Św. Emilia de Vialar - biografia, zasługi

Emilia de Vialar przyszła na świat w miejscowości Gaillac na południu Francji 12 września 1797 r. We wczesnym dzieciństwie została osierocona przez matkę. W latach 1810-1812 przebywała u zakonnic w Paryżu. Po tym czasie powróciła do rodzinnego domu, gdzie z cierpliwością znosiła trudny charakter swojego ojca i nieżyczliwość otoczenia. Spokój duszy odzyskała dopiero w 1832 r., kiedy to prowadzenie domostwa przejęła bratowa, a ona zaś stała się spadkobierczynią poważnej fortuny pozostawionej przez ciotecznego dziadka.

Odziedziczony majątek Emilia wykorzystała, aby sprowadzić do Gaillac trzy przyjaciółki, które podobnie jak ona marzyły o życiu zakonnym. Wówczas założyła zgromadzenie pod wezwaniem św. Józefa od Zjawienia się Archanioła Gabriela. Parę lat później razem z kilkoma siostrami wyjechała do Algieru na zaproszenie swojego  brata, oficera armii francuskiej. Tam miejscowy biskup zażądał od niej, by przeniosła do Algieru dom macierzysty i zmodyfikowała wedle jego pomysłu reguły zakonne. Emilia nie przystała na jego propozycję. Wówczas biskup obłożył Emilię i jej towarzyszki ekskomuniką, a w końcu doprowadził do ich wydalenia z Algieru.

Po powrocie do kraju, trudności stawiane Emilii przez zmieniających się zwierzchników kościelnych sprawiły, że kilkukrotnie musiała przenosić główny dom zgromadzenia. Wreszcie osiadła pod Marsylią, gdzie z serdecznością przyjął ją i inne siostry biskup Eugeniusz de Mazenod, założyciel oblatów. W 1842 r. otrzymała tzw. dekret pochwalny Stolicy Świętej, który stanowił wstępny krok do uzyskania pełnej aprobaty papieskiej dla zgromadzenia. Łącznie udało jej założyć 42 domy zakonne. Odeszła do Pana 24 sierpnia 1856 r. Została beatyfikowana w 1939 r. przez papieża Piusa XII. W 1951 r. Emilię de Vialar zaliczono w poczet świętych. Jej liturgiczne wspomnienie przypada 24 sierpnia.

Dziś zgromadzenie pod wezwaniem św. Józefa od Zjawienia się Archanioła Gabriela liczy ponad 1,5 tysiąca sióstr.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 2 =
lily
2020-10-29 09:21:27
fajny
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23