Hormony w rytmie dobowym

Rytmem/cyklem dobowym określa się cyklicznie zmiany w fizjologii roślin i zwierząt związane z istnieniem zegara biologicznego. Periodyczność zmian jest ściśle związana ze zmianami pory dnia i światła słonecznego. W hormonalnej regulacji cyklu dobowego u ludzi biorą udział głównie dwa enzymy — melatonina i serotonina.

Wzór melatoniny

Melatonina jest syntetyzowaną głównie w szyszynce pochodną tryptofanu. Reguluje cykl snu i czuwania. W układzie pokarmowym prowadzi do spowolnienia procesów trawiennych. Co więcej, jest silnym antyoksydantem i ma korzystny wpływ na układ odpornościowy. Jej wydzielane jest regulowane przez ekspozycję organizmu na światło słoneczne — w dzień jest syntetyzowana tylko w niewielkiej ilości, a ekspozycja na oświetlenie w porze snu może powodować problemy z zaśnięciem. Niedobór melatoniny może prowadzić do opóźnienia, a nadmiar do przyspieszenia dojrzewania płciowego.

Wzór serotoniny

Serotonina, tak jak melatonina jest pochodną tryptofanu. Co więcej, serotonina jest jednym z produktów pośrednich syntezy melatoniny. Jest hormonem tkankowym i neuroprzekaźnikiem ośrodkowego układu nerwowego, produkowanym w szyszynce, błonie śluzowej jelit, jądrach szwu mózgu oraz trombocytach. Wraz z melatoniną odpowiada za regulację cyklu dobowego. Poza tym kontroluje apetyt, temperaturę ciała, ciśnienie i krzepliwość krwi. Serotonina wywołuje skurcze mięśni gładkich naczyń krwionośnych, macicy, jelit i oskrzeli. Niedobór serotoniny wywołuje agresję, zmęczenie, wrażliwość na ból oraz może prowadzić do depresji.

Polecamy również:

 • Hormony człowieka – charakterystyka i funkcje

  Hormony są to związki biologicznie czynne, które uwalniane są to krwi przez gruczoły dokrewne, tkanki lub pojedyncze komórki. Hormony oddziałują tylko na wybrane komórki docelowe, które zaopatrzone są w specyficzne dla nich białkowe receptory komórkowe (zlokalizowane na... Więcej »

 • Gruczoły dokrewne – charakterystyka i funkcje

  Układ hormonalny tworzą gruczoły, które pod względem funkcjonalnym może podzielić na: • gruczoły dokrewne czyste – ta takie, których podstawową funkcją jest wewnętrzne wydzielanie hormonów (np. tarczyca, przytarczyce, grasica, nadnercza) • gruczoł dokrewne... Więcej »

 • Sprzężenie zwrotne ujemne w układzie hormonalnym

  Sprzężenie zwrotne w układzie hormonalnym to mechanizm, w którym gruczoły dokrewne wzajemnie oddziałują na siebie za pośrednictwem wydzielanych hormonów. Przysadka mózgowa jest gruczołem nadrzędnym, który koordynuje pracą pozostałych gruczołów... Więcej »

 • Antagonistyczne działanie hormonów – przykłady

  W układzie hormonalnym istnieją pary hormonów, które mają przeciwstawne działanie, co oznacza, że gdy jeden z nich pobudza dany proces, to drugi go hamuje. Więcej »

 • Mechanizmy warunkujące homeostazę

  Homeostaza to zdolność do utrzymania stanu dynamicznej równowagi parametrów danego systemu. Pojęcie to jest najczęściej używane w kontekście systemów biologicznych. Zostało stworzone w pierwszej połowie XX w. i pierwotnie oznaczało stabilność środowiska wewnętrznego. W fizjologii człowieka... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43