Klaryski (oficjalna nazwa: Zakon Świętej Klary; skrót: OSC) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w 1211 r. przez św. Klarę pod wpływem św. Franciszka z Asyżu; jest to tzw. II Zakon Franciszkański. Zgromadzenie ma charakter kontemplacyjny, klauzurowy (siostry żyją oddzielone od świata zewnętrznego). W Polsce pierwszy klasztor ufundował 1245 król Bolesław V Wstydliwy w Zawichoście (obecnie województwo świętokrzyskie). Pierwszą polską klaryską była natomiast bł. Salomea.
Życie klarysek wypełnia modlitwa, pokuta, rozważanie Bożych tajemnic i praca związana m.in. z posługą Kościoła (pieczenie komunikantów, szycie szat liturgicznych itp.). Siostry podejmują się także działalności misyjnej. W 1990 r. klaryski z Polski wyjechały do Ghany, gdzie w miejscowości Saltpond dały początek nowemu klasztorowi.
Obecnie na świecie jest ponad 8100 klarysek, żyjących w 41 autonomicznych wspólnotach.
W Polsce działają także klaryski kapucynki oraz klaryski od wieczystej adoracji – są to gałęzie Zakonu Świętej Klary.
Zakon Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji (skrót: OCPA) powstał w 1854 r. we Francji. Za fundatorów zgromadzenia uważani są ks. Jan Chrzciciel Heurlaut i Matka Maria od św. Klary (Wiktoria Józefina Bouillevaux). W Polsce zakon działa od 1871 r. Charyzmatem sióstr jest zachowanie Ewangelii przez życie w posłuszeństwie, ubóstwie i czystości, ze szczególnym zadaniem adoracji Najświętszego Sakramentu w duchu dziękczynienia. Trwa ona w klasztorach nieustannie dzień i noc. Mniszki skupiają się na kontemplacji; obca jest im działalność apostolska i misyjna. Obecnie na świecie jest 760 klarysek od wieczystej adoracji (w tym około 180 Polek). W naszym kraju domy zgromadzenia znajdują się w Bydgoszczy, Elblągu, Hajnówce, Kętach, Kłodzku, Pniewach, Słupsku i Ząbkowicach Śląskich. Każdy klasztor jest autonomiczny.
Klaryski kapucynki (Mniszki Klaryski Kapucynki; skrót: OSCCap). to gałąź Zakonu św. Klary, która powstała w 1535 r. w Neapolu (Włochy) w wyniku reformy mającej na celu powrót do życia według prawdziwego ducha założycielki. Owa reforma zakładała wielkie ubóstwo sióstr bez posagu i posiadłości, surowe życie mniszek, oddzielenie od świata w ścisłej klauzurze, prostotę w życiu siostrzanym i modlitwę we dnie i w nocy. Siostry zostały wówczas powierzone duchowej opiece kapucynów, stąd też drugi człon ich nazwy. Obecnie na świecie jest ok. 2400 klarysek kapucynek , w tym ok. 80 Polek. Jako zakon klauzurowy nie prowadzą żadnej działalności zewnętrznej.