Wapń jest jednym z najważniejszych makroelementów w organizmie człowieka. Wchodzi w skład kości, jest elementem gospodarki elektrolitycznej organizmu oraz bierze udział w skurczu wkókien mięśniowych. Za regulację poziomu wapnia we krwi odpowiada parathormon (PTH) hormon białkowy wytwarzany przez przytarczyce o masie 9,4 kDa.
Regulacja gospodarki wapniowej
Autorstwa Mikael Häggströmderivative work: Kpjas - Calcium regulation.png: Page 1094 (The Parathyroid Glands and Vitamin D) in: Walter F., PhD. Boron (2003) Medical Physiology: A Cellular And Molecular Approach, Elsevier/Saunders, ss. 1,300 ISBN: 1-4160-2328-3., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14958610
Hormon jest produkowany w formie nieczynnej preproparathormonu. Jego aktywacja następuje w reakcji na zmianę stężenia jonów wapnia w surowicy krwi. PTH wpływa na funkcjonowanie komórek kości i nerek. W przypadku obniżonego stężenia wapnia PHT łączy się z receptorami na osteoblastach, które indukowane są w ten sposób do osteoklastogenezy. Powstające osteoklasty trawią otaczające je kości, co prowadzi do uwolnienia wapnia. W nerkach parathormon zwiększa wchłanianie zwrotne jonów wapnia. Co więcej, zwiększa produkcję kalcytriolu (aktywnej formy witaminy D), który również odpowiada za zwiększenie absorpcji wapnia i fosforanów w układzie pokarmowym oraz kanalikach nerkowych jak i ogranicza produkcję PTH.