Konflikt w Somalii - przyczyny, przebieg, skutki. Wojna o Ogaden

Ogaden jest regionem położonym we wschodniej części Etiopii o powierzchni 400 tysięcy km², który zamieszkują w zdecydowanej większości Somalijczycy, wyznawcy islamu. W granicach dzisiejszej Etiopii Ogaden znalazł się w wyniku decyzji państw kolonialnych – przede wszystkim Wielkiej Brytanii. Od lat 70 r., czyli krótko po odzyskaniu przez Somalię niepodległości, w etiopskim Ogadenie zaczęły narastać tendencje separatystyczne, swoją działalność rozpoczęli także partyzanci – celem było przyłączenie Ogadenu do Somalii.

Konflikt o Ogaden – przebieg

Pierwsza wojna o Ogaden rozpoczęła się w lipcu 1977 r. - Somalia zdecydowała się na atak na silniejszą Etiopię uzyskując znaczne wsparcie od Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (przede wszystkim w postaci nowoczesnego uzbrojenia). W trakcie trwania konfliktu sojusze jednak uległy zmianie i ZSRR zaczęły popierać Etiopię.

Podczas konfliktu znaczną rolę odegrali partyzanci Frontu Wyzwoleńczego Zachodniej Somalii, którzy działali na terytorium Ogadenu i otrzymywali broń z Somalii. Razem z armią somalijską FWZS stanowił trzon sił Somalii. W ciągu kilku tygodni – przede wszystkim dzięki lepszemu uzbrojeniu, siły somalijskie zajęły znaczną część prowincji – ok. 60%, a do końca września kontrolowały już prawie 90%. Na początku lutego 1978 r. ofensywa Somalii załamała się – armia Etiopii, wsparta żołnierzami kubańskimi i doradcami z ZSRR (sprzymierzenie z krajami socjalistycznymi było związane z aktualną sytuacją polityczno-gospodarczą w kraju). W ciągu kilku tygodni Ogaden został odbity przez wojska Etiopskie. Armia somalijska wycofała się do Somalii – na polu walki zostali wyłącznie partyzanci FWZS, którzy jednak szybko zostali rozbici.

Drugą część konfliktu o Ogaden trwała w latach 1995-2010. Jej pierwsza część (trwająca aż do 2007 r.) sprowadzała się do działań partyzantów na terenie Ogadenu – tym razem organizacja partyzantów wspierana przez rząd Somalijski nazywała się ONLF czyli Narodowy Front Wyzwolenia Ogadenu. Z upływem lat ataki nasilały się – w 2007 doszło do ważnego incydentu – ataku partyzantów na instalacje naftowe, w wyniku czego śmierć poniosło kilkadziesiąt osób. W obliczu nasilenia aktywności ONLF rząd etiopski podjął decyzję o szeroko zakrojonej akcji w celu stłumienia działań powstańców, która trwała przez kolejne lata i doprowadziła do podpisania porozumienia pokojowego w 2010. Konflikt o Ogaden nie jest jednak zakończony, ponieważ nadal pozostaje w granicach Etiopii, a działania separatystów ogadeńskich są cały czas żywe.

Skutki konfliktu są tragiczne – zginęło kilka tysięcy osób. Konflikt stał się również okazją do wielu okrucieństw wobec cywilów – przede wszystkim ze strony etiopskiej.

Na czele rządu somalijskiego, który zdecydował się wziąć udział w wojnie o Ogaden w latach 1977-1978 był Siad Barre.

Przywódcą partyzantów w konflikcie w latach 1995-2010 był Mohammed Sirad, a po jego śmierci - Abdiwali Hussein Gas (przewodził większej z dwóch ugrupowań, na jakie podzieliło się ONLF). Przydcą drugiej grupy jest natomiast Mohamed Omar Osman. Po stronie etiopskiej premierem jest Meles Zenawi.

Polecamy również:

 • Konflikt w Irlandii Północnej - przyczyny, przebieg, skutki

  Podłoża konfliktu w Irlandii Północnej można szukać już XVI wieku, kiedy uwidoczniły się wyraźnie różnice religijne między anglikańską Anglią i katolicką Irlandią (liczne prześladowania katolików). Nie do zaakceptowania dla Irlandczyków (szczególnie w obliczu narodzin idei... Więcej »

 • Konflikt w Kurdystanie - przyczyny, przebieg, skutki

  Konflikt kurdyjski jest do dzisiaj nierozwiązanym konfliktem o podłożu etnicznym, związanym z dążeniem Kurdów do uzyskania niepodległości państwa Kurdystanu. Kurdowie to wielomilionowa grupa etniczna (szacuje się, że obecnie występuje około 27 milionów Kurdów), która w większości... Więcej »

 • Konflikt w Sudanie - przyczyny, przebieg, skutki

  Konflikt w Sudanie jest jednym z najdłuższych i najbardziej krwawych konfliktów XX wieku – śmierć poniosło w nim ponad 1,5 miliona osób. Konflikt spowodował też falę uchodźstwa – miejsce zamieszkania musiało zmienić ponad 4 milionów Sudańczyków. Więcej »

 • Konflikt w Kosowie - przyczyny, przebieg, skutki

  Kosowo od wieków stanowi kość niezgody pomiędzy rywalizującymi ze sobą narodami bałkańskimi. W przeciągu setek lat było pod panowaniem Bułgarii, Serbii, Imperium Osmańskiego. Więcej »

 • Konflikt w Czeczenii - przyczyny, przebieg, skutki - WOS

  Czeczenia jest autonomiczną republiką, częścią składową Federacji Rosyjskiej – od wielu lat Czeczeni dążą jednak do możliwości oderwania się od Rosji i uzyskania niepodległości. Republika Czeczenii jest zamieszkiwania w zdecydowanej większości przez ludność czeczeńską (prawie 68%). Charakterystyczną cechą... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43