Św. Kinga - biografia, zasługi, patronat

Św. Kinga (Kunegunda) urodziła się w 1234 r. Była córką Beli IV, króla węgierskiego z dynastii Arpadów, i jego żony Marii, która pochodziła z rodu cesarzy greckich Laskarisów. Siostrami Kingi były z kolei św. Małgorzata Węgierska oraz bł. Jolanta.

Decyzją rodziców 5-letnia Kinga została obiecana na żonę Bolesławowi Wstydliwemu, ks. ziemi krakowsko-sandomierskiej. W rezultacie w 1239 r. dziewczynka została sprowadzona do Polski i zamieszkała w Sandomierzu, a opiekę nad nią przejęła Grzymisława, matka Bolesława oraz pedagog Mikuła. W 1241 r., ze względu na najazdy tatarskie, narzeczeni musieli uchodzić z kraju (był to okres rozbicia dzielnicowego) – uciekli najpierw na Węgry, a potem na Morawy, gdzie zapewne zatrzymali się w Welehradzie w tamtejszym konwencie cystersów.

W 1243 r. wrócili do Polski i osiedli w Nowym Korczynie. Tam właśnie Kinga nakłoniła Bolesława do zachowania dozgonnej czystości, którą ślubowali oboje na ręce biskupa krakowskiego Prandoty (tzw. białe małżeństwo). Przydomek „Wstydliwy” ma swoje korzenie w owych ślubach czystości. Przypuszcza się, że w tym samym czasie Kinga wstąpiła również do III Zakonu św. Franciszka.

Św. Kinga i ks. Bolesław spędzili razem 40 lat. Ich zaślubiny odbyły się na zamku krakowskim około roku 1247 r. Byli zgodnym małżeństwem, a Kinga wspierała swoje męża w rządach. Dzięki niej z Węgier do Polski przybyli górnicy, którzy dokonali pierwszego odkrycia złoży soli w Bochni w 1251 r. Ten cenny skarb przyczynił się do bogactwa księstwa. Ponadto Kinga ofiarowała Bolesławowi część swojego posagu, aby pomóc w odbudowie zniszczonego przez Tatarów kraju. Władca oddał jej w zamian w wieczyste posiadanie Ziemię Sądecką.

Wsparcie finansowe św. Kinga zapewniała także katedrze krakowskiej i licznym klasztorom (benedyktyńskim, cysterskim i franciszkańskim). Sama była fundatorką kościołów w Nowym Korczynie i w Bochni, a zapewne również w Jazowsku i w Łęcku. Do Krakowa sprowadziła Kanoników Regularnych od Pokuty i wystawiła im kościół św. Marka. Kinga także przyczyniła się do kanonizacji św. Stanisława ze Szczepanowa. Za jej staraniem przetłumaczono na język polski Psałterz Dawidowy.

Po śmierci Bolesława Wstydliwego (7 grudnia 1279 r.) Kinga otrzymała propozycję objęcia rządów. Odmówiła jednak i wstąpiła do zakonu klarysek. Ufundowała w 1280 r. klasztor w Starym Sączu, gdzie zmarła 24 lipca 1292 r. w opinii świętości. Została beatyfikowana dopiero 400 lat później – 10 czerwca 1690 r. przez papieża Aleksandra VIII. Kanonizacji Kingi dokonał Jan Paweł II w Starym Sączu dnia 16 czerwca 1999 r., podczas swojej przedostatniej pielgrzymki do Polski.

Wspomnienie Św. Kingi Kościół obchodzi 24 lipca. W ikonografii przedstawiana jest w stroju klaryski lub księżnej, w ręku trzyma makietę klasztoru ze Starego Sącza, czasami bryłę soli, bywa w niej pierścień.

Patronat

Benedykt XIII przyznał św. Kindze tytuł patronki Polski i Litwy (31 sierpnia 1715 r.). Jest także patronką diecezji tarnowskiej,  ziemi sądeckiej,  górników wydobywających sól oraz  polskich samorządowców.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
okokok
• 2024-02-22 15:33:45
OK
• 2024-02-21 20:23:35
dziękuję bardzo ratujecie mnie
• 2024-02-21 19:08:12
i
• 2024-02-20 09:57:14
Bardzo pomogło mi w zadaniu domowym
• 2024-02-18 10:48:52