Terroryzm - definicja, cechy, cele (najważniejsze informacje) - WOS

Terroryzm – definicja, informacje wstępne

Badacze definiują terroryzm na wiele sposobów, można przytoczyć jeden z nich: „(...) terroryzm to forma przemocy politycznej, polegająca na stosowaniu morderstw lub zniszczenia (albo zagrożenia stosowania takich środków) w celu wywołania szoku i ekstremalnego zastraszenia jednostek, grup, społeczeństw lub rządów, czego efektem mają być wymuszenia pożądanych ustępstw politycznych, sprowokowanie nieprzemyślanych działań lub/i zademonstrowanie, nagłośnienie politycznych przekonań”.

Termin ten pochodzi od greckiego treo, co oznacza „drżeć, bać się” i określa się jego mianem wszelkie niezgodne z prawem akty przemocy psychicznej bądź stosowania siły wobec osób w celu uzyskania konkretnych rezultatów, najczęściej zastraszenia, morderstwa, zniszczenia.

Początki terroryzmu umiejscawia się w średniowieczu, ok. XI wieku, kiedy zaczęła działać sekta asasynów (pod wodzą Hassana Ben Sabbaha) mordująca na zlecenie m.in. chrześcijan zmierzających do Ziemi Świętej. W późniejszym okresie aktami terrorystycznymi nazywana była działalność anarchistyczna w XIX wieku, szczególnie znana w tym czasie była działalność rosyjskiej Narodnej Woli.

Terroryzm – cechy

Można wskazać na następujące cechy terroryzmu:

- posługiwanie się aktami przemocy, terrorem w celu uzyskania określonych celów,
- idealizacja siły jako najlepszego i najskuteczniejszego środka działania,
- chęć wywołania poczucia strachu, przerażenia, trwogi, zagrożenia i zastraszenia określonej grupy, najczęściej całego społeczeństwa,
- chęć zdobycia rozgłosu, bycia dostrzeżonym przez opinię publiczną i media,
- wyznaczenie sobie za cel główny doprowadzenie (poprzez zastosowanie zastraszenia i szantażu) do zmiany sytuacji politycznej bądź stworzenie sytuacji rewolucyjnej,
- bestialstwo, bezwzględność, przekraczanie barier moralnych w stosowanych aktach terrorystycznych.

Polecamy również:

 • Terroryzm islamski - cele, organizacje, historia. Islam a terroryzm

  Islam jest obecnie bardzo często kojarzony z terroryzmem, choć oczywiście religia ta wcale nie musi być powiązana z jakimikolwiek aktami przemocy. Współczesne skojarzenia wynikają jednak z częstego posługiwania się ideologią muzułmańską przez najaktywniej działające grupy terrorystyczne, w tym oczywiście... Więcej »

 • Międzynarodowy terroryzm i przestępczość zorganizowana - porównanie

  Przestępczość zorganizowana to złożone zjawisko, polegające na rozszerzeniu działalności przestępczej poza jednego człowieka – przestępcy działają w sposób zorganizowany, a łamiąc prawo, uzyskują nieraz znaczne zyski. Przestępczość zorganizowana może działać w skali lokalnej czy regionalnej, a także... Więcej »

 • Przyczyny terroryzmu na świecie - WOS

  Terroryzm może powstać na kilku podłożach. W pierwszym wypadku bardzo ważne są kwestie społeczne i psychiczne, bowiem czasem geneza terroryzmu jest efektem braku możliwości zaspokojenia potrzeb określonej grupy, co z kolei generuje poczucie krzywdy, a w dalszej perspektywie frustrację, która przeradza się w... Więcej »

 • Rodzaje, klasyfikacja terroryzmu - WOS

  Większość badaczy wyróżnia następujące rodzaje terroryzmu: 1. polityczny – to najczęściej występujący rodzaj terroryzmu. Mamy z nim do czynienia w momencie, kiedy celem działań terrorystycznych jest próba narzucenia zmian prawnych czy politycznych, np. przejęcie władzy, dokonanie... Więcej »

 • Społeczne, polityczne skutki terroryzmu na świecie - WOS

  Konsekwencje terroryzmu są z reguły dużej wagi. Można je podzielić na trzy zasadnicze rodzaje: polityczne, gospodarcze i społeczne. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 2 =
tak
2019-10-13 11:53:05
szkoda, że nie zostały wymienione rodzaje terroryzmu
Ostatnio komentowane
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45
sztosik
• 2024-02-26 11:49:29