Abolicja - definicja, charakterystyka, przykłady

Co to jest abolicja? Jakie rodzaje abolicji można wyróżnić? Na te pytania odpowiadamy poniżej, podając też przykłady, dzięki którym jeszcze lepiej można zrozumieć to zagadnienie. Ucz się razem z nami!

Abolicja - co to?

Abolicja jest to decyzja polegająca na zbiorowym lub indywidualnym odstąpieniu od ścigania określonego typu przestępstw często o charakterze politycznym.

Termin pochodzi z łaciny oznacza „zniesienie, umorzenie”. Obejmuje nakaz umorzenia wszczętego postępowania (abolicja obowiązuje przed wydaniem wyroku, jeśli wyrok został już wydany obowiązuje amnestia) lub zakaz wszczynania postępowania karnego. Ustawę abolicyjną uchwala Sejm w trybie zwykłym. Abolicja odnosi się tylko do postępowania procesowego, nie samego czynu. Nie zmienia kwalifikacji czynu jako zabronionego.

Abolicja jest aktem dotyczącym zbiorowości osób, w przeciwieństwie do prezydenckiego prawa łaski, które dotyczy pojedynczych osób.

Rodzaje abolicji - abolicja warunkowa i bezwarunkowa

Abolicja warunkowa wiąże się z zaprzestaniem ścigania karnego przestępcy, które jest uzależnione od spełnienia przez przestępcę określonych warunków zapisanych w akcie normatywnym stanowiącym podstawę jej wprowadzenia, może to być np. ujawnienie korzyści pochodzących z przestępstwa

Abolicja bezwarunkowa wiąże się z nakazem natychmiastowego odstąpienia od ścigania karnego od momentu wejścia w życie ustawy abolicyjnej, zasady postępowania w przypadku przestępstw objętych abolicją określa ustawodawca, adresaci abolicji nie mają możliwości odmowy skorzystania z jej dobrodziejstw.

Abolicja - przykłady

  1. abolicja podatkowa – niewszczynanie postępowań karnych w przypadku przyznania się osób fizycznych lub przedsiębiorstw do oszustw podatkowych i zobowiązanie się do zapłacenia zaległych podatków, miała obowiązywać w Polsce lecz ostatecznie została zaskarżona;
  2. abolicja samowoli budowlanej – w 2007 roku miała miejsce w Polsce abolicja dotycząca niewszczynania postępowań karnych w przypadku ujawnionych samowoli budowlanych powstałych od 1995 do 1998 roku;
  3. dekret władz PRL z 12 grudnia 1981 roku o przebaczeniu i puszczeniu w niepamięć niektórych przestępstw i wykroczeń.

Polecamy również:

  • Hierarchia aktów prawnych - w Polsce, znaczenie, na czym polega? - WOS

    Hierarchia aktów prawnych jest ważnym elementem każdego państwa, określa bowiem ważności wybranych aktów. Ponadto pozwala na sprawnie funkcjonowanie państwa, reguluje życie prawne, społeczne i polityczne. Więcej »

  • Publikacja aktów prawnych - WOS

    Zgodnie z polskim prawem warunkiem wejścia aktu w życie jest jego publikacja. Szczegółowo o zasadach i trybie publikacji mówi ustawa z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłoszeniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Zgodnie z tą ustawą ogłoszenie aktu... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
supa
• 2024-12-05 14:20:12
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46