Sprawozdanie z raju - interpretacja i analiza wiersza

Sprawozdanie z raju” to utwór pełen ironii, którą uwypukla dysharmonia między stylem i treścią wypowiedzi, widoczna już w samym tytule. Wizja raju została ujęta w sposób sprawozdawczy. Jest to relacja na temat panujących w raju warunków, zapisana na wzór rządowych obietnic.

Ironią jest nazwanie rajem rzeczywistości nieco może lepszej niż ta, jaka nas otacza. Trzydziestogodzinny tydzień pracy czy rosnące zarobki dalekie są od wyobrażenia o wiecznej szczęśliwości. Opis tego niby-raju to przykład nowomowy, choćby wady przedstawiane są tak, by jawiły się jako zalety:

(…) Praca fizyczna nie męczy (wskutek mniejszego przyciągania)/ Rąbanie drzewa to tyle co pisanie na maszynie (…).

Ujęcie sprawy w powyższy sposób odwraca uwagę od faktu, iż w raju w ogóle nie powinno się pracować. „Naprawdę w raju jest lepiej niż w jakimkolwiek kraju” – powiada podmiot liryczny – a przecież raj to miejsce nieporównywalne do żadnego innego pod żadnym względem.

Raj opisany przez Herberta nijak nie przystaje do znanych z literatury i sztuki wizji wiecznej szczęśliwości i obcowania z Bogiem. Poeta celowo prowokuje takie porównania, posługując się motywami z „Boskiej Komedii” Dantego („Świetliste kręgi chóry i stopnie abstrakcji”). Zestawienie tego, co jest z tym, co miało być, obnaża mizerność quasi-raju z wiersza. Wszelkie próby jego idealizacji okazują się daremne – raj tego typu nie jest rajem i nigdy nim nie będzie. To tylko puste obietnice socjalistycznej propagandy.

Nie sposób nie czytać „Sprawozdania z raju” w kontekście sytuacji politycznej i gospodarczej w komunistycznej Polsce. Owe rajskie luksusy (trzydziestogodzinny tydzień pracy, niskie ceny, rozumne rządy) to obietnice władz, będące dla obywateli tym, czym wizja raju dla wierzących. W tej rajskiej rzeczywistości panuje podobna hierarchia jak w życiu codziennym – „Boga oglądają nieliczni”, pewna grupa wybranych, będących na szczycie. Nawet tu nie ma równości, „Reszta słucha komunikatów o cudach i potopach”. Również zdanie: „Z czasem wszyscy będą oglądali Boga/ Kiedy to nastąpi nikt nie wie” jest charakterystyczne dla ówczesnych szumnych zapowiedzi rządu, który nieustannie głosił poprawę i tendencje wzrostowe, jednak bez podawania jakichkolwiek konkretów mających odniesienie do ludzkiego życia.

„Sprawozdanie z raju” to także wiersz mówiący o wyobrażeniach i ograniczeniach człowieka. Zarówno Stopnie abstrakcji, ziarna absolutu, jak i świetliste kręgi to pojęcia niejasne, abstrakcyjne, trudne. Ludzie kreują swój raj na podstawie własnych doświadczeń, analogicznie do rzeczywistości, którą znają. W ten sposób raj staje się tylko trochę lepszym światem.

Człowiekowi bardzo trudno przychodzi wyobrażenie sobie szczęścia bez ciała: „nie udało się oddzielić dokładnie/ Ciała od duszy i przychodziła tutaj/ Z kroplą sadła nitką mięśni”.

Każdemu raj jawi się nieco inaczej, jednak dla prostego, ciężko pracującego człowieka nawet niewielka poprawa warunków wydaje się rajem na ziemi.

Polecamy również:

 • Pan Cogito - interpretacja ogólna, opracowanie cyklu

  Zbigniew Herbert stworzył poetycką postać Pana Cogito na użytek swych wierszy podczas pobytu w USA – w 1971 roku. Tom poezji, zatytułowany „Pan Cogito”, powstał w tym samym roku (wydany w 1974 r.) i od tego czasu bohater wierszy stał się jednym z najważniejszych elementów poezji Herberta,... Więcej »

 • Potęga smaku - interpretacja i analiza wiersza

  Herbert napisał „Potęgę smaku” pod wpływem wniosków jakie wyciągał z obserwacji komunistycznej rzeczywistości. Z pewnością był przeciwny socrealistycznemu kierunkowi w sztuce, potem natomiast bardzo surowo, jak w prezentowanym wierszu, oceniał totalitarną rzeczywistość wypełnioną pustymi... Więcej »

 • Książka - interpretacja i analiza wiersza

  Tytułowa książka to Biblia. Takie jej określenie wskazuje – z jednej strony – na bezpośredni, familiarny stosunek autora do Pisma Świętego, któremu nie potrzeba do jej nazwania wzniosłych słów. Z drugiej strony – określenie „książka” podkreśla wyjątkowość tego dzieła.... Więcej »

 • Tren Fortynbrasa - interpretacja i analiza wiersza

  „Tren Fortynbrasa” pochodzi z tomu „Studium przedmiotu” wydanego w 1961 roku. Inspiracji do napisania utworu można dopatrywać się rzeczywistości lat 60. Komunistyczne państwo nieprzerwanie terroryzowało swoich obywateli od czasu zakończenia wojny. Więcej »

 • U wrót doliny - interpretacja i analiza wiersza

  Herbert wstrząśnięty wojną tworzy w „U wrót doliny” opis, w którym przedstawia apokaliptyczne wydarzenia, jednakże z wyraźnym odniesieniem do zdarzeń z II wojny światowej. Z całą pewnością utwór powstał pod wpływem doświadczenia okrucieństwa wojennego. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43