Bernardynki - historia, działalność, opis

Bernardynki (pełna nazwa: Mniszki Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu; skrót: OSFB) to żeńskie zgromadzenie należące do rodziny zakonów franciszkańskich. Istnieje ono wyłącznie w Polsce i liczy około 200 sióstr. Zgromadzenie nie posiada konkretnego założyciela, czy założycielki, ale za Ojca Zakonu uważany jest św. Franciszek z Asyżu.

Pierwszy klasztor bernardynek powstał w 1454 r. na Stradomiu w Krakowie. Obecnie na terenie Polski działa 9 wspólnot: w Brzezinach, Chęcinach, Łodzi, Łowiczu, Krakowie, Świętej Katarzynie, Warcie, Wieluniu i Zakliczynie. Wszystkie są domami autonomicznymi, czyli posiadającymi swój zarząd i własny nowicjat. Bernardynki noszą brązowy habit przepasany białym sznurem, brązowy szkaplerz oraz czarny welon upięty na białym czepku z przepaską na czole (tzw. bindal).

Bernardynki są zakonem kontemplacyjnym. Za swój cel uznają uwielbienie Boga przez realizację osobistej świętości. Życie bernardynek wypełnia modlitwa, medytacja i pokuta. Praktykują ubóstwo oraz przyjmują prosty styl życia (łac. minoritas), zgodnie z charyzmatem franciszkańskim. Charakterystycznym elementem ich praktyki duchowej jest kult Eucharystii przez adorację Najświętszego Sakramentu. Ponadto w czasie wolnym siostry haftują, szyją szaty oraz kołdry. W kilku klasztorach mniszki zajmują się wypiekaniem hostii i komunikantów oraz oprawą mszałów i książek.

Bernardynki są także zakonem o charakterze klauzurowym (łac. clausus znaczy zamknięty). W odosobnieniu i milczeniu, poznają i rozważają tajemnice z życia Jezusa Chrystusa i Matki Bożej. Niemniej po Soborze Watykańskim II sześć klasztorów przyjęło złagodzoną klauzurę zwaną konstytucyjną, która umożliwia siostrom prowadzenie szerszej działalności apostolskiej i charytatywnej. Stąd niektóre bernardynki katechizują, służą chorym, organizują rekolekcję oraz prowadzą przedszkola i bursy.

Polecamy również:

 • Zakon dominikanek - historia, działalność, opis

  Dominikankami nazywa się wszystkie rzymskokatolickie żeńskie zgromadzenia zakonne, których siostry żyją duchowością dominikańską na wzór św. Dominika Guzmana. Mając to na uwadze, można dokonać podziału na zgromadzenia kontemplacyjne dominikanek (Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego –... Więcej »

 • Alberytynki - historia, charyzmat, reguła

  Albertynki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim; skrót ZSAPU) założył w Krakowie 15 stycznia 1891 r. św. Brat Albert (Adam Chmielowski). Zgromadzenie zostało oparte na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu.  Więcej »

 • Michalitki - historia, działalność, opis

  Michalitki (Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła; skrót: CSSMA) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w  Miejscu Piastowym na Podkarpaciu przez bł. ks. Bronisława Markiewicza i Annę Kaworek pod koniec XIX w. Kościół zatwierdził zgromadzenie 21 sierpnia 1928 r. Więcej »

 • Elżbietanki - historia, habit, działalność - opis

  Elżbietankami nazywa się zgromadzenia zakonne, których patronką jest św. Elżbieta Węgierska. Była ona córką króla węgierskiego Andrzeja II, żyła w I połowie XIII w. i zasłynęła z ascetycznego trybu życia oraz licznych dzieł miłosierdzia. Więcej »

 • Felicjanki - historia, działalność, opis

  Felicjanki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego) to żeńskie zgromadzenie zakonne powstałe w Warszawie w 1855 r. Założyła je bł. Maria Angela Zofia Truszkowska.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43