Bł. Izabela - biografia, zasługi

Bł. Izabela przyszła na świat w 1225 r. Była córką króla Francji, Ludwika VIII, i św. Blanki Kastylijskiej. Otrzymała staranne, ale dość surowe, wychowanie religijne. Z domu rodzinnego wyniosła umiłowanie do modlitwy i czystość obyczajów. Wielokrotnie odmawiała zamążpójścia. Nie zgodziła się nawet na zaślubiny z Konradem, synem cesarza Fryderyka II, mimo interwencji samego papieża Innocentego IV. Swoje życie poświęciła służbie Bogu. Wiele czasu spędzała na lekturze Pisma Świętego i żywotów świętych. Była również zaangażowana w opiekę nad rycerzami powracającymi z krucjat. Jej spowiednikami byli franciszkanie, którym powierzono opiekę duchową nad nią.

Izabela Francuska ufundowała w 1255 r. klasztor klarysek mniszek kontemplacyjnych w Longchamp koło Paryża. Siostry tegoż klasztoru obrały sobie za cel ćwiczenie się w cnocie pokory i pokuty, by w ten sposób naśladować Najświętszą Maryję Pannę. Izabela ułożyła dla nich złagodzoną regułę św. Klary, którą w 1263 r. zatwierdził papież Urban IV. Nie można jednak powiedzieć, aby na podstawie tej reguły powstało nowe zgromadzenie – wciąż był to zakon klarysek, jednak potocznie nazywano je izabeliankami.

Siostra Izabela odmówiła wstąpienia do owej wspólnoty, nie chciała też zostać jej przełożoną. Zamieszkała w niewielkim domku przy klasztorze, wiodąc żywot ascetki i pokutnicy. Wiele czasu poświęcała też na działalność charytatywną.

Ostatnie dwa lata przed śmiercią Izabela spędziła w klasztorze, pod opieką sióstr, ciężko chorując. Zmarła 23 lutego 1270 r. W uroczystościach pogrzebowych wziął udział jej brat, św. Ludwik IX, król francuski. Została pochowana na własne życzenie w habicie zakonnym. W 1521 r.  do grona błogosławionych  włączył ją papież Leona X.

Ikonografia ukazuje bł. Izabelę w habicie, z koroną na głowie, jako niewiastę rozdającą ubogim jałmużnę. Jej żywot oraz cuda za jej wstawiennictwem spisała przełożona klasztoru w Longchamp, a wcześniej dama dworu francuskiego, Agnieszka d'Harcourt.

Bł. Izabelę Francuską Kościół wspomina 23 lutego. Obecnie jej  relikwie znajdują się w paryskiej bazylice Saint Denis. 

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43