Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Symbole narodowe Polski - definicja, znaczenie - WOS

Ważną rolę w podtrzymywaniu tożsamości narodowej pełnią symbole narodowe, dzięki których istnieniu naród może podkreślić własną odrębność. Poprzez te elementy spaja się w jeszcze większym stopniu wspólnotę narodową.

Symbole narodowe darzone są ogromnym szacunkiem i są zewnętrznym przejawem odrębności narodowej, wśród członków wspólnoty budują również poczucie dumy narodowej. Symbole te otoczone są również prawną ochroną ze strony państwa.

Najważniejsze symbole narodowe Polski to godło narodowe (herb), hymn Polski oraz flaga polska. Symbolami narodowymi są ponadto święta państwowe i narodowe, rocznice ważnych wydarzeń historycznych, stroje ludowe, legendy, tradycje ludowe czy np. mundur wojskowy. To obrazuje, że nie zawsze muszą one mieć charakter materialny.

Polskie symbole narodowe mają ogromne znaczenie jako znak odrębności narodowej oraz nawiązanie do wielkości narodu polskiego. Odegrały one dużą rolę szczególnie w epoce rozbiorów w XIX wieku.

Zobacz również

 • Godło Polski - legenda, historia

  Zgodnie z zapisem Konstytucji RP „godłem Rzeczypospolitej Polski jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy”. Istnieje również legenda próbująca wyjaśnić dlaczego to...

  Więcej
 • Hymn narodowy Polski - Mazurek Dąbrowskiego - informacje, geneza, historia

  Hymn Polski, którym jest od 26 lutego 1927 roku "Mazurek Dąbrowskiego" (czyli "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech") napisany został przez Józefa Wybickiego w 1797 roku w miejscowości Reggio nell’Emilia w ówczesnej Republice Cisalpińskiej, w ramach której wówczas działały Legiony Polskie...

  Więcej
 • Flaga Polski - barwy narodowe - znaczenie, historia

  Barwy – biała i czerwona, po raz pierwszy zostały uznane za barwy narodowe na sejmie roku 1831, podczas Powstania Listopadowego. Po I wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości przez Polskę, zostały potwierdzone jako barwy narodowe i obowiązują do dzisiaj.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
hi
AJMI • 2020-04-05 07:57:58
No
Ktoś coś • 2020-04-04 18:36:20
xD
Wojciech Stożek • 2020-04-04 14:05:03
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01