Organizacje terrorystyczne – definicja, opis
Organizacje terrorystyczne to działające nielegalnie zorganizowane grupy, które posługują się terroryzmem jako środkiem działania.
Współcześnie istnieją na świecie setki organizacji terrorystycznych o zróżnicowanej aktywności. Część z nich prężnie się rozwija, inne zmniejszają swoją aktywność i przeobrażają się. Stanowią one jedno z największych zagrożeń bezpieczeństwa światowego, bowiem ostatnimi czasy znacznie się radykalizują.
Pierwsze grupy mające charakter organizacji terrorystycznych występowały już w średniowieczu (sekta asasynów), potem pojawiły się zorganizowane grupy bojowe zbliżone pod względem celów i struktury do obecnych organizacji terrorystycznych, np. grupy anarchistyczne czy narodnicy w Rosji. W XX wieku coraz częściej tworzono organizacje tego typu, a obecnie tworzą je wyspecjalizowane jednostki bezwzględnie wypełniające określone cele.
Organizacje terrorystyczne różnią się od innych grup militarnych, paramilitarnych, partyzantów czy bojowników m.in. brakiem posiadania określonego uniformu, stosowaniem w aktach terrorystycznych metod i środków niemających zastosowania w dużych konfliktach zbrojnych (np. samochodów-pułapek, aktów samounicestwienia), tym, że zasięg działań terrorystycznych jest praktycznie nieograniczony – nie wyznaczają go linie frontu, brakiem zalegalizowania działalności.
Organizacje terrorystyczne – cele
Trudno dokładnie wymienić cele każdej z organizacji terrorystycznych, bowiem działają one często z zupełnie innych pobudek. Cele różnią się między innymi w zależności od rodzaju organizacji terrorystycznej. Możliwe jest jednak wskazanie pewnych uogólnionych celów organizacji tego typu. Wówczas wymienilibyśmy:
- wzbudzenie strachu, poczucia zagrożenia, ewentualnie wywołanie szoku wśród określonych grup, władz lub społeczeństw, bądź totalne zastraszenie ludności,
- zwrócenie na siebie uwagi, zademonstrowanie własnych racji, poglądów i przekonań, wywołanie tzw. szumu medialnego,
- prowokacja określonej reakcji, wywołanie pożądanych działań,
- chęć zmiany stosunków politycznych lub dokonania przewrotu,
- wymuszenie określonych ustępstw ekonomicznych, społecznych bądź politycznych,
- celem nadrzędnym jest przejęcie władzy (jednak stosunkowo rzadko jest on realizowany).