Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Św. Hieronim ze Strydonu - życiorys, informacje, poglądy

Święty Hieronim, zaliczany do grona doktorów Kościoła, przyszedł na świat około 345 r. w Strydonie (dzisiejsza Chorwacja bądź Słowenia). Pochodził z bogatej, chrześcijańskiej rodziny. Dzięki zamożności swoich rodziców udał się na studia do Rzymu, gdzie pobierał nauki u mistrzów łaciny i retoryki.

Sakramentu chrztu udzielił mu ok 366 r. sam papież św. Liberiusz. Rok później Hieronim wyjechał do Trewiru, gdzie przez kilka lat był urzędnikiem państwowym. Tam podjął decyzję, że swoje życie chce poświęcić rozważaniom religijnym. Po powrocie do Włoch osiadł w Akwilei, gdzie został mnichem.

Około 373 r. postanowił przenieść się do Jerozolimy. Jednak w czasie podróży do Ziemi Świętej rozchorował się i musiał przerwać wyprawę w Antiochii. Kiedy odzyskał zdrowie, rozpoczął intensywną naukę greki i języka hebrajskiego. Swój czas poświęcał także studiowaniu Pisma Świętego. Był ascetą – przebywał na pustyni w okolicach dzisiejszego Aleppo w Syrii. W 377 r. przyjął święcenia kapłańskie. Rok później udał się do Konstantynopola, gdzie poznał dzieła Orygenesa i zetknął się z Grzegorzem z Nazjanzu oraz Grzegorzem z Nyssy.

W 382 r. Hieronim udał się na synod do Rzymu. Na polecenie ówczesnego papieża

Zobacz również

 • Św. Augustyn z Hippony - poglądy, dzieła, jako Ojciec Kościoła

  Święty Augustyn jest zaliczany do grona Ojców Apostolskich oraz doktorów Kościoła. Przyszedł na świat się 13 listopada 354 r. w Tagaście (tereny północnej Afryki), w średniozamożnej rodzinie urzędnika państwowego Patrycjusza. Chociaż jego matka Monika (późniejsza święta) była głęboko wierzącą c...

  Więcej
 • Św. Polikarp ze Smyrny - informacje, patron

  Św. Polikarp urodził się około 80-82 r. w rodzinie greckiej. Był ukochanym uczniem Jana Apostoła. To właśnie św. Jan miał ustanowić Polikarpa biskupem w Smyrnie (dzisiejszy Izmir w Turcji). Swoim Kościołem rządził około sześćdziesięciu lat.

  Więcej
 • Św. Jan Chryzostom - biografia, dzieła, patron

  Św. Jan Chryzostom przyszedł na świat ok. 349 r. w arystokratycznej rodzinie chrześcijańskiej, w stolicy ówczesnej prowincji syryjskiej – w Antiochii. We wczesnym dzieciństwie został osierocony przez ojca Sekundusa, wysokiej rangi oficera. W tej sytuacji wychowaniem Jana zajęła się jego matka Antuza, pochodząca z Grecji...

  Więcej
 • Euzebiusz z Cezarei - kim był, jako Ojciec Kościoła. Był chrześcijaninem czy poganinem?

  Euzebiusz przyszedł na świat około 265 r. na terenie Palestyny, najprawdopodobniej w Cezarei. Tam też pobierał nauki od Pamila (Pamfiliusza), z którym wspólnie napisał „Obronę Orygenesa”. Około 313 r. został biskupem miasta i nie opuścił swojego Kościoła aż do śmierci w 339/340 r.

  Więcej
 • Pseudo-Dionizy Areopagita - życiorys, poglądy

  Pseudo-Dionizy (Dionizy Areopagita) to tajemniczy filozof i teolog chrześcijański, żyjący na przełomie V i VI w., którego prawdziwe imię do dziś pozostaje nieznane.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
Bardzo słabe opracowanie jak na tak istotną książkę.
Andy • 2020-04-01 08:39:26
:)
ivany • 2020-04-01 08:22:17
prosze
Nina • 2020-04-01 07:36:38
fajne podpowiedzi XDDDDDDDDDDDD
Czak • 2020-04-01 07:25:51
kiepskie to. postarajcie sie bardziej. nie piszcie w numerach czyli np. 1.bleblelble tylk...
co cie to • 2020-03-31 18:48:14