Św. Blanka - biografia, zasługi

Św. Blanka (zwana Kastylijską) urodziła się w Palencji (Hiszpania) w 1188 r. Była córką króla Kastylii, Alfonsa IX, i Eleonory Angielskiej. W 1200 r., w wieku zaledwie 12 lat, poślubiła Ludwika, następcę tronu francuskiego. Owocem tego małżeństwa był św. Ludwik IX (król Francji w latach 1226-1270; organizator oraz VI i VII wyprawy krzyżowej).

Św. Blanka odznaczała się głęboką pobożnością. Wiarę chrześcijańską zaszczepiała w sercach swoich dzieci, a miała ich dziesięcioro lub jedenaścioro. Posiadała także niewątpliwy dar rządzenia państwem, który wykorzystała, kiedy została regentką w zastępstwie małoletniego Ludwika w 1226 r. Doszło wówczas do buntu baronów, którzy nie chcieli, aby rządziła nimi „cudzoziemka”. Na ich czele stanął książę Bretanii, Mauclerc, który chciał przejąć władzę. Blanka dzięki swojej zręcznej dyplomacji pozyskała część rebeliantów, a resztę pokonała w starciach zbrojnych.  W 1230 r. udało jej się także odeprzeć najazd angielski.

Kiedy w roku 1234 objął rządy jej syn, Ludwik IX, Blanka wspierała go swoim doświadczeniem i radą. Rządziła państwem ponownie podczas jego nieobecności spowodowanej wyprawą krzyżową. Niewątpliwym sukcesem jej panowania było dołączenie do Francji nowych terenów: Langwedocji, Tuluzy i Prowansji. Równolegle z działalnością polityczną Blanka zajmowała się działalnością charytatywną, zakładając instytucje dobroczynne oraz troszcząc się o przytułki i szpitale. Wspierała także hojnie klasztory i kościoły, a pod koniec życia została cysterką.

Blanka Kastylijska zmarła 26 lub 27 listopada 1252 roku. Została pochowana w opactwie Mauboisson, które sama ufundowała. W 1253 r. jej serce przeniesiono do opactwa Lys koło Melun. Kult  Blanki nigdy nie został oficjalnie zatwierdzony, ale Bibliotheca Sanctorum podaje jej żywot i umieszcza ją wśród świętych Pańskich. Kościół wspomina ją  2 grudnia.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 1 =
nastkab
2023-05-04 12:59:36
czy pewne jest to kiedy zmarla
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43