Bł. Izabela przyszła na świat w 1225 r. Była córką króla Francji, Ludwika VIII, i św. Blanki Kastylijskiej. Otrzymała staranne, ale dość surowe, wychowanie religijne. Z domu rodzinnego wyniosła umiłowanie do modlitwy i czystość obyczajów. Wielokrotnie odmawiała zamążpójścia. Nie zgodziła się nawet na zaślubiny z Konradem, synem cesarza Fryderyka II, mimo interwencji samego papieża Innocentego IV. Swoje życie poświęciła służbie Bogu. Wiele czasu spędzała na lekturze Pisma Świętego i żywotów świętych. Była również zaangażowana w opiekę nad rycerzami powracającymi z krucjat. Jej spowiednikami byli franciszkanie, którym powierzono opiekę duchową nad nią.
Izabela Francuska ufundowała w 1255 r. klasztor klarysek mniszek kontemplacyjnych w Longchamp koło Paryża. Siostry tegoż klasztoru obrały sobie za cel ćwiczenie się w cnocie pokory i pokuty, by w ten sposób naśladować Najświętszą Maryję Pannę. Izabela ułożyła dla nich złagodzoną regułę św. Klary, którą w 1263 r. zatwierdził papież Urban IV. Nie można jednak powiedzieć, aby na podstawie tej reguły powstało nowe zgromadzenie – wciąż był to zakon klarysek, jednak potocznie nazywano je izabeliankami.
Siostra Izabela odmówiła wstąpienia do owej wspólnoty, nie chciała też zostać jej przełożoną. Zamieszkała w niewielkim domku przy klasztorze, wiodąc żywot ascetki i pokutnicy. Wiele czasu poświęcała też na działalność charytatywną.
Ostatnie dwa lata przed śmiercią Izabela spędziła w klasztorze, pod opieką sióstr, ciężko chorując. Zmarła 23 lutego 1270 r. W uroczystościach pogrzebowych wziął udział jej brat, św. Ludwik IX, król francuski. Została pochowana na własne życzenie w habicie zakonnym. W 1521 r. do grona błogosławionych włączył ją papież Leona X.
Ikonografia ukazuje bł. Izabelę w habicie, z koroną na głowie, jako niewiastę rozdającą ubogim jałmużnę. Jej żywot oraz cuda za jej wstawiennictwem spisała przełożona klasztoru w Longchamp, a wcześniej dama dworu francuskiego, Agnieszka d'Harcourt.
Bł. Izabelę Francuską Kościół wspomina 23 lutego. Obecnie jej relikwie znajdują się w paryskiej bazylice Saint Denis.