Najwyższa Prawda - organizacja, działalność, historia

Sekta Japońska o nazwie Aum – Najwyższa Prawda została założona w 1987 r. przez Chizuo Matsumoto (używał wówczas imienia Shōkō Asahara) . Dwa lata później organizacja została zalegalizowana jako ugrupowanie religijne i cieszyła się znaczną popularnością dzięki efektywnym technikom medialnym i dość znacznym środkom finansowym (członkowie przepisywali na nią swoje majątki).

Główne założenia sekty oparte były na połączeniu elementów hinduizmu, buddyzmu, chrześcijańskiej apokalipsy, a także przepowiedni Nostradamusa. Istotnym hasłem sekty było także to, że w wyniku zbliżającego się końca świata (jako wyniku III wojny światowej USA z Japonią) mieli przetrwać wyłącznie jej członkowie.

Najsłynniejszym aktem terrorystycznym sekty jest rozpylenie sarinu (trujący gaz bojowy – zakazana broń chemiczna) w wagonach tokijskiego metra (marzec 1995 r. ), co spowodowało obrażenia u ponad 6000 osób. W związku z tym zamachem przywódca sekty (Chizuo Matsumoto) i sprawcy zamachu zostali skazani na karę śmierci.

Pozostali członkowie sekty zdystansowali się od Aum-Najwyższej Prawdy i zmienili nazwę ugrupowania. Powstała w ten sposób sekta jest kontrolowana przez służby japońskie.

Polecamy również:

 • Al-Kaida jako organizacja terrorystyczna - działalność, cechy, historia

  Al-Kaida to sunnicka organizacja terrorystyczna, którą założył w 1988 r. Osama Bin Laden (także Usama Ibn Ladin) – milioner pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Początkowo Al-Kaida rozwijała się w opozycji wobec interwencji radzieckiej w Afganistanie (druga połowa lat 80. XX wieku) i była dofinansowywana... Więcej »

 • Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia

  Czerwoni Khmerzy to radykalne ugrupowanie komunistyczne, które 17 kwietnia 1975 r. zdobyło władzę polityczną w Kambodży. Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do śmierci od 25 do 30% populacji Kambodży, a także całkowitego zniszczenia gospodarki i kultury kraju. Rządy Czerwonych Khmerów zostały... Więcej »

 • Hamas jako organizacja terrorystyczna - zamachy, działalność, historia

  Po zwycięstwie rewolucji islamskiej w Iranie (1979 r.) w świecie islamskim wzrosło znaczenie idei fundamentalistycznych, przywiązujących znaczną wagę do interpretowanych w sposób antyzachodni zasad religii islamskiej. Szczególną popularnością idee te cieszyły się wśród młodzieży islamskiej. Więcej »

 • Hezbollah jako organizacja terrorystyczna - historia, cele, opis

  Hezbollah (w polskim tłumaczeniu Partia Boga) powstał w 1982 r. jako odpowiedź na izraelską obecność na terytorium Libanu. Podobnie jak w innych krajach Bliskiego Wschodu w Libanie narastała niechęć wobec Izraela, które szczególnie eskalowała podczas interwencji wojsk izraelskich rozpoczętej 6 czerwca... Więcej »

 • Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - historia, cele, opis

  Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP, ang. PLFP) to palestyńska organizacja terrorystyczna, która rozpoczęła działalność w 1967 r. Ważną cechą charakterystyczną organizacji jest jej świecki charakter, co jest dość niezwykłe na Bliskim Wschodzie zdominowanym przez Islam. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
w
ldwjnd • 2021-07-27 09:06:46
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39