Ksenofobia - definicja, przejawy, znaczenie - WOS

Ksenofobia (z greckiego ksenos – obcy, gość oraz phobos – lęk) - pierwotnie termin ksenofobia oznaczał strach, lęk przed obcymi, obecnie pojęcie to rozumiane jest jako postawa wrogości do innych grup, osób, która ma swoje podłoże w przekonaniu o obcości, poczuciu zagrożenia z ich strony.

Ksenofobia nie jest tylko antypatią o podłożu rasowym, może mieć podłoże etniczne, narodowościowe, biologiczne, może również funkcjonować na tle religijnym, kulturowym lub językowym. Nierzadko ksenofobia ma podłoże społeczno-ekonomiczne, powstaje w nowo zaistniałych sytuacjach, np. napływ cudzoziemców, którzy tworzą silną konkurencje na rynku pracy.

Zjawisko to narasta w momentach kryzysowych, w czasie złej sytuacji gospodarczej wybranego kraju, ponadto ksenofobia nie jest tak radykalną postawą jak np. rasizm.

Polecamy również:

  • Patriotyzm - definicja, znaczenie - WOS

    Patriotyzm (z łac. patria – ojczyzna) to umiłowanie, poszanowanie własnej ojczyzny. Postawa przejawiająca się w emocjonalnej więzi z historią, tradycją, ojczystym językiem, silnym powiązaniem z kulturą, czy nawet krajobrazem danego narodu, to również gotowość do służby, do poświęceń... Więcej »

  • Nacjonalizm - definicja, rodzaje, główne założenia, przedstawiciele

    Pierwsza forma nacjonalizmu pojawiła się w XVIII wieku we Francji, dostrzec go można w hasłach głoszonych przez jakobinów podczas Rewolucji Francuskiej, wówczas przybrał on postać rewolucyjną. Jednak nacjonalizm występujący we współczesnej formie, pojawił się pod koniec XIX wieku. Więcej »

  • Szowinizm - definicja, przykłady, charakterystyka - WOS

    Szowinizm – precyzyjnie rzecz ujmując to postawa bezkrytycznej gloryfikacji, uwielbienia, własnego gatunku, grupy społecznej, narodu, rasy, płci, połączoną z niechęcią czy nawet pogardą wobec innych grup, mniejszości. Charakterystyczne dla szowinizmu jest bezrefleksyjne, bezkrytyczne spojrzenie na... Więcej »

  • Kosmopolityzm - definicja, przejawy, globalizacja - WOS

    Kosmopolityzm (pochodzi z jęz. greckiego i oznacza „obywatela świata”) – jest to pogląd odrzucający podziały kulturowe, terytorialne czy polityczne. Zwolennicy tego poglądu utożsamiają się z dorobkiem cywilizacyjnym wszystkich państw, narodów i kultur, ich ojczyzną jest cały świat. Więcej »

  • Rasizm - definicja, doktryna, zagrożenia - WOS

    Rasizm (dyskryminacja rasowa) to ideologia głosząca podział ludzi na określone rasy, różniące się od siebie w głównej mierze wyglądem zewnętrznym np. kolorem skóry, kształtem czaszki, a także predyspozycjami umysłowymi. Ponadto zakłada wyższość jednych ras nad innymi. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Je
• 2023-03-22 08:37:54
przydatne
• 2023-03-21 17:24:51
fajne
• 2023-03-21 16:31:50
Jest git
• 2023-03-20 19:38:41
Nie ma grubszymi literami ,,Karolingowie''
• 2023-03-16 18:04:17