Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Klaryski - historia, działalność, reguła, charyzmat - opis

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Klaryski (oficjalna nazwa: Zakon Świętej Klary; skrót: OSC) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w 1211 r. przez św. Klarę pod wpływem św. Franciszka z Asyżu; jest to tzw. II Zakon Franciszkański. Zgromadzenie ma charakter kontemplacyjny, klauzurowy (siostry żyją oddzielone od świata zewnętrznego). W Polsce pierwszy klasztor ufundował 1245 król Bolesław V Wstydliwy w Zawichoście (obecnie województwo świętokrzyskie). Pierwszą polską klaryską była natomiast bł. Salomea.

Życie klarysek wypełnia modlitwa, pokuta, rozważanie Bożych tajemnic i praca związana m.in. z posługą Kościoła (pieczenie komunikantów, szycie szat liturgicznych itp.). Siostry podejmują się także działalności misyjnej. W 1990 r. klaryski z Polski wyjechały do Ghany, gdzie w miejscowości Saltpond dały początek nowemu klasztorowi.

Obecnie na świecie jest ponad 8100 klarysek, żyjących w 41 autonomicznych wspólnotach.

W Polsce  działają także klaryski kapucynki oraz klaryski od wieczystej adoracji –  są to gałęzie Zakonu Świętej Klary.

Zakon Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji (skrót: OCPA) powstał w 1854 r. we Francji. Za fundatorów zgromadzenia uważani są  ks. Jan Chrzciciel Heurlaut i Matka Maria od św. Klary

Polecamy również:

 • Zakon dominikanek - historia, działalność, opis

  Dominikankami nazywa się wszystkie rzymskokatolickie żeńskie zgromadzenia zakonne, których siostry żyją duchowością dominikańską na wzór św. Dominika Guzmana. Mając to na uwadze, można dokonać podziału na zgromadzenia kontemplacyjne dominikanek (Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego –... Więcej »

 • Alberytynki - historia, charyzmat, reguła

  Albertynki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim; skrót ZSAPU) założył w Krakowie 15 stycznia 1891 r. św. Brat Albert (Adam Chmielowski). Zgromadzenie zostało oparte na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu.  Więcej »

 • Michalitki - historia, działalność, opis

  Michalitki (Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła; skrót: CSSMA) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w  Miejscu Piastowym na Podkarpaciu przez bł. ks. Bronisława Markiewicza i Annę Kaworek pod koniec XIX w. Kościół zatwierdził zgromadzenie 21 sierpnia 1928 r. Więcej »

 • Elżbietanki - historia, habit, działalność - opis

  Elżbietankami nazywa się zgromadzenia zakonne, których patronką jest św. Elżbieta Węgierska. Była ona córką króla węgierskiego Andrzeja II, żyła w I połowie XIII w. i zasłynęła z ascetycznego trybu życia oraz licznych dzieł miłosierdzia. Więcej »

 • Felicjanki - historia, działalność, opis

  Felicjanki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego) to żeńskie zgromadzenie zakonne powstałe w Warszawie w 1855 r. Założyła je bł. Maria Angela Zofia Truszkowska.  Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =