Klaryski - historia, działalność, reguła, charyzmat - opis

Klaryski (oficjalna nazwa: Zakon Świętej Klary; skrót: OSC) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w 1211 r. przez św. Klarę pod wpływem św. Franciszka z Asyżu; jest to tzw. II Zakon Franciszkański. Zgromadzenie ma charakter kontemplacyjny, klauzurowy (siostry żyją oddzielone od świata zewnętrznego). W Polsce pierwszy klasztor ufundował 1245 król Bolesław V Wstydliwy w Zawichoście (obecnie województwo świętokrzyskie). Pierwszą polską klaryską była natomiast bł. Salomea.

Życie klarysek wypełnia modlitwa, pokuta, rozważanie Bożych tajemnic i praca związana m.in. z posługą Kościoła (pieczenie komunikantów, szycie szat liturgicznych itp.). Siostry podejmują się także działalności misyjnej. W 1990 r. klaryski z Polski wyjechały do Ghany, gdzie w miejscowości Saltpond dały początek nowemu klasztorowi.

Obecnie na świecie jest ponad 8100 klarysek, żyjących w 41 autonomicznych wspólnotach.

W Polsce  działają także klaryski kapucynki oraz klaryski od wieczystej adoracji –  są to gałęzie Zakonu Świętej Klary.

Zakon Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji (skrót: OCPA) powstał w 1854 r. we Francji. Za fundatorów zgromadzenia uważani są  ks. Jan Chrzciciel Heurlaut i Matka Maria od św. Klary (Wiktoria Józefina Bouillevaux). W Polsce zakon działa od 1871 r. Charyzmatem sióstr jest zachowanie Ewangelii przez życie w posłuszeństwie, ubóstwie i czystości, ze szczególnym zadaniem adoracji Najświętszego Sakramentu w duchu dziękczynienia. Trwa ona w klasztorach nieustannie dzień i noc.  Mniszki skupiają się na kontemplacji; obca jest im działalność apostolska i misyjna. Obecnie na świecie jest 760 klarysek od wieczystej adoracji (w tym około 180 Polek). W naszym kraju domy zgromadzenia znajdują się w Bydgoszczy, Elblągu, Hajnówce, Kętach, Kłodzku, Pniewach, Słupsku i Ząbkowicach Śląskich. Każdy klasztor jest autonomiczny.

Klaryski kapucynki (Mniszki Klaryski Kapucynki; skrót: OSCCap). to gałąź Zakonu św. Klary, która powstała w 1535 r. w Neapolu (Włochy)  w wyniku reformy mającej na celu powrót do życia według prawdziwego ducha założycielki. Owa reforma zakładała wielkie ubóstwo sióstr  bez posagu i posiadłości, surowe życie mniszek, oddzielenie od świata w ścisłej klauzurze, prostotę w życiu siostrzanym i modlitwę we dnie i w nocy. Siostry zostały wówczas powierzone duchowej opiece kapucynów, stąd też drugi człon ich nazwy. Obecnie na świecie jest ok. 2400 klarysek kapucynek , w tym ok. 80 Polek. Jako zakon klauzurowy nie prowadzą żadnej działalności zewnętrznej.

Polecamy również:

 • Zakon dominikanek - historia, działalność, opis

  Dominikankami nazywa się wszystkie rzymskokatolickie żeńskie zgromadzenia zakonne, których siostry żyją duchowością dominikańską na wzór św. Dominika Guzmana. Mając to na uwadze, można dokonać podziału na zgromadzenia kontemplacyjne dominikanek (Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego –... Więcej »

 • Alberytynki - historia, charyzmat, reguła

  Albertynki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim; skrót ZSAPU) założył w Krakowie 15 stycznia 1891 r. św. Brat Albert (Adam Chmielowski). Zgromadzenie zostało oparte na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu.  Więcej »

 • Michalitki - historia, działalność, opis

  Michalitki (Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła; skrót: CSSMA) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w  Miejscu Piastowym na Podkarpaciu przez bł. ks. Bronisława Markiewicza i Annę Kaworek pod koniec XIX w. Kościół zatwierdził zgromadzenie 21 sierpnia 1928 r. Więcej »

 • Elżbietanki - historia, habit, działalność - opis

  Elżbietankami nazywa się zgromadzenia zakonne, których patronką jest św. Elżbieta Węgierska. Była ona córką króla węgierskiego Andrzeja II, żyła w I połowie XIII w. i zasłynęła z ascetycznego trybu życia oraz licznych dzieł miłosierdzia. Więcej »

 • Felicjanki - historia, działalność, opis

  Felicjanki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego) to żeńskie zgromadzenie zakonne powstałe w Warszawie w 1855 r. Założyła je bł. Maria Angela Zofia Truszkowska.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43