Kultura należy do tych niezwykłych pojęć, które jest bardzo szeroko dyskutowane w nauce. W historii pojęcie to ulegało znacznej ewolucji, co potwierdza to istnienie dziesiątek różnych definicji. należy do tych niezwykłych pojęć, które jest bardzo szeroko dyskutowane w nauce. W historii pojęcie to ulegało znacznej ewolucji, co potwierdza to istnienie dziesiątek różnych definicji.
Samuel Pufendorf, filozof niemiecki z przełomu XVII/XVIII wieku, definiował kulturę jako zbiór wynalazków, sztuk i urządzeń, jakie zostały wymyślone przez człowieka, a także zespół instytucji politycznych i zasad sprawiedliwości, jakie regulują życie określonej grupy społecznej. Wcześniej pojęcie kultury była często rozumiane jako uprawa lub hodowla – dziś widzimy tego pozostałości m.in. we frazie „wysoka kultura rolna”.
Jedną z szerokich, ale ogólnie akceptowanych definicji kultury jest definicja zaproponowana przez Edwarda Taylora pod koniec XIX wieku. Wskazał on, iż kulturą jest pewna całość złożona z poszczególnych elementów, jakimi są: wiedza, religia, prawo, sztuka, moralność, zwyczaje i inne kwestie, które zostały przez człowieka nabyte w związku z jego uczestnictwem w społeczeństwie. Późniejsze definicje uwypuklały także dodatkowe składowe kultury – filozofię, ustrój gospodarczy, organizację polityczną, język i inne.
Powyższa definicja podkreśla bardzo ważną cechę kultury – jest ona ponadjednostkowa i dotyczy całości określonej grupy społecznej. Kolejną ważną cechą kultury jest także to, że jest ona przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Pojęcie kultury jest bardzo różnie rozumiane – zależnie od perspektywy spojrzenia i kontekstu, w jakim jest rozważane. Pojęcie kultury dla etnografa będzie odbiegało od kultury w rozumieniu socjologia, psychologa, czy też kultury w potocznym rozumieniu tego słowa.
Kultura – jej wpływ na społeczeństwo
Kultura danej grupy społecznej ma ogromny wpływ na jej członków, uczy bowiem życia w grupie ludzi, pozwala mu się rozwijać, kształtuje go, zapewnia pewne ramy, w których człowiek może funkcjonować. Można nawet powiedzieć, iż kultura – jako wytwór człowieka – i jej wpływ na życie ludzkie są tym, co odróżnia ludzi od innych istot żywych.