Św. Anna - biografia, zasługi, patronat

Św. Anna ( z hebrajskiego channah oznacza łaska) była –  według tradycji pozabiblinej – żoną Joachima i matką Maryi, a zatem również babcią Jezusa. Pochodziła z rodziny kapłańskiej z Betlejem. Ewangelie w ogóle o niej nie wspominają (podobnie jak o jej mężu), ale milczenie Pisma Świętego uzupełnia bogata literatura apokryficzna, w tym Protoewangelia Jakuba, Ewangelia Pseudo-Mateusza i Księga Narodzenia Maryi. Należy jednak pamiętać, że apokryfy to księgi, które nie zostały uznane za natchnione.

Według Protoewangelii Jakuba z II wieku Anna i Joachim długo pozostawali bezdzietni. W końcu Joachim, będąc już w podeszłym wieku, udał się na pustkowie, gdzie przez dni 40 pościł i modlił się o Boże miłosierdzie. Wówczas zjawił się anioł i oznajmił, że jego prośby zostały wysłuchane, a dziecko, które urodzi Anna, będzie radością ziemi. Kiedy zapowiedź się spełniła, rodzice oddali Maryję na służbę do świątyni, by tam służyła Bogu. Jedna z legend dodaje, że Anna wyszła po śmierci Joachima dwukrotnie za mąż i urodziła Salome oraz Marię Kleofasową, znane z Ewangelii kanonicznych.

Kult rodziców Najświętszej Maryi Panny, rozrastał się równolegle z kultem samej Matki Bożej.  Od początku większą cześć odbierała jednak św. Anna. Cesarz Justynian I Wielki  w 550 r. wzniósł w Konstantynopolu kościół pod  jej wezwaniem. Na Zachodzie pierwszy kościół i klasztor św. Anny stanął w roku 701 we Floriac koło Rouen (Francja). Najstarszy wizerunek pochodzi z kolei z VIII w., który znajduje się w Rzymie w kościele S.M. Antiqua.

W Polsce znajduje się wiele sanktuariów pod wezwaniem św. Anny, m.in. w Przyborowie koło Częstochowy, w Jordanowie, w Selnikach, w Grębocicach, w Stoczku koło Lidzbarka Warmińskiego, w Kamiance. Najsłynniejszym jest jednak sanktuarium opolskie, gdzie figura św. Anny doczekała się uroczystej koronacji papieskimi koronami 14 września 1910 r. Przedstawia ona św. Annę piastującą dwoje dzieci: Maryję i  Pana Jezusa (jeśli św. Anna ukazywana jest w ich towarzystwie, to wówczas nazywa się ją Anną Samotrzecią).

W ikonografii ukazywana jest w scenach z apokryfów oraz obrazujących życie Maryi. Przedstawiana jako starsza kobieta z welonem na głowie. Ulubionym tematem jest św. Anna ucząca czytać Maryję. Do jej atrybutów należą: palec na ustach, księga, lilia.

26 lipca w kalendarzu liturgicznym przypada wspólne wspomnienie Św. Joachima i Anny.

Patronat

Św. Anna jest patronką diecezji opolskiej, wielu miast, m.in. Hanoveru, oraz kobiet rodzących, matek, wdów, położnic, ubogich, górników kopalni złota, piekarzy, żeglarzy, a także szkół chrześcijańskich. Razem ze św. Joachimem została uznana za patronkę małżonków.

Św. Anna była i jest patronką wielu bractw. W Polsce najbardziej znane powstało za panowania Anny Jagiellonki i Stefana Batorego (XVII w.). Skupiało się ono na walce z reformacją, pijaństwem i występkiem. Przyjmowano do niego wyłącznie osoby cieszące się nienaganną opinią. Do jego członków należeli np. kanclerz Jan Zamojski i król Zygmunt III Waza.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53