Organizacje terrorystyczne - definicja, opis, cele - WOS

Organizacje terrorystyczne – definicja, opis

Organizacje terrorystyczne to działające nielegalnie zorganizowane grupy, które posługują się terroryzmem jako środkiem działania.

Współcześnie istnieją na świecie setki organizacji terrorystycznych o zróżnicowanej aktywności. Część z nich prężnie się rozwija, inne zmniejszają swoją aktywność i przeobrażają się. Stanowią one jedno z największych zagrożeń bezpieczeństwa światowego, bowiem ostatnimi czasy znacznie się radykalizują.

Pierwsze grupy mające charakter organizacji terrorystycznych występowały już w średniowieczu (sekta asasynów), potem pojawiły się zorganizowane grupy bojowe zbliżone pod względem celów i struktury do obecnych organizacji terrorystycznych, np. grupy anarchistyczne czy narodnicy w Rosji. W XX wieku coraz częściej tworzono organizacje tego typu, a obecnie tworzą je wyspecjalizowane jednostki bezwzględnie wypełniające określone cele.

Organizacje terrorystyczne różnią się od innych grup militarnych, paramilitarnych, partyzantów czy bojowników m.in. brakiem posiadania określonego uniformu, stosowaniem w aktach terrorystycznych metod i środków niemających zastosowania w dużych konfliktach zbrojnych (np. samochodów-pułapek, aktów samounicestwienia), tym, że zasięg działań terrorystycznych jest praktycznie nieograniczony – nie wyznaczają go linie frontu, brakiem zalegalizowania działalności.

Organizacje terrorystyczne – cele

Trudno dokładnie wymienić cele każdej z organizacji terrorystycznych, bowiem działają one często z zupełnie innych pobudek. Cele różnią się między innymi w zależności od rodzaju organizacji terrorystycznej. Możliwe jest jednak wskazanie pewnych uogólnionych celów organizacji tego typu. Wówczas wymienilibyśmy:

- wzbudzenie strachu, poczucia zagrożenia, ewentualnie wywołanie szoku wśród określonych grup, władz lub społeczeństw, bądź totalne zastraszenie ludności,
- zwrócenie na siebie uwagi, zademonstrowanie własnych racji, poglądów i przekonań, wywołanie tzw. szumu medialnego,
- prowokacja określonej reakcji, wywołanie pożądanych działań,
- chęć zmiany stosunków politycznych lub dokonania przewrotu,
- wymuszenie określonych ustępstw ekonomicznych, społecznych bądź politycznych,
- celem nadrzędnym jest przejęcie władzy (jednak stosunkowo rzadko jest on realizowany).

Polecamy również:

  • Al-Kaida jako organizacja terrorystyczna - działalność, cechy, historia

    Al-Kaida to sunnicka organizacja terrorystyczna, którą założył w 1988 r. Osama Bin Laden (także Usama Ibn Ladin) – milioner pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Początkowo Al-Kaida rozwijała się w opozycji wobec interwencji radzieckiej w Afganistanie (druga połowa lat 80. XX wieku) i była dofinansowywana... Więcej »

  • Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia

    Czerwoni Khmerzy to radykalne ugrupowanie komunistyczne, które 17 kwietnia 1975 r. zdobyło władzę polityczną w Kambodży. Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do śmierci od 25 do 30% populacji Kambodży, a także całkowitego zniszczenia gospodarki i kultury kraju. Rządy Czerwonych Khmerów zostały... Więcej »

  • Hamas jako organizacja terrorystyczna - zamachy, działalność, historia

    Po zwycięstwie rewolucji islamskiej w Iranie (1979 r.) w świecie islamskim wzrosło znaczenie idei fundamentalistycznych, przywiązujących znaczną wagę do interpretowanych w sposób antyzachodni zasad religii islamskiej. Szczególną popularnością idee te cieszyły się wśród młodzieży islamskiej. Więcej »

  • Hezbollah jako organizacja terrorystyczna - historia, cele, opis

    Hezbollah (w polskim tłumaczeniu Partia Boga) powstał w 1982 r. jako odpowiedź na izraelską obecność na terytorium Libanu. Podobnie jak w innych krajach Bliskiego Wschodu w Libanie narastała niechęć wobec Izraela, które szczególnie eskalowała podczas interwencji wojsk izraelskich rozpoczętej 6 czerwca... Więcej »

  • Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - historia, cele, opis

    Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP, ang. PLFP) to palestyńska organizacja terrorystyczna, która rozpoczęła działalność w 1967 r. Ważną cechą charakterystyczną organizacji jest jej świecki charakter, co jest dość niezwykłe na Bliskim Wschodzie zdominowanym przez Islam. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33