Hormonalna regulacja spożywania pokarmu

Uczucie głodu i sytości jest regulowane w naszym organiźmie przez układ hormonalny. Ośrodek, który kontroluje zmiany w poziomie hormonów znajduje się w podwzgórzu. Nazywany jest ośrodkiem głodu i sytości

Jak dochodzi do przekazania sygnału?

Przez długi czas niejedzenia ściana żołądka ulega obkurczeniu. Obecne są w jego ścianie mechanoreceptory, które przesyłają informację do mózgu o braku lub zawartości pożywienia. W przypadku spożycia posiłku, ściany żołądka ulegają rozszerzeniu, dzięki działaniu cholecystokininy – hormonu, który jest wydzielany prez ściany jelita cienkiego pod wpływem pokarmu. W następnej kolejności trzustka wydziela insulinę, która zwiększa poziom glukozy we krwi i uruchamia produkcję leptyny – hormonu sytości, który skutecznie oddziałuje na ośrodek w podwzgórzu hamując apetyt.

Grelina – hormon głodu

Produkowana jest w żołądku przez komórki dna żołądka, a także w mniejszych ilościach przez podwzgórze i przysadkę mózgową. Wydzielanie greliny jest zależne od rytmu dobowego i z organów produkujących ją przedostaje się bezpośrednio od naczyń krwionośnych. Szczególny wzrost można zaobserwować przed jedzeniem lub podczas głodzenia się. Spadek glukozy we krwi, a co za tym idzie – spadek leptyny powoduje wzrost greliny, która warunkuje odczuwanie głodu.

Polecamy również:

 • Sprzężenie zwrotne ujemne w układzie hormonalnym

  Sprzężenie zwrotne w układzie hormonalnym to mechanizm, w którym gruczoły dokrewne wzajemnie oddziałują na siebie za pośrednictwem wydzielanych hormonów. Przysadka mózgowa jest gruczołem nadrzędnym, który koordynuje pracą pozostałych gruczołów... Więcej »

 • Gruczoły dokrewne – charakterystyka i funkcje

  Układ hormonalny tworzą gruczoły, które pod względem funkcjonalnym może podzielić na: • gruczoły dokrewne czyste – ta takie, których podstawową funkcją jest wewnętrzne wydzielanie hormonów (np. tarczyca, przytarczyce, grasica, nadnercza) • gruczoł dokrewne... Więcej »

 • Hormony człowieka – charakterystyka i funkcje

  Hormony są to związki biologicznie czynne, które uwalniane są to krwi przez gruczoły dokrewne, tkanki lub pojedyncze komórki. Hormony oddziałują tylko na wybrane komórki docelowe, które zaopatrzone są w specyficzne dla nich białkowe receptory komórkowe (zlokalizowane na... Więcej »

 • Mechanizmy warunkujące homeostazę

  Homeostaza to zdolność do utrzymania stanu dynamicznej równowagi parametrów danego systemu. Pojęcie to jest najczęściej używane w kontekście systemów biologicznych. Zostało stworzone w pierwszej połowie XX w. i pierwotnie oznaczało stabilność środowiska wewnętrznego. W fizjologii człowieka... Więcej »

 • Regulacja poziomu wapnia we krwi

  Wapń jest jednym z najważniejszych makroelementów w organizmie człowieka. Wchodzi w skład kości oraz jest elementem gospodarki elektrolitycznej organizmu. Za regulację poziomu wapnia we krwi odpowiada parathormon (PTH) hormon białkowy wytwarzany przez przytarczyce. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Dziękuję ????
• 2024-05-27 05:14:55
y
• 2024-05-26 09:41:20
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16