Regulacja poziomu wapnia we krwi

Wapń jest jednym z najważniejszych makroelementów w organizmie człowieka. Wchodzi w skład kości, jest elementem gospodarki elektrolitycznej organizmu oraz bierze udział w skurczu wkókien mięśniowych. Za regulację poziomu wapnia we krwi odpowiada parathormon (PTH) hormon białkowy wytwarzany przez przytarczyce o masie 9,4 kDa.

Regulacja gospodarki wapniowej

Autorstwa Mikael Häggströmderivative work: Kpjas - Calcium regulation.png: Page 1094 (The Parathyroid Glands and Vitamin D) in: Walter F., PhD. Boron (2003) Medical Physiology: A Cellular And Molecular Approach, Elsevier/Saunders, ss. 1,300 ISBN: 1-4160-2328-3., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14958610

Hormon jest produkowany w formie nieczynnej preproparathormonu. Jego aktywacja następuje w reakcji na zmianę stężenia jonów wapnia w surowicy krwi. PTH wpływa na funkcjonowanie komórek kości i nerek. W przypadku obniżonego stężenia wapnia PHT łączy się z receptorami na osteoblastach, które indukowane są w ten sposób do osteoklastogenezy. Powstające osteoklasty trawią otaczające je kości, co prowadzi do uwolnienia wapnia. W nerkach parathormon zwiększa wchłanianie zwrotne jonów wapnia. Co więcej, zwiększa produkcję kalcytriolu (aktywnej formy witaminy D), który również odpowiada za zwiększenie absorpcji wapnia i fosforanów w układzie pokarmowym oraz kanalikach nerkowych jak i ogranicza produkcję PTH.

Polecamy również:

 • Hormony człowieka – charakterystyka i funkcje

  Hormony są to związki biologicznie czynne, które uwalniane są to krwi przez gruczoły dokrewne, tkanki lub pojedyncze komórki. Hormony oddziałują tylko na wybrane komórki docelowe, które zaopatrzone są w specyficzne dla nich białkowe receptory komórkowe (zlokalizowane na... Więcej »

 • Gruczoły dokrewne – charakterystyka i funkcje

  Układ hormonalny tworzą gruczoły, które pod względem funkcjonalnym może podzielić na: • gruczoły dokrewne czyste – ta takie, których podstawową funkcją jest wewnętrzne wydzielanie hormonów (np. tarczyca, przytarczyce, grasica, nadnercza) • gruczoł dokrewne... Więcej »

 • Sprzężenie zwrotne ujemne w układzie hormonalnym

  Sprzężenie zwrotne w układzie hormonalnym to mechanizm, w którym gruczoły dokrewne wzajemnie oddziałują na siebie za pośrednictwem wydzielanych hormonów. Przysadka mózgowa jest gruczołem nadrzędnym, który koordynuje pracą pozostałych gruczołów... Więcej »

 • Antagonistyczne działanie hormonów – przykłady

  W układzie hormonalnym istnieją pary hormonów, które mają przeciwstawne działanie, co oznacza, że gdy jeden z nich pobudza dany proces, to drugi go hamuje. Więcej »

 • Mechanizmy warunkujące homeostazę

  Homeostaza to zdolność do utrzymania stanu dynamicznej równowagi parametrów danego systemu. Pojęcie to jest najczęściej używane w kontekście systemów biologicznych. Zostało stworzone w pierwszej połowie XX w. i pierwotnie oznaczało stabilność środowiska wewnętrznego. W fizjologii człowieka... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44