Antyglobalizm - definicja
Antyglobalizm jest to ruch społeczno-polityczny (posiadający wiele odcieni i rozpowszechniony niemal na całym świecie) będący połączeniem wielu światopoglądów (np. pacyfizmu, anarchizmy, ekologizmu, feminizmu czy demokratycznego socjalizmu), który jawnie krytykuje problemy świata współczesnego, w znacznej mierze mające swoje źródło w neoliberalnej globalizacji. Gani się w nim między innymi unifikację kultury, wykorzystywanie pracowników wielkich korporacji oraz rosnące nierówności między biednym Południem a bogatą Północą.
Antyglobaliści
Ruch antyglobalistów narodził się mniej więcej w latach 90. XX wieku. Ostatnie dziesięciolecie tegoż stulecia przyniosło znaczną konsolidację i znaczny rozwój tego ruchu – coraz częściej pojawiały się manifestacje, protesty, które organizowano głównie podczas trwania ogólświatowych konferencji ekonomicznych, szczytów organizacji europejskich etc.
30 listopada 1999 roku w Seattle zaczęły się zamieszki ludności – tłumy protestowały przeciwko globalizacji i bojkotowały odbywający się wówczas szczyt WHO (Światowej Organizacji Zdrowia). Antyglobaliści za swoje hasło przyjęli zdanie: „Globalizacja jest decyzją ekonomiczną, która została uwarunkowana przez procesy społeczne”. Wydarzenia z Seattle dały impuls do wybuchu fali rozruchów i protestów na całym świecie, m.in. w Nicei, w Pradze, w Barcelonie oraz w Sewilli.
Antyglobaliści krytykują przejawy procesu globalizacji, takie jak powstanie kultury masowej, która nie prezentuje zbyt wysokiego poziomu, unifikacja kultury doprowadzająca do jej wewnętrznego spłycenia i wyparcia kultur lokalnych, które stanowiły niejednokrotnie o tożsamości danej zbiorowości. Antyglobaliści złym okiem patrzą również na uniformizację stylu życia, której konsekwencją jest brak różnorodności.
Celem ich ataku są jednak przede wszystkim ekonomiczne przejawy i skutki globalizacji, takie jak: kolonializm ekonomiczny (uzależnienie się od obcych kapitałów lub od wielkich korporacji), masowa prywatyzacja przedsiębiorstw, monopolistyczna polityka korporacji światowych. Członkowie ruchu antyglobalistycznego wskazują również na fakt, iż działania globalizacyjne wpływają także na degradację środowiska naturalnego, przyczyniają się do tworzenia dysproporcji rozwojowych (powiększają się zjawiska analfabetyzmu, głodu czy niewolnictwa w biednych rejonach świata) – tworzy się i utrwala niekorzystny podział globu na bogatą Północ i biedne Południe, świat dzieli się na rozwinięte i prężnie funkcjonujące centra oraz bardzo ubogie peryferia.