Pierwsze piątki miesiąca

Nabożeństwo pierwszych piątków miesiąca jest w Kościele rzymskokatolickim jedną z form kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jego źródła należy szukać w dwunastu obietnicach, które Chrystus dał św. Małgorzacie Marii Alacoque (XVII w.). Ostatnia z nich, zwana Wielką Obietnicą, brzmiała:

W nadmiarze miłosierdzia Serca mojego przyrzekam tym wszystkim, którzy będą komunikować w pierwsze piątki miesiąca przez dziewięć miesięcy z rzędu w intencji wynagrodzenia, że miłość moja udzieli łaskę pokuty, iż nie umrą w mojej niełasce, ani bez Sakramentów świętych, a Serce moje będzie im pewną ucieczką w ostatniej godzinie życia.

Pierwsze piątki miesiąca polegają zatem na przystępowaniu do Komunii Świętej i ofiarowywaniu jej jako wynagrodzenie za grzechy własne oraz całej ludzkości (stąd bywa ona określana Komunią Świętą Wynagradzającą). Wierny, który odprawi dziewięć piątków, ma mieć (zgodnie z 12 obietnicą) zapewnione miłosierdzie i łaskę Bożą w chwili śmierci. Warto pamiętać, że Kościół nigdy urzędowo nie odniósł się do tej obietnicy Chrystusa i nie poparł oficjalnie tej praktyki. Niemniej nie poczynił kroków przeciwko niej, przede wszystkim dlatego, że pierwsze piątki miesiąca zwiększyły częstotliwość przyjmowania Eucharystii wśród wiernych.

Z nabożeństwem pierwszych piątków pośrednio wiąże się również Godzina święta. Pan Jezus wyraził bowiem życzenie, aby wierni w nocy z czwartku na pierwszy piątek miesiąca adorowali co najmniej przez godzinę Najświętszy Sakrament dla uczczenia Jego konania w Ogrodzie Oliwnym.

Pierwsze piątki miesiąca – warunki

1) Do Komunii świętej Wynagradzającej trzeba przystępować w kolejne pierwsze piątki miesiąca. Jeżeli zdarzy się, że np. z powodu choroby wierny nie może w kolejny pierwszy piątek przyjąć Eucharystii, to nowennę musi rozpocząć od nowa.

2) Jeżeli wierny nie jest w stanie łaski uświęcającej, powinien przystąpić przed Eucharystią do sakramentu pokuty i pojednania. Sama praktyka pierwszych piątków miesiąca nie wymaga jednak wcześniejszej spowiedzi.

3) W pierwszy piątek miesiąca Komunia Święta powinna być przyjmowana jako zadośćuczynienie za grzechy całej ludzkości.

Polecamy również:

  • Nabożeństwo czterdziestogodzinne - Adoracja Najświętszego Sakramentu

    Nabożeństwo czterdziestogodzinne to nabożeństwo, którego zadaniem jest wprowadzenie wiernych w Okres Wielkiego Postu. Polega ono na nieustannej modlitwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, czyli innymi słowy na adoracji Najświętszego Sakramentu. Więcej »

  • Nabożeństwo różańcowe

    Nabożeństwo różańcowe to nabożeństwo maryjne, które zostało wprowadzone przez papieża Leona XIII w 1883r. W Kościele katolickim jest odprawiane codziennie w październiku (październik to miesiąc różańca). W czasie nabożeństwa odmawia się jedną cząstkę różańca, litanię loretańską oraz... Więcej »

  • Godzinki o Niepokalanym Poczęciu

    Godzinki o Niepokalanym Poczęciu to jedno z nabożeństw ku czci Matki Boskiej. Powstały one na wzór pacierzy kapłańskich, czyli tzw. brewiarza (inaczej: Liturgii Godzin), stąd bywają nazywane „Brewiarzem ubogich”. Więcej »

  • Droga Krzyżowa

    Droga Krzyżowa jest nabożeństwem, które nawiązuje do drogi, jaką odbył Jezus od pretorium Piłata na wzgórze Golgoty, gdzie poniósł śmierć na krzyżu. Mękę Chrystusa rozważa się w 14 symbolicznych stacjach, przy czym tylko dziewięć z nich znajduje swoją podstawę w Piśmie Świętym. Więcej »

  • Gorzkie żale

    Gorzkie żale to nabożeństwo wielkopostne powstałe w Polsce w okresie baroku, czyli na przełomie XVII i XVIII wieku. Po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r.  Polega na rozważaniu męki Chrystusa –  jest to zatem nabożeństwo pasyjne. Jego powstanie związane jest z Bractwem św. Rocha przy kościele... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
Alex
2024-03-16 09:40:28
Polecam!
Ostatnio komentowane
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33