrzędnym, który koordynuje pracą pozostałych gruczołów... Więcej »

  • Gruczoły dokrewne – charakterystyka i funkcje

    Układ hormonalny tworzą gruczoły, które pod względem funkcjonalnym może podzielić na: • gruczoły dokrewne czyste – ta takie, których podstawową funkcją jest wewnętrzne wydzielanie hormonów (np. tarczyca, przytarczyce, grasica, nadnercza) • gruczoł dokrewne... Więcej »

  • Hormony człowieka – charakterystyka i funkcje

    Hormony są to związki biologicznie czynne, które uwalniane są to krwi przez gruczoły dokrewne, tkanki lub pojedyncze komórki. Hormony oddziałują tylko na wybrane komórki docelowe, które zaopatrzone są w specyficzne dla nich białkowe receptory komórkowe (zlokalizowane na... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');