Hormony w rytmie dobowym

Rytmem/cyklem dobowym określa się cyklicznie zmiany w fizjologii roślin i zwierząt związane z istnieniem zegara biologicznego. Periodyczność zmian jest ściśle związana ze zmianami pory dnia i światła słonecznego. W hormonalnej regulacji cyklu dobowego u ludzi biorą udział głównie dwa enzymy — melatonina i serotonina.

Wzór melatoniny

Melatonina jest syntetyzowaną głównie w szyszynce pochodną tryptofanu. Reguluje cykl snu i czuwania. W układzie pokarmowym prowadzi do spowolnienia procesów trawiennych. Co więcej, jest silnym antyoksydantem i ma korzystny wpływ na układ odpornościowy. Jej wydzielane jest regulowane przez ekspozycję organizmu na światło słoneczne — w dzień jest syntetyzowana tylko w niewielkiej ilości, a ekspozycja na oświetlenie w porze snu może powodować problemy z zaśnięciem. Niedobór melatoniny może prowadzić do opóźnienia, a nadmiar do przyspieszenia dojrzewania płciowego.

Wzór serotoniny

Serotonina, tak jak melatonina jest pochodną tryptofanu. Co więcej, serotonina jest jednym z produktów pośrednich syntezy melatoniny. Jest hormonem tkankowym i neuroprzekaźnikiem ośrodkowego układu nerwowego, produkowanym w szyszynce, błonie śluzowej jelit, jądrach szwu mózgu oraz trombocytach. Wraz z melatoniną odpowiada za regulację cyklu dobowego. Poza tym kontroluje apetyt, temperaturę ciała, ciśnienie i krzepliwość krwi. Serotonina wywołuje skurcze mięśni gładkich naczyń krwionośnych, macicy, jelit i oskrzeli. Niedobór serotoniny wywołuje agresję, zmęczenie, wrażliwość na ból oraz może prowadzić do depresji.

Polecamy również:

  • Hormony człowieka – charakterystyka i funkcje

    Hormony są to związki biologicznie czynne, które uwalniane są to krwi przez gruczoły dokrewne, tkanki lub pojedyncze komórki. Hormony oddziałują tylko na wybrane komórki docelowe, które zaopatrzone są w specyficzne dla nich białkowe receptory komórkowe (zlokalizowane na... Więcej »

  • Gruczoły dokrewne – charakterystyka i funkcje

    Układ hormonalny tworzą gruczoły, które pod względem funkcjonalnym może podzielić na: • gruczoły dokrewne czyste – ta takie, których podstawową funkcją jest wewnętrzne wydzielanie hormonów (np. tarczyca, przytarczyce, grasica, nadnercza) • gruczoł dokrewne... Więcej »

  • Sprzężenie zwrotne ujemne w układzie hormonalnym

    Sprzężenie zwrotne w układzie hormonalnym to mechanizm, w którym gruczoły dokrewne wzajemnie oddziałują na siebie za pośrednictwem wydzielanych hormonów. Przysadka mózgowa jest gruczołem nadrzędnym, który koordynuje pracą pozostałych gruczołów... Więcej »

  • Antagonistyczne działanie hormonów – przykłady

    W układzie hormonalnym istnieją pary hormonów, które mają przeciwstawne działanie, co oznacza, że gdy jeden z nich pobudza dany proces, to drugi go hamuje. Więcej »

  • Mechanizmy warunkujące homeostazę

    Homeostaza to zdolność do utrzymania stanu dynamicznej równowagi parametrów danego systemu. Pojęcie to jest najczęściej używane w kontekście systemów biologicznych. Zostało stworzone w pierwszej połowie XX w. i pierwotnie oznaczało stabilność środowiska wewnętrznego. W fizjologii człowieka... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ez
• 2025-04-07 14:53:18
AAAA
• 2025-04-06 10:59:03
,m
• 2025-04-06 09:43:25
gg
• 2025-04-04 16:49:00
Może być
• 2025-03-27 18:35:05