Kult maryjny - czym jest, cechy kultu maryjnego

Kult maryjny narodził się wraz z chrześcijaństwem i rozwijał się na przestrzeni wieków, podobnie jak kult samego Chrystusa. Są one zresztą ze sobą ściśle powiązane, co podkreśla Konstytucja dogmatyczna o Kościele  „Lumen Gentium”: gdy Matka czci doznaje, to poznaje się, kocha i wielbi w sposób należyty i zachowuje się przykazania Syna (KK 66). Kościół legitymizuje zatem i zachęca do oddawania czci Matce Bożej, przy czym samo pojęcie „kult” w odniesieniu do Maryi należy rozumieć w sensie szerokim; część oddawana Matce Bożej nie stanowi rzeczywistości autonomicznej. W ścisłym bowiem zakresie „kult” należy się tylko Bogu.  Aby ten fakt podkreślić,  Sobór Trydencki w XVI w. wprowadził rozgraniczenie między czcią oddawaną wyłącznie Bogu (latria) i kultem, a w zasadzie szacunkiem, jakim należy obdarzać obrazy i relikwie (dulia). Kult Maryjny należy do tej drugiej kategorii, ale jest nazywany hiperdulia (uwielbienie doskonałe), gdyż jest szczególną odmianą kultu świętych.

Papież Paweł VI w adhortacji apostolskiej Marialis cultus podkreślił także, że celem ostatecznym kultu maryjnego jest nic innego jak uwielbienie samego Boga. Może on przybierać trzy różne formy: kultu liturgicznego, uznanych i zorganizowanych przez Kościół nabożeństw Maryjnych oraz spontanicznej pobożności ludowej. Ostatnia odmiana jest szczególnie popularna w naszym kraju. 

Kult Maryjny zaczął gwałtownie wzrastać od 431 r., czyli od Soboru Efeskiego, kiedy to został wprowadzony pierwszy dogmat maryjny –  „O Bożym Macierzyństwie Maryi”. Od tego czasu Maryja jest oficjalnie nazywana Bożą Rodzicielką (Theotokos). Z kolei sam Efez (Azja Mniejsza) miał być najstarszym znanym ośrodkiem kultu maryjnego.

Z kultem Maryjnym można spotkać się także w Kościele prawosławnym, odrzucony został natomiast przez wspólnoty protestanckie (gdyż nie uznają one kultu świętych, kierując się zasadą Soli Deo gloria, czyli „Tylko Bogu chwała”). Ponadto Maria z Nazaretu jest jedną z najbardziej szanowanych kobiet w islamie.

Do czasów Soboru Watykańskiego II obok teologii istniała mariologia jako nauka o Maryi. Obecne mariologia wchodzi w skład teologii dogmatycznej.

Elementy kultu maryjnego

1) odprawianie nabożeństw ku czci Matki Boskiej, do których należą: Godzinki o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny, nabożeństwa majowe, nabożeństwa czerwcowe, roraty;

2) modlitwa różańcowa oraz modlitwy maryjne (najstarszą jest Pod Twoją Obronę – pochodzi z III w.)

3) kult obrazów i wizerunków Maryi, w tym ich peregrynacje (obnoszenie) i koronacje;

4) pielgrzymki do sanktuariów maryjnych;

5) tradycja soboty jako szczególnego dnia poświęconego Matce Najświętszej;

6) uroczystości, święta i wspomnienia maryjne;

7) kult Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny;

8) hymny i pieśni pochwalne.

Polecamy również:

  • Dogmaty maryjne w Kościele katolickim

    431 rok – „O Bożym Macierzyństwie Maryi” ; 649 rok – „O Maryi zawsze Dziewicy”; 1854 rok – „O Niepokalanym Poczęciu Maryi”; 1950 rok – „O wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny”  Więcej »

  • Maryja - Królowa Polski - historia

    Określenie Matki Bożej jako Królowej narodu polskiego pojawiło się w drugiej połowie XVI wieku. Wówczas jeden z poetów renesansowych ,Grzegorz z Sambora, nazwał Maryję Królową Polski i Polaków.  Więcej »

  • Objawienia maryjne

    Objawienia maryjne w świetle nauki Kościoła rzymskokatolickiego są objawieniami prywatnymi, zatem nie stanowią żadnej prawdy wiary. Oznacza to, że nikt nie jest zobowiązany w nie wierzyć. Obowiązujące objawienie skończyło się bowiem w czasach apostolskich. Więcej »

  • Sanktuaria maryjne w Polsce - informacje, opis

    Sanktuarium to miejsce kultu, które związane jest z wydarzeniem nadprzyrodzonym (np. objawieniem, cudem), relikwiami bądź cudownym wizerunkiem. Pielgrzymują do niego wierni, aby modlić się, wypraszać łaski (intencja błagalna), przebaczenie (intencja pokutna) bądź podziękować (intencja dziękczynna). Więcej »

  • Święta maryjne w ciągu roku obchodzone w Polsce - jakie są, daty

    Podział na uroczystości, święta, wspomnienia obowiązkowe oraz wspomnienia dowolne/obchód lokalny. Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 2 + 4 =
Meg
2018-10-08 18:14:22
Efez to było miejsce największego kultu Artemidy efeskiej/nie Maryi a już na pewno nie matki Jezusa.
trna
2015-04-20 13:17:41
Jesus? A, ten syn Maryi? Tak coś słyszałem. ~wyznawca kultu maryjnego
duda
2015-04-19 10:17:50
bardzo mi pomogło tylko lepiej zeby to wszystko bylo podzielone na różne grupy informacji. dzieki za pomoc.
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33