Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Karmelitanki - historia, reguła, opis

Ostatnio komentowane
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
wy janusze spod biedronki hahahaha
ema • 2020-01-20 15:59:52
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Fajne takie
Jarek • 2020-01-20 13:56:14
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Karmelitanki to żeńska gałąź zakonu karmelitów (Zakonu Braci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel) powstałego na początku XIII w. na górze Karmel w Galilei (obecnie teren Izraela). Pierwsze zgromadzenie żeńskie zostało z kolei utworzone w połowie XV w. Wówczas w oparciu o bullę Cum nulla Fidelium Mikołaja V z 1452 r. generał karmelitów, bł. Jan Soreth zorganizował 5 klasztorów dla sióstr.

W Polsce obecnie działają:

Karmelitanki Bose (Mniszki Bose Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel)

Karmelitanki Bose wyodrębniły się w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego przeprowadzonej w 1562 r. przez św. Teresę z Avila i św. Jana od Krzyża; w Polsce są od 1612 r. Siostry z tego zakonu wiodą życie kontemplacyjne, dążąc do mistycznego zjednoczenia z Bogiem. Skupiają się na żarliwej modlitwie wstawienniczej za cały Kościół i nie zajmują się działalnością apostolską. Obecnie na świecie jest 12400 karmelitanek bosych, w tym ponad 500 Polek w 28 klasztorach. Karmelitanki bose obowiązuje klauzura – są oddzielone od świata.

Do elementów charyzmatu karmelitańskiego należą: naśladowanie Chrystusa we wspólnocie siostrzanej, nieustanne rozważanie Słowa (lectio divina) , wspólne celebrowanie

Polecamy również:

 • Zakon dominikanek - historia, działalność, opis

  Dominikankami nazywa się wszystkie rzymskokatolickie żeńskie zgromadzenia zakonne, których siostry żyją duchowością dominikańską na wzór św. Dominika Guzmana. Mając to na uwadze, można dokonać podziału na zgromadzenia kontemplacyjne dominikanek (Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego –... Więcej »

 • Alberytynki - historia, charyzmat, reguła

  Albertynki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim; skrót ZSAPU) założył w Krakowie 15 stycznia 1891 r. św. Brat Albert (Adam Chmielowski). Zgromadzenie zostało oparte na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu.  Więcej »

 • Michalitki - historia, działalność, opis

  Michalitki (Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła; skrót: CSSMA) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w  Miejscu Piastowym na Podkarpaciu przez bł. ks. Bronisława Markiewicza i Annę Kaworek pod koniec XIX w. Kościół zatwierdził zgromadzenie 21 sierpnia 1928 r. Więcej »

 • Elżbietanki - historia, habit, działalność - opis

  Elżbietankami nazywa się zgromadzenia zakonne, których patronką jest św. Elżbieta Węgierska. Była ona córką króla węgierskiego Andrzeja II, żyła w I połowie XIII w. i zasłynęła z ascetycznego trybu życia oraz licznych dzieł miłosierdzia. Więcej »

 • Felicjanki - historia, działalność, opis

  Felicjanki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego) to żeńskie zgromadzenie zakonne powstałe w Warszawie w 1855 r. Założyła je bł. Maria Angela Zofia Truszkowska.  Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =