Drgania i fale

Drgania (oscylacje) to ruchy charakteryzujące się okresowymi zmianami pewnych wielkości fizycznych takich jak np. położenie, prędkość czy przyspieszenie. Drgania są zjawiskiem występującym bardzo powszechnie, gdyż w ten sposób poruszają się np. wahadła zegarów, tłoki w silnikach spalinowych, struny instrumentów muzycznych, membrany głośników czy wreszcie atomy w ciele stałym.

Jeżeli ciało poruszające się ruchem drgającym przekazuje swoją energię otaczającym go innym obiektom (np. cząsteczkom czy atomom), które w wyniku otrzymanej energii zaczynają również oscylować wokół położenia równowagi, wówczas mamy do czynienia  z procesem rozchodzenia się drgań, czyli falą mechaniczną.

Ruch falowy jest więc konsekwencją dwóch rodzajów czynników, tj.:
1.    Ruchu drgającego poszczególnych elementów ośrodka (np. cząsteczek danej substancji).
2.    Transportu energii pomiędzy elementami ośrodka, w którym rozchodzi się fala.

Ruch falowy nie jest związany z ruchem materii jako całości.

Polecamy również:

  • Ruch harmoniczny

    Ruch harmoniczny to ruch odbywający się w wyniku działania siły, która jest liniową funkcją wychylenia i jest do niego przeciwnie skierowana. Ruch ten powtarza się w regularnych odstępach czasu i jest opisywany przez funkcję sinus zależną od czasu. Więcej »

  • Fale mechaniczne – charakterystyka i rodzaje fal mechanicznych

    Cechą charakterystyczną fal mechanicznych jest to, że potrzebują one sprężystego ośrodka (np. powietrza, wody, stali) by móc się rozchodzić. Więcej »

  • Fale dźwiękowe – akustyka

    Fale dźwiękowe są podłużnymi falami mechanicznymi, których rozchodzenie związane jest lokalnymi zagęszczeniami i rozrzedzeniami sprężystego ośrodka, w którym się rozchodzą, a więc są one wynikiem miejscowych zmian ciśnienia ośrodka. Więcej »

  • Mikroskop elektronowy

    Mikroskop elektronowy jest to mikroskop, który do obrazowania wykorzystuje wiązkę elektronów przyspieszanych do dużych prędkości. Pierwszy mikroskop elektronowy skonstruowali w 1931 roku w Berlinie Ernst Rusk i Maks Knoll. Więcej »

  • Elektronowolt

    Elektronowolt (eV) jest to jednostka energii stosowana w wielu dziedzinach fizyki, głównie w fizyce cząstek elementarnych do określania mas cząstek i kwazicząstek, ponieważ energie uzyskiwane w zderzeniach cząstek są bardzo małe. Jednostka ta nie należy do układu SI. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 1 =
hei
2021-12-18 12:22:24
fajne :)
eloelo
2021-02-23 16:24:43
super
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33