Akcja powieści rozgrywa się w ciągu jednego dnia (na początku lat 30. w Warszawie), podczas którego główna bohaterka, Róża Żabczyńska, wspomina całe swoje życie. Fabuła powieści ma zatem przebieg achronologiczny, motywowany mechanizmami działania pamięci. Całość została podzielona na 21 rozdziałów.
W momencie relacjonowania historii bohaterka ma około 60 lat i jest prawdziwą udręką dla swojej rodziny: władcza, opryskliwa, nieczuła dla męża i dzieci. Odwiedza swoją córkę Martę i wspomina całe życie. Róża urodziła się w połowie XIX wieku w Taganrogu, w rodzinie polskich zesłańców po powstaniu listopadowym. Jako 16-letnia dziewczyna przyjechała z ciotką Luizą do Warszawy, gdzie zaczęła pobierać lekcje gry na skrzypcach u profesora Januarego Bądskiego. Ten jednak zaniedbał naukę Róży, która uważała, że uniemożliwiło jej to wielką karierę. Jednocześnie dziewczyna zakochała się z wzajemnością w synu nauczyciela, Michale Bądskim. Razem chodzili na romantyczne spacery do Ogrodu Botanicznego, przeżywali pierwsze miłosne pieszczoty, a w końcu przyrzekli sobie miłość. Najważniejsze zdanie wypowiedziane przez narzeczonego, które do śmierci utkwiło Róży w pamięci dotyczyło jej pięknego klasycznego
Cudzoziemka - streszczenie
Polecamy również:
-
Cudzoziemka – plan wydarzeń
1. Dzieciństwo Róży w Taganrogu.2. Wyjazd Róży z ciotką Luizą do Warszawy.3. Nauka gry na skrzypcach u profesora Januarego Dąbskiego. Więcej »
-
Cudzoziemka - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)
Zanim pojawiło się książkowe wydanie „Cudzoziemki”, powieść była drukowana w odcinkach w „Kurierze Porannym”, w 1935 roku. W całości utwór został wydany rok później (1936) nakładem warszawskiego wydawnictwa Rój. Pisarka inspirowała się wątkami autobiograficznymi (pewne... Więcej »
-
Cudzoziemka – problematyka
„Cudzoziemka” jest przede wszystkim głębokim, psychologicznym portretem kobiety nieszczęśliwej, a jednocześnie wybitnej. W tym kontekście powieść wpisuje się w nurt prozy psychologicznej lat 30., która niejako „odkryła” temat kobiecości i jej rozmaitych uwarunkowań. Więcej »
- Cudzoziemka – bohaterowie
-
Cudzoziemka jako powieść psychologiczna
„Cudzoziemka” jest przede wszystkim głębokim, psychologicznym portretem kobiety nieszczęśliwej, a jednocześnie wybitnej. W tym kontekście powieść wpisuje się w nurt prozy psychologicznej lat 30., która niejako „odkryła” temat kobiecości i jej rozmaitych uwarunkowań. W centrum... Więcej »