Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Fale mechaniczne – charakterystyka i rodzaje fal mechanicznych

Cechą charakterystyczną fal mechanicznych jest to, że potrzebują one sprężystego ośrodka (np. powietrza, wody, stali) by móc się rozchodzić. Fale mechaniczne są zaburzeniami, polegającymi na oscylacjach cząsteczek materii, w której się rozchodzą, przy czym same cząsteczki nie poruszają się wraz falą, jedynie wykonują ruch harmoniczny wokół położenia równowagi. Do rozchodzenia się fali niezbędne jest więc takie powiązanie punktów ośrodka, w którym zmiany stanu (np. położenia) w jednym jego punkcie powodowałyby podobne zmiany w miejscach sąsiednich.  

Fale mechaniczne podlegają zasadą dynamiki Newtona oraz spełniają zasadę zachowania energii. Ich główną cechą jest to, że przenoszą energię bez jednoczesnego przenoszenia materii.

Według kryterium liczby wymiarów przestrzeni, w których rozchodzą się fale mechaniczne, można je podzielić na:
1.    Kuliste – występują w przestrzeni trójwymiarowej. Powierzchnie falowe mają kształt współśrodkowych sfer.
2.    Koliste – występują w przestrzeni dwuwymiarowej. Powierzchnie falowe mają kształt współśrodkowych okręgów.

3.    Płaskie – rozchodzą się w przestrzeni dwuwymiarowej, a powierzchnie falowe mają kształt równoległych do siebie linii.

Powierzchnia falowa to zbiór punktów ośrodka, w których faza drgań jest taka sama. W ustalonym punkcie przestrzeni faza ciągle się zmienia, natomiast powierzchnie falowe rozchodzą się w przestrzeni z prędkością fali.

Ze względu na kierunek rozchodzenia się powierzchni falowych w stosunku do kierunku ruchu drgającego cząsteczek fale mechaniczne dzielimy na poprzeczne i podłużne.

Zobacz również

 • Fale poprzeczne

  Fala poprzeczna występuje wówczas, gdy kierunek drgań cząsteczek ośrodka jest prostopadły do kierunku rozchodzenia się fali.

  Więcej
 • Fale podłużne

  Fala podłużne to fale, w których kierunki drgań cząsteczek ośrodka i rozchodzenia się powierzchni falowych są zgodne.

  Więcej
 • Wielkości fizyczne opisujące fale

  .

  Więcej
 • Równanie falowe

  W odróżnieniu do równania opisującego drgania harmoniczne, które jest funkcją jedynie czasu (y=Asinωt), równanie falowe jest funkcją dwóch zmiennych: przestrzennej – x oraz czasowej – t.

  Więcej
 • Zjawisko dyfrakcji i zasada Huygensa

  Dyfrakcja (ugięcie fali) jest zjawiskiem typowo falowym, polegającym na zmianie kierunku rozchodzenia się fali w wyniku napotkania przez nią przeszkody, której wielkość jest porównywalna z długością fali.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (3)
Wynik działania 1 + 2 =
Steve Badylak
2019-01-18 22:17:37
Przyjemny artykuł dla poszukiwaczy wiedzy :) PS. Jest błąd: Fale mechaniczne podlegają zasadom dynamiki Newtona, nie zasadą. Pozdrawiam
Andrew
2017-10-15 11:45:51
Ciekawe
ddd
2017-02-28 17:02:01
dobreee
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11