Gorzkie żale

Gorzkie żale to nabożeństwo wielkopostne powstałe w Polsce w okresie baroku, czyli na przełomie XVII i XVIII wieku. Po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r.  Polega na rozważaniu męki Chrystusa –  jest to zatem nabożeństwo pasyjne. Jego powstanie związane jest z Bractwem św. Rocha przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Sam autor pozostaje nieznany. Sama nazwa nabożeństwa pochodzi od pierwszych słów pieśni: „Gorzkie żale przybywajcie, serca nasze przenikajcie". W propagowaniu Gorzkich Żalów dużą rolę odegrali również misjonarze św. Wincentego a Paulo.

Gorzkie żale składają się z trzech części. Można śpiewać je wszystkie razem bądź pojedynczo – w kolejne niedziele Wielkiego Postu; cały cykl odmawiany jest dwukrotnie w ciągu całego Wielkiego Postu:

Część 1 - I i IV Niedziela Wielkiego Postu

Część 2 - II i V Niedziela Wielkiego Postu

Część 3 - III Niedziela Wielkiego Postu i Niedziela Palmowa

Nabożeństwo rozpoczyna się tzw. Pobudką (zwaną także Zachętą) –  jej treść pozostaje niezmienna, niezależna od części nabożeństwa. Następnie przedstawiana jest intencja modlitwy. Dopiero po przedstawieniu intencji odprawiana jest odpowiednia część Gorzkich Żalów. Każda z nich składa się z hymnu o męce Pańskiej i dwóch pieśni: Lamentu duszy nad cierpiącym Jezusem oraz Rozmowy duszy z Matką Bolesną. Antyfona Któryś za nas cierpiał rany kończy nabożeństwo.

Gorzkim Żalom towarzyszy wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz zazwyczaj kazanie pasyjne. Jedną z cech charakterystycznych jest staropolskie brzmienie tekstu nabożeństwa.

Polecamy również:

  • Nabożeństwo czterdziestogodzinne - Adoracja Najświętszego Sakramentu

    Nabożeństwo czterdziestogodzinne to nabożeństwo, którego zadaniem jest wprowadzenie wiernych w Okres Wielkiego Postu. Polega ono na nieustannej modlitwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, czyli innymi słowy na adoracji Najświętszego Sakramentu. Więcej »

  • Nabożeństwo różańcowe

    Nabożeństwo różańcowe to nabożeństwo maryjne, które zostało wprowadzone przez papieża Leona XIII w 1883r. W Kościele katolickim jest odprawiane codziennie w październiku (październik to miesiąc różańca). W czasie nabożeństwa odmawia się jedną cząstkę różańca, litanię loretańską oraz... Więcej »

  • Godzinki o Niepokalanym Poczęciu

    Godzinki o Niepokalanym Poczęciu to jedno z nabożeństw ku czci Matki Boskiej. Powstały one na wzór pacierzy kapłańskich, czyli tzw. brewiarza (inaczej: Liturgii Godzin), stąd bywają nazywane „Brewiarzem ubogich”. Więcej »

  • Droga Krzyżowa

    Droga Krzyżowa jest nabożeństwem, które nawiązuje do drogi, jaką odbył Jezus od pretorium Piłata na wzgórze Golgoty, gdzie poniósł śmierć na krzyżu. Mękę Chrystusa rozważa się w 14 symbolicznych stacjach, przy czym tylko dziewięć z nich znajduje swoją podstawę w Piśmie Świętym. Więcej »

  • Nabożeństwo majowe

    Maj to w Kościele katolickim miesiąc, w którym szczególną cześć oddaje się Matce Boskiej. Wówczas mają miejsce poświęcone Jej nabożeństwa, zwane potocznie „majówkami”. Wierni gromadzą się wieczorami nie tylko w kościołach, ale też przy kapliczkach, przydrożnych... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Latwe
• 2025-01-15 18:42:29
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie jest ...
• 2024-11-28 16:29:46