Antyglobalizm - definicja
Antyglobalizm jest to ruch społeczno-polityczny (posiadający wiele odcieni i rozpowszechniony niemal na całym świecie) będący połączeniem wielu światopoglądów (np. pacyfizmu, anarchizmy, ekologizmu, feminizmu czy demokratycznego socjalizmu), który jawnie krytykuje problemy świata współczesnego, w znacznej mierze mające swoje źródło w neoliberalnej globalizacji. Gani się w nim między innymi unifikację kultury, wykorzystywanie pracowników wielkich korporacji oraz rosnące nierówności między biednym Południem a bogatą Północą.
Antyglobaliści
Ruch antyglobalistów narodził się mniej więcej w latach 90. XX wieku. Ostatnie dziesięciolecie tegoż stulecia przyniosło znaczną konsolidację i znaczny rozwój tego ruchu – coraz częściej pojawiały się manifestacje, protesty, które organizowano głównie podczas trwania ogólświatowych konferencji ekonomicznych, szczytów organizacji europejskich etc.
30 listopada 1999 roku w Seattle zaczęły się zamieszki ludności – tłumy protestowały przeciwko globalizacji i bojkotowały odbywający się wówczas szczyt WHO (Światowej Organizacji Zdrowia). Antyglobaliści za swoje hasło przyjęli zdanie: „Globalizacja jest decyzją ekonomiczną, która została