Felicjanki - historia, działalność, opis

Felicjanki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego) to żeńskie zgromadzenie zakonne powstałe w Warszawie w 1855 r. Założyła je bł. Maria Angela Zofia Truszkowska. Przez Stolicę Apostolską zostało zatwierdzone w 1899 r. Patronem Zgromadzenia jest św. Feliks.

Felicjanki od początku odwołały się do duchowości franciszkańskiej (św. Franciszka z Asyżu). Za swojego opiekuna uważają również św. Józefa. Ich życie przesiąknięte jest kultem maryjnym oraz kultem Najświętszego sakramentu (Eucharystia stanowi centrum felicjańskiej duchowości).

Siostry felicjanki swoje powołanie realizują przez służbę dzieciom, osobom starszym, opuszczonym, chorym i potrzebującym pomocy. Często angażują się w prace apostolskie w parafiach: pracują jako katechetki, prowadzą grupy modlitewne, zajmują się organizacją rekolekcji, dni skupienia. Bywają organistkami oraz zakrystiankami. Prowadzą również przedszkola, szkoły w Warszawie i domy pomocy społecznej.

Felicjanki zajmują się także działalnością misyjną w Kenii. Poza Polską pracują także we Włoszech, Francji, Anglii, Estonii i na Ukrainie.

Obecnie na świecie jest ok. 2280 felicjanek, w tym 772 Polek, z czego 42 na misjach i zagranicą.

Polecamy również:

 • Zakon dominikanek - historia, działalność, opis

  Dominikankami nazywa się wszystkie rzymskokatolickie żeńskie zgromadzenia zakonne, których siostry żyją duchowością dominikańską na wzór św. Dominika Guzmana. Mając to na uwadze, można dokonać podziału na zgromadzenia kontemplacyjne dominikanek (Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego –... Więcej »

 • Alberytynki - historia, charyzmat, reguła

  Albertynki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim; skrót ZSAPU) założył w Krakowie 15 stycznia 1891 r. św. Brat Albert (Adam Chmielowski). Zgromadzenie zostało oparte na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu.  Więcej »

 • Michalitki - historia, działalność, opis

  Michalitki (Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła; skrót: CSSMA) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w  Miejscu Piastowym na Podkarpaciu przez bł. ks. Bronisława Markiewicza i Annę Kaworek pod koniec XIX w. Kościół zatwierdził zgromadzenie 21 sierpnia 1928 r. Więcej »

 • Elżbietanki - historia, habit, działalność - opis

  Elżbietankami nazywa się zgromadzenia zakonne, których patronką jest św. Elżbieta Węgierska. Była ona córką króla węgierskiego Andrzeja II, żyła w I połowie XIII w. i zasłynęła z ascetycznego trybu życia oraz licznych dzieł miłosierdzia. Więcej »

 • Bernardynki - historia, działalność, opis

  Bernardynki (pełna nazwa: Mniszki Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu; skrót: OSFB) to żeńskie zgromadzenie należące do rodziny zakonów franciszkańskich. Istnieje ono wyłącznie w Polsce i liczy około 200 sióstr.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
ez
• 2024-05-20 17:04:26
ok
• 2024-05-20 16:01:25
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20