Willy Brandt – biografia
Willy Brandt, (właściwie Karl Herbert Frahm) urodził się 18 grudnia 1913 roku w Lubece w robotniczej rodzinie. W 1930 roku zapisał się do SPD, a od 1931 roku wstąpił do Socjalistycznej Partii Robotniczej (SAPD). Wtedy też zaczął pracować jako dziennikarz. Po dojściu do władzy Hitlera wyemigrował do Norwegii, żeby tam walczyć z nazistami. W 1938 roku został pozbawiony obywatelstwa przez władze Rzeszy. W 1936 roku przyjął nazwisko Brandt, a w 1940 roku - norweskie obywatelstwo. Był norweskim szpiegiem w Rzeszy. Relacjonował wojnę domową w Hiszpanii. W 1940 roku, kiedy Niemcy zajęli Norwegię uciekł do Szwecji i tam kontynuował swoją działalność. Po II wojnie światowej wrócił do Niemiec - był korespondentem prasy skandynawskiej - relacjonował procesy norymberskie.
Po powrocie do Berlina na stałe pracował w SPD. Przez długie lata był deputowanym Bundestagu z Berlina Zachodniego. W latach 1957-1966 był burmistrzem Berlina. W latach 1964-1987 był przewodniczącym SPD. W wyborach z 1961 i 1965 roku był kandydatem SPD na kanclerza. Z kolei w latach 1966-1969 Brandt sprawował urząd wicekanclerza i ministra spraw zagranicznych. W 1969 roku Willy Brandt został wybrany na kanclerza. Za swoich rządów podpisał układ o normalizacji stosunków z ZSRR, układ z Polską, układ z NRD. Dzięki niemu w 1973 roku RFN i NRD przyjęto do ONZ. Podał się do dymisji 7 maja 1974 roku, po wykryciu szpiega w rządzie. Przez kolejne lata był przewodniczącym SPD, a po ustąpieniu w 1987 r. mianowano go na honorowego przewodniczącego partii. W latach 1979−1983 został posłem do Parlamentu Europejskiego. W 1971 roku otrzymał pokojową Nagrodę Nobla, a rok wcześniej otrzymał tytuł Człowieka Roku 1970 magazynu „Time”. Zmarł 8 października 1992 roku w Unkel.
Willy Brandt – poglądy
Willy Brandt opowiadał się za zaprowadzeniem ogólnoeuropejskiego ładu pokojowego, do czego miała prowadzić m.in. zmiana polityki wschodniej polegająca na nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z państwami bloku komunistycznego. Proponował, aby ustanowiono nowe relacje między NATO a Układem Warszawskim. Jego poglądy w kwestii wschodniej odnosiły się również do kwestii zbrojeń – sugerował, iż należy doprowadzić do redukcji zbrojeń na wschodzie Europy, co zagwarantuje utrzymanie pokoju europejskiego.
Willy Brandt był również gorącym zwolennikiem zjednoczenia Niemiec, popierał dążenia polityków do połączenia tych dwóch organizmów politycznych. Warto zaznaczyć, iż wśród postulatów wysnuwanych przez tego polityka znalazły się także deklaracje o niewystępowaniu z roszczeniami wobec granic.