Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Najwyższa Prawda - organizacja, działalność, historia

Sekta Japońska o nazwie Aum – Najwyższa Prawda została założona w 1987 r. przez Chizuo Matsumoto (używał wówczas imienia Shōkō Asahara) . Dwa lata później organizacja została zalegalizowana jako ugrupowanie religijne i cieszyła się znaczną popularnością dzięki efektywnym technikom medialnym i dość znacznym środkom finansowym (członkowie przepisywali na nią swoje majątki).

Główne założenia sekty oparte były na połączeniu elementów hinduizmu, buddyzmu, chrześcijańskiej apokalipsy, a także przepowiedni Nostradamusa. Istotnym hasłem sekty było także to, że w wyniku zbliżającego się końca świata (jako wyniku III wojny światowej USA z Japonią) mieli przetrwać wyłącznie jej członkowie.

Najsłynniejszym aktem terrorystycznym sekty jest rozpylenie sarinu (trujący gaz bojowy – zakazana broń chemiczna) w wagonach tokijskiego metra (marzec 1995 r. ), co spowodowało obrażenia u ponad 6000 osób. W związku z tym zamachem przywódca sekty (Chizuo Matsumoto) i sprawcy zamachu zostali skazani na karę śmierci.

Pozostali członkowie sekty zdystansowali się od Aum-Najwyższej Prawdy i zmienili nazwę ugrupowania. Powstała w ten sposób sekta jest kontrolowana przez służby japońskie.

Zobacz również

 • Al-Kaida jako organizacja terrorystyczna - działalność, cechy, historia

  Al-Kaida to sunnicka organizacja terrorystyczna, którą założył w 1988 r. Osama Bin Laden (także Usama Ibn Ladin) – milioner pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Początkowo Al-Kaida rozwijała się w opozycji wobec interwencji radzieckiej w Afganistanie (druga połowa lat 80. XX wieku) i była dofinansowywana przez Stany Zjednoczone.

  Więcej
 • Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia

  Czerwoni Khmerzy to radykalne ugrupowanie komunistyczne, które 17 kwietnia 1975 r. zdobyło władzę polityczną w Kambodży. Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do śmierci od 25 do 30% populacji Kambodży, a także całkowitego zniszczenia gospodarki i kultury kraju. Rządy Czerwonych Khmerów zostały obalone przez wojska...

  Więcej
 • Hamas jako organizacja terrorystyczna - zamachy, działalność, historia

  Po zwycięstwie rewolucji islamskiej w Iranie (1979 r.) w świecie islamskim wzrosło znaczenie idei fundamentalistycznych, przywiązujących znaczną wagę do interpretowanych w sposób antyzachodni zasad religii islamskiej. Szczególną popularnością idee te cieszyły się wśród młodzieży islamskiej.

  Więcej
 • Hezbollah jako organizacja terrorystyczna - historia, cele, opis

  Hezbollah (w polskim tłumaczeniu Partia Boga) powstał w 1982 r. jako odpowiedź na izraelską obecność na terytorium Libanu. Podobnie jak w innych krajach Bliskiego Wschodu w Libanie narastała niechęć wobec Izraela, które szczególnie eskalowała podczas interwencji wojsk izraelskich rozpoczętej 6 czerwca 1982 r. Po sukcesie mi...

  Więcej
 • Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - historia, cele, opis

  Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP, ang. PLFP) to palestyńska organizacja terrorystyczna, która rozpoczęła działalność w 1967 r. Ważną cechą charakterystyczną organizacji jest jej świecki charakter, co jest dość niezwykłe na Bliskim Wschodzie zdominowanym przez Islam.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28