Św. Kinga - biografia, zasługi, patronat

Św. Kinga (Kunegunda) urodziła się w 1234 r. Była córką Beli IV, króla węgierskiego z dynastii Arpadów, i jego żony Marii, która pochodziła z rodu cesarzy greckich Laskarisów. Siostrami Kingi były z kolei św. Małgorzata Węgierska oraz bł. Jolanta.

Decyzją rodziców 5-letnia Kinga została obiecana na żonę Bolesławowi Wstydliwemu, ks. ziemi krakowsko-sandomierskiej. W rezultacie w 1239 r. dziewczynka została sprowadzona do Polski i zamieszkała w Sandomierzu, a opiekę nad nią przejęła Grzymisława, matka Bolesława oraz pedagog Mikuła. W 1241 r., ze względu na najazdy tatarskie, narzeczeni musieli uchodzić z kraju (był to okres rozbicia dzielnicowego) – uciekli najpierw na Węgry, a potem na Morawy, gdzie zapewne zatrzymali się w Welehradzie w tamtejszym konwencie cystersów.

W 1243 r. wrócili do Polski i osiedli w Nowym Korczynie. Tam właśnie Kinga nakłoniła Bolesława do zachowania dozgonnej czystości, którą ślubowali oboje na ręce biskupa krakowskiego Prandoty (tzw. białe małżeństwo). Przydomek „Wstydliwy” ma swoje korzenie w owych ślubach czystości. Przypuszcza się, że w tym samym czasie Kinga wstąpiła również do III Zakonu św. Franciszka.

Św. Kinga i ks. Bolesław spędzili razem 40 lat.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
w
ldwjnd • 2021-07-27 09:06:46
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39