Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ojczyzna - definicja, informacje wstępne

Ojczyzna posiada dwa zasadnicze znaczenia. Zgodnie z pierwszym jest to „naród i państwo, z którym utożsamiają się konkretni ludzie”, natomiast drugie rozumienie terminu określa ojczyznę jako „terytorium zamieszkiwane przez ludzi”.

Tym samym ojczyzna jest rodzajem dobra społecznego i politycznego obywateli (ojczyzna ideologiczna), a także przestrzenią, z którą jednostka czuje się związana (ojczyzna prywatna). Każdy członek społeczeństwa posiada własną różną od innych ojczyznę prywatną (nazywaną „małą ojczyzną”), natomiast społeczeństwo jako ogół ludzi posiada dobro, jakim jest wspólna dla wszystkich ojczyzna ideologiczna.

Ojczyzna nie jest pojęciem prawnym, jej istnienie i poczucie pozytywnej więzi emocjonalnej z nią jest wytworem mocno indywidualnym, prywatnym. Każdy człowiek może sam wybrać z którą taką przestrzenią ideologiczną się utożsamia i jest emocjonalnie związany. Z pojęciem ojczyzny bezpośrednio wiąże się patriotyzm, czyli poczucie dumy z własnej ojczyzny, przywiązania do niej i szacunku wobec niej.

Zobacz również

 • Patriotyzm - definicja, znaczenie - WOS

  Patriotyzm (z łac. patria – ojczyzna) to umiłowanie, poszanowanie własnej ojczyzny. Postawa przejawiająca się w emocjonalnej więzi z historią, tradycją, ojczystym językiem, silnym powiązaniem z kulturą, czy nawet krajobrazem danego narodu, to również gotowość do służby, do poświęceń spraw osobistych, c...

  Więcej
 • Patriotyzm a nacjonalizm - porównanie, różnice

  Patriotyzm i nacjonalizm są zjawiskami ogniskującymi się wokół wspólnej wartości, jaką jest w nich obydwu naród bądź ojczyzna. Patriotyzmem możemy nazwać postawę umiłowania i czci wobec własnej ojczyzny, natomiast nacjonalizm to światopogląd bądź ideologia, która na pierwszym miejscu stawia nar&oacu...

  Więcej
 • Mała ojczyzna - definicja - WOS

  „Małą ojczyzną” możemy nazwać rodzaj przestrzeni geograficznej, społecznej i kulturowej, w której jednostka żyje i z którą jest emocjonalnie związana. Inaczej jest to przestrzeń stanowiąca najbliższe otoczenie, dobrze znana, bezpieczna i „oswojona”.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 4 =
minik
2018-11-13 17:05:47
ojczyzna to kraj w którym mieszkasz
lena
2018-11-13 16:49:21
co to jest nasza ojczyzna Polska. Wytłumacz plis pilne na jutro na konkurs!
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11